آشنایی با رنو تالیسمان و ویژگی های مهم این خودرو

به گزارش مجله کوروش بزرگ، رنو تالیسمان را شاید بتوان در حال حاضر یکی از محبوب ترین خودروهای موجود در بازار خودروی ایران لقب داد. جالب این جا است که برخلاف بسیاری از محصولات محبوب حاضر در بازار، رنو تالیسمان یک خودروی شاسی بلند محسوب نمی شود و یک اتومبیل سواری یا سدان با ویژگی های معمول و شناخته شده خاص سدان های مدرن به شمار می رود.

آشنایی با رنو تالیسمان و ویژگی های مهم این خودرو

در روزهایی نه چندان دور خودروی تویوتا کمری علاقه مندان فراوانی در میان خودرو دوستان ایرانی داشت و به عنوان یکی از محبوب ترین خودروهای موجود در بازار شناخته می شد. حال می توان ادعا کرد که این افتخار نصیب یک محصول فرانسوی یعنی رنو تالیسمان شده است و این خودرو هم اکنون از مقبولیت مشابهی در میان خودرو دوستان بهره می برد. در مجموع ویژگی ها و قابلیت های مهمی که رنو تالیسمان از وجود آنها برخوردار است، موجب شده اند که این خودرو بتواند به این افتخار دست یابد.

معینات فنی رنو تالیسمان

یکی از مهمترین نقاط قوت رنو تالیسمان را می توان در معینات پیشرانه آن جستجو کرد. این خودرو به موتور اختصاصی TCe200 رنو اسپورت مجهز است که در بازار خودروی ایران تنها نمونه های 1618 سی سی آن با برخورداری از 4 سیلندر و 16 سوپاپ یافت می شود. با این حال خصلت توربو شارژ این موتور موجب می شود تا حدبیشتر قدرت آن به رقم 190 اسب بخار (با احتساب 6000 دور در دقیقه) برسد و حدبیشتر گشتاوری معادل 260 نیوتن متر (با احتساب 2500 دور در دقیقه) را به نمایش بگذارد.

معینات فوق سبب می شود که خودرو دوستان بتوانند با رنو تالیسمان به حدبیشتر سرعتی برابر با 237 کیلومتر در ساعت دست یابند و شتاب صفر تا صدی معادل 7.5 ثانیه را تجربه کنند. ارقامی که در نوع خود کاملا قابل توجه جلوه می کند و از دیگر نقاط قوت فنی این خودرو محسوب می شود. باید به این نکته اشاره کرد که بخش مهمی از شتاب مناسب این خودرو به لطف وجود جعبه دنده 7 سرعته دو کلاچه آن فراهم شده است. قطعه ای که انعطاف پذیری و واکنش سریع را در هر سرعتی برای رانندگان این خودرو امکان پذیر می سازد.

به طور کل و بر اساس معینات یاد شده می توان ادعا کرد که رنو تالیسمان قادر است به خوبی توجه آن دسته از خودرو دوستانی که برای سرعت و شتاب خودروی مورد علاقه شان اهمیت فراوانی قائل هستند را به سوی خود جلب کند و نظر مثبت آنها را فراهم نماید. معینات فنی رنو تالیسمان را می توانید به طور خلاصه در جدول زیر مرور نمائید:

معینات فنی
نوع موتورTCe200
حجم موتور1618 سی سی
تعداد سیلندر و سوپاپ4 سیلندر و 16 سوپاپ
حدبیشتر قدرت موتور190 اسب بخار
حدبیشتر گشتاور260 نیوتن متر
حدبیشتر سرعت237 کیلومتر بر ساعت
شتاب صفر تا صد7.5 ثانیه

البته نکات مثبت مربوط به این خودرو تنها به سرعت و شتاب مناسب آن ختم نمی شود و کسب حدبیشتر امتیاز ممکن در استاندارد معتبر امنیت یورو انکپ نیز از دیگر خصوصیات قابل توجه این خودرو به شمار می رود. علاوه بر آن رنو تالیسمان در بحث مصرف سوخت و استانداردهای مربوط به میزان آلایندگی نیز حرف های مهمی برای گفتن دارد. استاندارد آلایندگی این خودرو که از وجود باکی به حجم 51 لیتر بهره می برد، یورو 6 عنوان شده است و میزان تولید گاز دی اکسید کربن توسط آن به 127 گرم در هر کیلومتر می رسد.

در شرایطی که میزان مصرف سوخت ترکیبی رنو تالیسمان رقمی معادل 5.6 لیتر به ازای پیمودن هر صد کیلومتر مسافت برآورد شده است، میزان مصرف سوخت خارج از شهر توسط این خودرو حول و حوش رقم 4.6 لیتر به ازای پیمودن هر صد کیلومتر مسافت محاسبه می شود و میزان مصرف سوخت داخل شهر آن هم به رقم 7.5 لیتر به ازای پیمودن هر صد کیلومتر مسافت می رسد.

در مجموع می توان ویژگی های فنی رنو تالیسمان را برای یک سدان امروزی کاملا مناسب ارزیابی کرد و این خودروی 1444 کیلوگرمی گلیم خود را در بحث فنی به طور کامل از آب بیرون می کشد.

امکانات و قابلیت های رنو تالیسمان

از جمله قابلیت های شاخص به کار رفته در رنو تالیسمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سیستم چند رسانه ای:. سیستمی که بیش از هر چیز در قالب نمایشگر 8.7 اینچی آن با بهره مندی از سیستم R-Link2 نمود می یابد (البته در برخی مدل های موجود از این محصول شاهد به کارگیری صفحه نمایش 4.2 اینچی) هستیم. وجود سیستم یاد شده از نمایشگر تعبیه شده در کنسول جلوی رنو تالیسمان یک تبلت همه کاره می سازد که به کمک آن می توان به انجام فعالیت هایی نظیر تنظیم آینه ها و صندلی ها، تنظیم تکنولوژی های کمک راننده، معین شش پروفایل شخصی سازی شده مختلف و موارد مشابه با آن پرداخت. مسلما قابلیت های این صفحه نمایش چند کاره در ترکیب با سیستم چند حسی این خودرو (که امکان انتخاب میان پنج حالت مختلف رانندگی را در اختیار راننده قرار می دهد) و همچنین سیستم صوتی فراگیر مدل Bose آن (که از وجود 13 بلندگوی مختلف با کیفیت مناسب بهره می برد) نمود بیشتری می یابد و امکانات مضاعفی را در اختیار سرنشینان این خودرو قرار می دهد.

سیستم ترمز رنو تالیسمان: در کنار قابلیت های شاخص رفاهی چند گانه ای که به آنها اشاره شد، سیستم ترمز رنو تالیسمان نیز از معینات پر و پیمانی بهره می برد و علاوه بر مجهز بودن به قابلیت دیسکی خنک شونده در بخش ترمزهای جلو و عقب، از وجود سیستم های شناخته شده ای نظیر ABS ،EBD ،ESP ،ASR ،BAS و TCS در بحث حفظ هر چه بیشتر ثبات و امنیت برخوردار است. افزون بر آن وجود کیسه های ایمنی هوا برای سرنشین حاضر در صندلی راننده و صندلی کناردست آن در کنار بهره مندی از کیسه های هوای مکمل جانبی و پرده ای، بر حفظ ایمنی سرنشینان این خودرو افزوده است.

سوای مواردی که به آنها اشاره شد، می توان ادعا کرد که رنو تالیسمان از وجود بیشتر امکانات و قابلیت هایی که یک خودروی سواری امروزی باید از وجود آنها برخوردار باشد، بهره مند است و در این زمینه کمی و کاستی خاصی مشاهده نمی شود. می توان امکانات و قابلیت های مذکور که موارد کاربردی و قابل توجهی را در بر می گیرد، در قالب فهرست زیر خلاصه نمود.

 • برخورداری از سیستم ورود بدون کلید
 • بهره مندی از سنسور پارک در جلو و عقب
 • برخورداری از سنسور نور و باران
 • مجهز به قابلیت پارک اتوماتیک و ترمز پارک برقی
 • برخورداری از رینگ های 18 اینچی آلومینیومی که به پره های کروم مجهز هستند
 • مجهز به فرمان برقی
 • وجود گرمکن، تهویه و ماساژور در صندلی های جلو
 • برخورداری از سقف پانورامیک و روکش چرمی صندلی ها
 • مجهز به سیستم هشدار دهنده نقطه کور BSM
 • وجود سیستم نمایش اطلاعات روی شیشه جلو HUD
 • مجهز به دوربین 360 درجه
 • برخورداری از چراغ های LED Pure Vision و چراغ های روشنایی روز
 • وجود سیستم تهویه مطبوع دوگانه
 • مجهز به سیستم کروز کنترل

معینات ظاهری رنو تالیسمان و قیمت این خودرو

طول رنو تالیسمان در مجموع به 4848 میلی متر می رسد و عرض و ارتفاع آن به ترتیب در ابعادی برابر با 2081 میلی متر و 1463 میلی متر طراحی شده است. این در حالی است که فاصله بین دو محور این خودرو معادل 2808 میلی متر اندازه گیری می شود. به طور کل شاهد آن هستیم که اندازه های یاد شده در کنار نوع طراحی بخش ظاهری رنو تالیسمان از این خودرو یک سدان کشیده و با وقار ساخته است. محصولی که می تواند خودرو دوستان را تحت تاثیر قرار دهد.

در بخش جلوی این خودرو آن چه بیش از همه خودنمایی می کند خطوط حجم دهنده به کار رفته در کاپوت این خودرو است که جلوه ای چشم نواز به ظاهر آن بخشیده است. این خطوط در کنار طراحی کشیده چراغ های جلو (که تلفیق بی واسطه ای با بخش جلو پنجره این خودرو دارند) و همچنین شکل C مانند چراغ های روشنایی روز، حالتی جذاب و آماده برای طغیان به چهره رنو تالیسمان بخشیده اند. نظیر همین ظرافت و زیبایی را می توان در طراحی بخش پشتی و نمای کناری این خودرو نیز مشاهده کرد. به گونه ای که تو رفتگی بخش کنار و پشت همراه با نوع طراحی پنجره ها و چراغ های پشتی این خودرو نقش بسیار مهمی در هر چه کشیده تر جلوه دادن شکل ظاهری و پیکر این خودرو ایفا می کند.

با این حال در بخش داخلی رنو تالیسمان شاهد طراحی نسبتا ساده ای هستیم. اگر بخواهیم نوع طراحی بخش داخلی این خودرو را با رقبای چینی آن در بازار مقایسه کنیم، این خودروی اروپایی کاملا سربلند از این آزمون بیرون می آید. اما در همان حال شاهد این نکته هستیم که رنو تالیسمان در قیاس با همتایان اروپایی خود تا حدی از چشمگیری و تاثیرگذاری کمتری در طراحی بخش داخلی بهره می برد. هرچند که باید گفت سادگی و بی پیرایگی طراحی داشبورد، کنسول جلو و در کل فضای درون کابین این خودرو، آن چنان نیست که بخواهیم آن را بی سلیقگی بنامیم و قطعا مورد توجه افرادی که توجه چندانی به زرق و برق ندارند قرار خواهد گرفت.

متاسفانه جهش های قیمتی اخیر در تمام زمینه ها و حوزه ها، بازار خودرو و رنو تالیسمان را هم بی نصیب نگذاشته است و نمونه صفر کیلومتر این خودرو در حال حاضر با متوسط قیمتی مابین 271 تا 275 میلیون تومان در بازار خودرو به فروش می رسد. سوای قیمت این محصول که شاید برای بسکمک از خودرو دوستان و افراد قشر متوسط جامعه دست یافتنی به نظر نرسد، رنو تالیسمان در مجموع خودرویی است که می تواند انتظارات افراد مختلف را در بحث معینات ظاهری و ویژگی های فنی به طرز قابل قبولی برآورده کند.

در انتها اگر مایل به آشنایی بیشتری با رنو تالیسمان هستید، می توانید ویدیوی زیر که به معرفی مدل 2018 این خودرو در نمایشگاه اتومبیل ژنو اختصاص دارد را از نظر بگذرانید.

منبع: setare.com
انتشار: 1 اسفند 1399 بروزرسانی: 1 اسفند 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1498

به "آشنایی با رنو تالیسمان و ویژگی های مهم این خودرو" امتیاز دهید

2 کاربر به "آشنایی با رنو تالیسمان و ویژگی های مهم این خودرو" امتیاز داده اند | 4.5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با رنو تالیسمان و ویژگی های مهم این خودرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید