کتاب گزارش کمیاب کاوش دو گورستان پیش از تاریخ منتشر شد

به گزارش مجله کوروش بزرگ، ایسنا/ براساس آخرین خبر و گزارش های منتشر گشته، کتاب گزارش کمیاب کاوش دو گورستان پیش از تاریخ منتشر شد.

کتاب گزارش کمیاب کاوش دو گورستان پیش از تاریخ منتشر شد

این کتاب ترجمه فارسی گزارش کمیاب کاوش دو گورستان مهم پیش از تاریخ به وسیله لویی واندنبرگ است که شاگردان او ارنی هرینک و برونو اورلت گفته می گردد آن را با دقتی بی نظیر در سال 1996 میلادی به چاپ رساندند. گورستان های هکلان و پرچینه کهن ترین و مهمترین شواهد باستان شناختی از دامداران کوچ رو باستان در ارتفاعات غرب ایران بوده و در نوع خود بی نظیر است.

ترجمه این کتاب را محسن زینی وند باستان شناس انجام داده و عباس علیزاده باستان شناس پیشکسوت مقدمه آن را نوشته و فرصت مطالعه این اثر مهم را برای بسیاری از دانشجویان و پژوهشگران علاقمند فراهم نموده است.

لویی واندنبرگ خاورشناس بلژیکی است که از 1944 تا 1948 میلادی در دانشگاه های بروکسل، آمستردام و لیدن در رشته های باستان شناسی و زبان های شرقی درس خواند. از سال 1957 میلادی استاد باستان شناسی و تاریخ خاور نزدیک در دانشگاه گان بود. برای کاوش های باستان شناختی چندین بار به ایران سفر کرد و باستان شناسان بلژیکی به ریاست او به چندین کار پژوهشی در فارس و لرستان و پشتکوه دست زدند. در سال 1961 با همکاری گیرشمن نشریه ای به نام مطالعات ایران باستان را به راه انداخت.

در بخشهایی از کتاب آمد: کوچ نشینی به معنی وسیع واژه، جابجایی مکانی در تهیه معاش است. از این منظر، تاریخ این گونه معیشت به قدمت نخستین جوامع انسانی در شرق و جنوب آفریقا است، اما کوچ نشینی راسخ بر گله داری، نخست با تعقیب و مدیریت گله های بز و گوسفند وحشی در کوهستان های آناتولی و زاگرس شروع شد و با اهلی کردن این دو نوع جانوری رفته رفته به شکلی عایدی که امروزه ما با آن آشنا هستیم.

در واقع کوچ فصلی ساکنان دوره نوسنگی در زاگرس به وسیله کوچ بز و گوسفند وحشی به آنها تحمیل شده بود، زیرا با شروع فصل پاییز، برف و سرما و کاهش گیاهان خوراکی در کوهستان، گله های بز و گوسفند به دشتهای گرمتر و سبز منطقه ها جنوبی مانند دهلران و خوزستان مهاجرت نموده و جوامع انسانی نیز که معیشت آنها با شکار و گردآوری گیاهان خوراکی و گندم و جوی وحشی تأمین میشد به دشتها کوچ می کردند، اما با اهلی کردن بز و گوسفند در اواخر هزاره هشتم پیش از میلاد مشکل تأمین آذوغه در بلندی های زاگرس در زمستان و در دشتهای پست در تابستان از میان نرفت. تنها راه ادامه چنین شیوه معیشتی انطباق با طبیعت بود که نیازمند کوچ فصلی برای دامداران کوچ رو بود که تا امروز ادامه دارد.

این کتاب در قطع وزیری، در 244 صفحه همراه با جداول، نقشه و تصاویر کاوش و اشیای آن را از انتشارات دادکین میتوان تهیه کرد.

منبع: همگردی
انتشار: 27 دی 1401 بروزرسانی: 27 دی 1401 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 2248

به "کتاب گزارش کمیاب کاوش دو گورستان پیش از تاریخ منتشر شد" امتیاز دهید

1 کاربر به "کتاب گزارش کمیاب کاوش دو گورستان پیش از تاریخ منتشر شد" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب گزارش کمیاب کاوش دو گورستان پیش از تاریخ منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید