کارآفرین کوچک من، چه کاره می گردد؟

به گزارش مجله کوروش بزرگ، به گزارش زندگی امروز به نقل از روزنامه خراسان، همه ما یک بار به این سوال در کودکی پاسخ داده ایم یا دست کم یک بار آن را از بچه ها خود پرسیده ایم. تو دوست داری چه کاره بشوی؟ پاسخ ها معمولا آشنا و تکراری اند: می خواهم معلم شوم... دکتر... مهندس... می خواهم خلبان شوم.

کارآفرین کوچک من، چه کاره می گردد؟

کارآفرین کوچک من

اما آیا تا به حال شنیده اید که کودکی بگوید می خواهم کارآفرین شوم؟ به جرئت می توان گفت: خیر ! زیرا اغلب والدین و همین طور جو غالب جامعه، معمولا مشاغل پول ساز، مدیریتی و پرستیژدار اجتماعی را به اسم اهداف شغلی معرفی می نمایند و کمتر به مقوله کارآفرینی می پردازند. در صورتی که کارآفرینی، سرچشمه ایجاد و خلق مشاغل مختلف، پول و استفاده بهینه از سرمایه های انسانی و طبیعی کشور است.

جامعه همیشه به پزشکان، وکلا و حسابداران احتیاج خواهد داشت. اما به طور حتم به کارآفرینان هم همین طور. پس احتیاج است درباره این که چگونه در این راستا گام برداریم و فرزندان خود را برای تفکر کارآفرینانه آماده کنیم، بیشتر بدانیم. ضرب المثلی می گوید: اگر می خواهی به فردی یک روز غذا بدهی به او ماهی بده، اما اگر می خواهی همه عمر او را سیر کنی به او ماهی گیری بیاموز

چون آرزوی هر پدر و مادری استقلال و پیروزیت فرزندان است، می توانند از همان بدو کودکی روحیه کارآفرینی را در آنان پرورش بدهند و بچه ها را مستقل و متکی به خود بار بیاورند. آموزش کارآفرینی به بچه ها در محیط خانواده باعث می گردد، این موضوع در وجودشان نهادینه و کودک با فکری خلاق عظیم گردد و به هر پدیده ای در اطراف خود با نگاهی تازه بنگرد. اگر والدینی بخواهند فرزندشان در آینده فرد موثری در جامعه باشد، باید امروز یک فکر کارآفرین به او هدیه دهند.

شاید بچه ها نتوانند تمام جزئیات راه اندازی یک کسب و کار نو را درک نمایند اما آن قدر خلاق و باهوش هستند که بتوانند رفتارهای کارآفرینانه را بیاموزند. افراد از بدو تولد کارآفرین به دنیا نمی آیند اما می توانند به گونه ای تربیت شوند که با فکری جست وجوگر و پویا در پی یادگیری باشند. کارآفرینان خصوصیاتی دارند که افراد عادی از آن بی بهره اند. شما، والدین امروز، می توانید با استفاده از این روش ها رفتار کارآفرینانه را در فرزند خود شکل دهید.

انعطاف پذیری

زندگی، پر از موانع و مسائل کوچک و عظیم است. پس تربیت کودکی که بتواند با روحیه ای قوی از پس موانع زندگی بر بیاید بسیار لازم است. هر کارآفرینی احتیاج به یک روحیه انعطاف پذیر دارد تا بتواند در شرایط سخت، خود را با وضع موجود وفق دهد و با تصمیم گیری های درست و قاطع از دوراهی های زندگی عبور کند.

توصیه: به کودک اجازه دهید تا احساسات درونی خود را بیان کند و شما هم هرگز آن ها را سرکوب نکنید.

نوآوری و خلاقیت

یکی از خصوصیات کارآفرینان داشتن فکری باز و پویاست تا با راهکارهایی هوشمندانه مسائل و مسائل پیچیده را حل نمایند. تفکر خلاق به مانند سرزمینی است که کارآفرینان امپراتوری خود را روی آن می سازند.

توصیه: به کودک اجازه دهید آزادانه بازی کند و در بازی های خود تمام انرژی های خلاق خود را به کار گیرد. شما هم اطمینان حاصل کنید، بازی هایش محدود به بازی های رایانه ای و موبایل نگردد و در آن به مقدار کافی ذوق، خلاقیت و تفکر وجود داشته باشد.

شما می توانید به جای قصه خواندن برای کودک، از وی بخواهید از تخیل خود یاری بگیرد و یک قصه برای شما تعریف کند. وقتی کودک، هیجان زده، با ایده و تخیل نوی نزد شما می آید، بیشتر روی هیجانات او تمرکز کنید تا ایده آن ها. سپس تشویقش کنید تا دنبال رویاهای خود برود. بعد از آن درباره ایده کودک تحقیق و به او یاری کنید تا ایده اش را در قالب یک راه چاره درآورد.

کوشش و پشتکار

برترین کارآفرینان هرگز از انجام کارهای سخت و سخت خسته نمی شوند. برای این که کودک، اخلاق کاری و مسئولیت پذیری را بیاموزد، باید ابتدا ارزش کار سخت را بداند و یاد بگیرد.

توصیه: استقلال فرزندان را با سپردن مسئولیت انجام وظایف و کارهایی به آن ها بسازید و تقویت کنید.

کنجکاوی

کارآفرینان، در زندگی شان دایم در حال یادگیری اند. آنان همیشه در پی راه های نوی هستند تا خود و دنیای اطراف شان را ترقی دهند.

توصیه: به کنجکاوی های کودک خود بها و پر و بال بدهید. سوال هایش را با حوصله پاسخ دهید. او را تشویق کنید تا تفریح های نوی را امتحان و علایق خود را دنبال کند.

اعتماد به نفس

باور داشتن به خود و توانایی های مان، سنگ بنای یک زندگی پیروز است. کارآفرینی هم یعنی ایمان داشتن به ایده های خود.

توصیه: اعتماد به نفس کودک خود را تقویت کنید. نظرات و ایده های آن ها را حمایت و تشویق کنید و به آن ها فرصت تصمیم گیری بدهید. اجازه دهید انتخاب خودشان را داشته باشند و از تجربه های خود درس بگیرند، حتی اگر دقیقا همانی نباشد که شما انتظار دارید.

همدلی

توانایی برقراری ارتباط با دیگران و حمایت و پشتیبانی عاطفی از آنان یک مهارت فوق العاده با ارزش برای مدیریت است. کار آفرینان پیروز اهمیت همدلی، یکدلی و ایجاد رابطه های مثبت را می فهمند و درک می نمایند.

توصیه: به فردیت و استقلال هویت کودک خود احترام بگذارید. آن ها را به ایجاد رابطه های مثبت با هم سالان خود تشویق و ترغیب شان کنید تا با عواطف و احساسات خود راحت و آزاد باشند.

خوش بینی

کارآفرینان نمونه عینی خوش بینی هستند. آن ها با نگاه مثبت اندیش خود برای یک دنیا بهتر کار می نمایند و منفعت های اجتماعی و مالی بسیاری را برای دنیای اطراف خود به ارمغان می آورند.

توصیه: خوش بینی مسری است. بنابراین برای کودک خود داستان ها و قصه های مثبت تعریف کنید. با آن ها گفت وگوهای الهام بخش داشته باشید و آنان را برای داشتن تفکر مثبت تشویق کنید.

حل مشکل

حل کردن مسائل، یکی از فعالیت های روزمره زندگی است. نمی توان مسائل را نادیده گرفت و به حال خود رها کرد. بلکه باید همیشه در پی راه چاره های مناسب بود. مهارت های حل مشکل را به وسیله موارد زیر می توان به بچه ها آموزش داد:

تشخیص دادن مشکل و صحبت کردن درباره آن

در نظر گرفتن ایده های مختلف برای راه چاره های ممکن

ارزیابی مزایا و نتایج احتمالی هر کدام از راه چاره ها

قاطع بودن و عمل کردن به راهکارها

اجازه دادن به کودک تا عواقب و نتایج منفی تصمیمات خود را تا زمانی که آسیب جدی به وی وارد نمی آید، ببیند.

پول و کار

بهتر است کودک بداند خواستن پول سخت نیست اما تفاوت عظیمی بین خواستن پول و تمایل به پول درآوردن وجود دارد. پول درآوردن در ارتباط مستقیم با کار کردن است. کودک برای پولی که خودش به دست می آورد، بیشتر ارزش قائل می گردد تا پولی که بی هیچ زحمتی به او می دهند. برای مثال وقتی کودک به طور مرتب پول تو جیبی می گیرد، ممکن است فقط به فکر خرج کردن آن باشد اما وقتی در ازای یاری به والدین یا انجام وظایفی، پول دریافت می نماید، قدر آن را می داند و حاضر نیست به راحتی آن را خرج کند. به کودک آموزش دهید که هیچ چیز با ارزشی، آسان به دست نمی آید و تنها به علت شکست خوردن یا این که چون کاری سخت است، دست از کوشش برندارند.

مدیریت پول

کودک از همان سنین پایین باید آموزش ببیند که چگونه پول خود را هر چند اندک، مدیریت کند و همه را خرج نکند. شما می توانید دو قلک به کودک خود بدهید. یکی برای خرج کردن و خرید چیزهایی که دوست دارد و دیگری برای پس انداز کردن. مثلا هر زمان که به او 10 هزار تومان می دهید، پنج هزار تومان را در قلک پس انداز بیندازد و پنج هزار تومان دیگر را در قلک دیگر. به اسم والدین، این وظیفه شماست که چنین عادت هایی را از همان کودکی در فرزند خود شکل دهید.

منبع: زندگی روز
انتشار: 14 شهریور 1400 بروزرسانی: 14 شهریور 1400 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1836

به "کارآفرین کوچک من، چه کاره می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارآفرین کوچک من، چه کاره می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید