انتقاد خالق داستان یدو

به گزارش مجله کوروش بزرگ، صمد طاهری با بیان این که یدو در مجموع فیلم خوبی است، در عین حال آن را اقتباس خوبی از داستان زخم شیر خود نمی داند.

انتقاد خالق داستان یدو

به گزارش خبرنگاران، مجموعه داستان زخم شیر که پیش تر در سیزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد شایسته تقدیر و در دومین دوره جایزه احمد محمود برگزیده شده بود، اخیرا با یکی از داستان هایش با عنوان زخم شیر در سی ونهمین جشنواره فیلم فجر درخشید. فیلم یدو که سیمرغ بهترین فیلم این دوره از جشنواره را در کنار چهار سیمرغ دیگر دریافت کرد و جزء رکودداران سیمرغ در جشنواره شد، اقتباسی است از این داستان.

صمد طاهری، نویسنده این کتاب به دنبال ساخت این اثر اقتباسی از روی داستانش، زخم شیر در گفت وگو با ایسنا بیان نمود: آقای مهدی جعفری حدود یک سال پیش با من تماس گرفتند و گفتند که می خواهند بر اساس این داستان فیلمی بسازند. من در خصوص فیلم اظهارنظری نمی کنم، در مجموع فیلم خوبی است، منتها من انتهای آن را نپسندیدم چون با کل فیلم همخوان نبود.

او در شرح بیشتر اضافه کرد: این پسربچه (یدو) ماه های متمادی برای رفتن به مادرش اصرار می نماید و با مکافات سوار لنج می شوند اما دلیل منطقی ای ندارد که خاتمه فیلم آن طور باشد. به نظر من این خاتمه اصلا از نظر منطق داستانی مشکل دارد و همخوان نیست.

طاهری سپس درخصوص ساخت فیلم یدو با تمجید از بازی ستاره پسیانی و میلاد صویلوی اظهار کرد: در مجموع فیلم خوبی است، از نظر ساخت، شخصیت سازی، بازی بازیگران، فیلم برداری، موسیقی و ... اثر خوب و قابل قبولی است اما از نظر اقتباسی که از داستان من شده، نه. همان طور که گفتم خاتمه بندی فیلم اشکال منطقی دارد و اصلا همخوان نیست.

این داستان نویس در ادامه جای داستان های فارسی را در سینمای ایران خالی دانست و درخصوص شرایط اقتباس از داستان های ایرانی در سینما گفت: داستان ها و رمان های بسیاری در زبان فارسی هستند که خیلی از این ها مجال ساخته شدن فیلم را دارند و به جای این همه فیلم های الکی، بازاری و به قول معروف آبکی که ساخته می گردد، می توان از این داستان ها برای ساختن فیلم های باارزش استفاده کرد. تک وتوک و برای برخی از داستان های فارسی این رخ داده اما امیدوارم در آینده کارگردانان و فیلم سازان از این موضوع بیشتر استقبال نمایند، خصوصا آن ها که می خواهند فیلم خوب و جدی بسازند امیدوارم بیشتر به داستان ها و رمان های فارسی توجه نمایند.

او همچنین اظهار کرد: یک کارگردان وقتی سوژه و داستان خوبی برای ساختن یک فیلم دارد، اشکالی ندارد که از همان استفاده کند اما زمانی هم که واقعا سوژه به دردبخوری ندارد، می تواند از داستان ها و رمان های خوب زبان فارسی استفاده کند، خصوصا که در زبان فارسی داستان کوتاه خوب بسیار داریم.

صمد طاهری در خاتمه برای کارگردان فیلم یدو آرزوی پیروزیت کرد و گفت: برای آقای جعفری آرزوی پیروزیت می کنم و امیدوارم باز هم فیلم های خوب و پیروز بسازند.

به گزارش ایسنا، فیلم یدو که در کنار فیلم بی همه چیز به کارگردانی محسن قرایی در سی و نهمین جشنواره فیلم فجر با کسب پنج سیمرغ بلورین رکوددار شد، سیمرغ بهترین فیلم جشنواره فیلم فجر به تهیه نمایندگی محمدرضا مصباح، سیمرغ بهترین کارگردانی برای مهدی جعفری، سیمرغ بهترین فیلمبرداری برای مرتضی نجفی، سیمرغ بهترین صدابراری برای رشید دانشمند، سیمرغ بهترین صداگذاری برای امیرحسین قاسمی و دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول زن را برای ستاره پسیانی به همراه آورد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 24 فروردین 1400 بروزرسانی: 24 فروردین 1400 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1605

به "انتقاد خالق داستان یدو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد خالق داستان یدو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید