آثار ثبت جهانی یزد در حال افزایش است

به گزارش مجله کوروش بزرگ، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد از اقدام برای اضافه شدن دو کاروانسرای تاریخی استان به لیست آثار جهانی یزد اطلاع داد. شهر قدیمی یزد همیشه جز مناطقی بوده که گنجینه ای از آثار تاریخی در آن به چشم می خورد. این بار پرونده چهار اثر تاریخی دیگر شانل کاروانسراهای سریزد، زین الدین، قلعه خرگوشی و کرمانشاه برای ثبت جهانی به میراث فرهنگی کشور ارسال شده است. وی احتمال داد که ثبت دو مورد از این کاروانسراها موفقیت آمیز خواهد بود و اعلام کرد: دو عدد از این کاروانسرا در اولویت ثبت جهانی قرار گرفته و پیگیر ثبت جهانی آن ها در امسال هستیم.

آثار ثبت جهانی یزد در حال افزایش است

فاطمی بعلاوه به ارسال پرونده کهنسال ترین موجود زنده ایران یعنی درخت سرو ابرکوه در سال گذشته به سازمان میراث فرهنگی کشور اطلاع داد و گفت: امیدواریم سرو ابرکوه که در لیست درختان کهنسال کشور واقع شده است، در لیست آثار دنیای نیز قرار گیرد.

سرو ابرکوه یکی از آثار طبیعی ملی ایران است. این درخت که در شهر ابرکوه (ابرقوه) واقع شده است یکی از پیرترین موجودات زنده دنیا است. محیط تنه این درخت در روی زمین یازده و نیم متر است و بلندای آن بین 25 تا 28 متر برآورد شده است. حمدالله مستوفی در کتاب نزهت القلوب که در سال 740 قمری تألیف شده درباره ابرکوه می نویسد: در آنجا سروی است که در دنیا شهرتی بزرگ دارد…. دانشمند روس الکساندروف، عمر این سرو را بیش از 4٬000 سال می داند. بعضی از افسانه ها، کاشتن آن را به زرتشت نسبت می دهند و بعضی نیز به یافث (پسر نوح).

یکی از کاروانسراهایی که برای ثبت دنیای به میراث فرهنگی ارسال شده، کاروانسرای سنتی سریزد در شهرستان مهریز و روستای سریزد است. این اثر در سال1380 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این کاروانسرا عمدتاً از آجر ساخته شده و در بالای سردر ورودی آن اتاقی در نظر گرفته شده که کاربرد آن دیده بانی و اعیان نشینی بوده است. این کاروانسرا با گذشت سالیان سال هنوز سالم و پابرجاست و امروزه به عنوان اقامتگاه پذیرای میهمانان است.

منبع: ایسنا

منبع: همگردی
انتشار: 17 دی 1401 بروزرسانی: 17 دی 1401 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 2242

به "آثار ثبت جهانی یزد در حال افزایش است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آثار ثبت جهانی یزد در حال افزایش است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید