کشف اتفاقی شهاب سنگ در استان لرستان، عکس

به گزارش مجله کوروش بزرگ، پژوهشگر و محقق زمین شناسی گفت: یک نمونه سنگ فلزی که دارای چگالی بالا و جذب آهنربای قوی بوده را مورد آزمایش قرار دادیم. در این آزمایشات تخصصی و دقیق تعیین شد این نمونه با توجه به وجود بافت ویدمن اشتاتن(بافت مخصوص شهاب سنگ های آهنی) مربوط به هسته یک سیاره یا سیارک بوده که طی برخوردهای فضایی بین اجرام فضایی متلاشی شده و قطعاتی از آن در فضا فاصله زیادی را طی نموده و سپس در سرزمین ایران فرود آمده است.

کشف اتفاقی شهاب سنگ در استان لرستان، عکس

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، مسعود کیانی، پژوهشگر و محقق زمین شناسی و مدیر موسسه گوهرشناسی و شهاب سنگ شناسی واحد فناور مستقر در مرکز رشد دانشگاه خوارزمی، درباره نتیجه یک آزمایش بر روی نمونه شهاب سنگی گفت: شهاب سنگ قطعاتی از اجسام فضایی مانند سیارات، سیارک ها و ستاره های دنباله دار هستند که در فضا سرگردان بوده و روی یک سیاره یا سیارک فرود می آیند. این سنگ ها دارای انواع مختلفی بوده که در چهار نیم میلیارد سال قبل شکل گرفته است و بدون هیچ تغییر شیمیایی قابل توجه ای در فضا در حال حرکت هستند که به آنها شهاب واره می گویند. هنگامی که این سنگ ها بر روی زمین سقوط می نمایند به آنها شهاب سنگ گفته می گردد.

براساس گزارش ایسنا، وی در ادامه به کشف تازه پژوهشگران اشاره نمود و گفت: اخیرا فردی از یکی روستاهای استان لرستان قطعه ای از یک نمونه سنگ فلزی که دارای چگالی بالا و جذب آهن ربای قوی بوده را به موسسه گوهرشناسی کیپا (کیانپارس) ارسال کرد. با توجه به مشکوک بودن این سنگ از نمونه ارسالی با استفاده از مقاطع میکروسکوپی و نمونه های شیمیایی بررسی شده به وسیله میکروسکوپ الکترونی دانشگاه خوارزمی تهران این سنگ مورد تجزیه و تحلیل نهاده شد.

این محقق توضیح داد: در این آزمایشات تخصصی و دقیق تعیین شد این نمونه با توجه به وجود بافت ویدمن اشتاتن(بافت مخصوص شهاب سنگ های آهنی) و درصد آهن و نیکل بالا یک قطعه شهاب سنگ آهنی است. در نمونه آزمایشی اندازه خلوص آهن بالای نود درصد و اندازه نیکل حدود 8 درصد است.

وی بیان نمود: طی مطالعات تکمیلی تعیین شد این شهاب سنگ مربوط به هسته یک سیاره یا سیارک بوده که طی برخوردهای فضایی بین اجرام فضایی متلاشی شده و قطعاتی از آن در فضا فاصله زیادی را طی نموده و سپس در سرزمین ایران فرود آمده است.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 18 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1403 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 2359

به "کشف اتفاقی شهاب سنگ در استان لرستان، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف اتفاقی شهاب سنگ در استان لرستان، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید