آلزایمر در کمین مبتلایان به کلسترول بالا

به گزارش مجله کوروش بزرگ، نتایج یک آنالیز جدید نشان می دهد افرادی که کلسترول بالا دارند به میزان قابل توجهی در معرض ابتلا به آلزایمر هستند.

آلزایمر در کمین مبتلایان به کلسترول بالا

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی مجله کوروش بزرگ به نقل از دیلی میل، نتایج یک آنالیز جدید نشان می دهد افرادی که کلسترول بالا دارند به میزان قابل توجهی در معرض ابتلا به آلزایمر هستند.

به گفته پژوهشگران، میان کلسترول و آلزایمر ارتباط مستقیم وجود دارد؛ نقش مولکول های آمیلویید بتا در شیوع آلزایمر کاملا اثبات شده است و مطالعات نشان می دهد کلسترول در رسوب این مولکول نقش دارد.

کلسترول یکی از اجزای اصلی غشا سلولی نورون ها است و که تجمع مولکول های آمیلویید بتا را تحریک نموده و در نهایت با ایجاد پلاک های آمیلوییدی، چرخه ای مخرب را آغاز می نماید که به مرگ نورون ها منجر می گردد و آلزایمر را شکل می دهد.

براساس داده های موجود، حدود 200 هزار آمریکایی قبل از 65 سالگی مبتلا به این بیماری می شوند.

این پژوهش که توسط محققان دانشگاه اموری انجام شده تأکید می نماید: 4 ژن در بروز بیماری آلزایمر مؤثر هستند اما کلسترول بالا بدون در نظر دریافت نقش ژن ها منجر به بیماری آلزایمر می گردد.

یافته های تحقیقاتی جدید نشان می دهد که یک رژیم سالم می تواند به کاهش نابودی حافظه یاری کند؛ در غیر این صورت افراد مبتلا به کلسترول بالا به میزان قابل توجهی در معرض ابتلای زودرس به آلزایمر خواهند بود.

آمارها همچنین حاکی از آن است که بیش از 5 میلیون آمریکایی مبتلا به این بیماری هستند و بین پنج تا 10 درصد آنها از دست دادن حافظه از 40 یا 50 سالگی آغاز می گردد.

دانشمندان امیدوارند که با درک بهتر علل و خطرات این بیماری، بتوانند به درمان های در حال توسعه نزدیک تر شوند یا به طور کامل از بروز این بیماری جلوگیری نمایند.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 6 مرداد 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 208

به "آلزایمر در کمین مبتلایان به کلسترول بالا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلزایمر در کمین مبتلایان به کلسترول بالا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید