جدال احمد و بهمن بر سر میراث کیارستمی

به گزارش مجله کوروش بزرگ، چهار سال پس مرگ عباس کیارستمی فیلمساز برجسته ایران و دنیا فرزندان او احمد و بهمن کیارستمی بر سر میراث پدر دچار اختلافات شدید شده اند. این اختلافات در پی انتشار کتابی تازه از عباس کیارستمی رسانه ای شده و سروصدای زیادی به پا نموده است.

جدال احمد و بهمن بر سر میراث کیارستمی

به گزارش خبرنگاران، من خانه م؛ پاره نامه هایی از عباس کیارستمی شامل نامه های خصوصی کیارستمی به همسرش و همچنین یادداشت های یخچالی است که پس از فروپاشی زندگی مشترک شان نوشته است.

این اثر اخیرا به تلاش بهمن کیارستمی و از سوی نشر نظر منتشر شده است. انتشار این اثر از کیارستمی با واکنش تند احمد فرزند ارشد او روبه رو شد.

احمد کیارستمی در مطلبی کوتاه نوشت: متاسفانه بعد از چاپ دو کتاب بدون مجوز های کامل، ... نشر نظر، اقدام به چاپ کتابی جدید درباره پدرم نموده است. علاوه بر مشکل مجوز، این کار، عدم رعایت حریم خصوصی است که نه تنها مغایر با اخلاقیات، بلکه برخلاف قانون است. مراتب به وسیله قانونی پیگیری خواهد شد.

این نوشته در واقع رونمایی از اختلافات چند ساله احمد و بهمن و نشر نظر است. اختلافاتی که به گفته بهمن کیارستمی ریشه آن به دوران بیماری پدرش باز می گردد.

به هر ترتیب احمد کیارستمی از نشر نظر شکایت نموده و حالا باید منتظر رای دادگاه بود.

بهمن کیارستمی در واکنش شکایت قضایی برادرش را مسئله ای حقوقی دانسته که باید در دادگاه مطرح گردد و درباره اش حکم داده گردد. او همچنین گفته است اگر این موارد جور دیگری مطرح شده بود، درباره اش حرف می زدیم، اما زمانی که طرح شکایت در دادگاه عنوان می گردد، هرگونه ادعایی پیش از آن درست نیست، چون می تواند روی نتیجه اثر بگذارد. بهمن کیارستمی گفته است: شخصا ترجیح می دهم که منتظر نتیجه دادگاه باشم.

بهمن کیارستمی گفته است این دعواها چیزی بیشتر از دعوای وارثان یک متوفی نیست.

احمد کیارستمی فرزند ارشد عباس کیارستمی فیلمساز معروف ایران و جهان، در سال 97 بنیاد کیارستمی را در آمریکا را راه اندازی کرد. این بنیاد آرشیو و حق انتشار آثار سینمایی و هنری کیارستمی را برعهده دارد.

بهمن کیارستمی نیز که خود مستند ساز است در ایران ساکن است و به نوعی حفظ و نشر میراث پدرش در ایران را بر عهده دارد.

عباس کیارستمی کارگردان عظیم سینمای ایران 14 تیر ماه سال 95 پس از چند ماه بیماری و بر اثر خطای پزشکی از جهان رفت. مرگ او حواشی و مسائل فراوانی را به دنبال داشت که هنوز هم به خاتمه نرسیده است. اختلافات دو پسر او بر سر میراث فرهنگی پدر از این دسته مسائل است.

اثر تازه کیارستمی که از سوی نشر نظر منتشر شده است

استدلال احمد و پاسخ بهمن

اعتراض احمد کیارستمی به همین جا ختم نشد و دامنه پیدا کرد. بعضی فعالان حوزه هنر و سینما وارد گود شدند و خواهان مذاکره و خاتمه یافتن اختلافات دو برادر شدند.

یادداشت پرویز جاهد منتقد سرشناس سینما در این باره بازتاب زیادی داشت. او در این باره پیشنهاد کرد شاید ضروری است برای پرهیز از چنین مجادلات و دعواهایی، بنیاد ویژه ای که زیر نظر افراد معتبر و موجه اداره می گردد مسئولیت نشر و توزیع آثار این هنرمند برجسته را به عهده بگیرد. نشر نظر و بهمن کیارستمی از این پیشنهاد استقبال نموده اند.

بعضی هم اظهار کردند که در شان کیارستمی نیست که فرزندانش در اینستاگرام دعوا نمایند.

اما بهمن کیارستمی در پاسخ به این واکنش ها در کانال تلگرام خود نوشت: سر اعتراض اخوی به کتاب من خانه ام دو روزه دارم توضیحات حقوقی میدم و درباره فرایند قضایی جمله سازی می کنم، ولی یکی دو تا جمله غیرحقوقی هم مونده که اینجا خرجش می کنم: هی میگن در شان کیارستمی ها نیست که اختلاف با هم دیگه رو عیان کنن و زنهار گویان نچ نچ و هیس هیس می کنن. بابا، کیارستمی ها و شجریان ها و رفسنجانی ها و خمینی ها نداریم؛ هر خانواده ای اعضایی داره ریز و درشت با قیافه های متفاوت و نظرات مختلف. اختلاف نظر رو هم اگه بهش بگی تضارب آرا دیگه چیز بدی به نظر نمی رسه.

در ادامه ماجرای اختلاف دو برادر یلدا ابتهام دختر هوشنگ ابتهاج شاعر نامدار گفت گو هایی را با مدیر نشر نظر و احمد کیارستمی ترتیب داد تا ابعاد اختلاف روشن تر گردد. ابتهاج ابتدا با بهمن پور مدیر نشر نظر گفت و گویی زنده و طولانی در اینستاگرام انجام داد.

در این مصاحبه از نشر نظر به عنوان ناشر انحصاری آثار کیارستمی یاد شد؛ که البته احمد کیارستمی این موضوع را رد کرد.

بهمن پور مدیر نشر نظر در این مصاحبه از احمد کیارستمی گلایه کرد که مانع از انتشار آثار پدرش شده است. در این مصاحبه فایل صوتی سخنان بهمن نیز منتشر شد که او در آن از اختلافات چند ساله با برادرش حرف می زند.

بهمن می گوید دلیل بعضی مخالفت های برادرش برای انتشار آثار پدرش را نمی داند. او معتقد است که برادرش احمد به خاطر چاپ نامه های پدرش نباید از نشر نظر شکایت کند، بلکه باید از او شکایت کند. پس از طرح این مباحث در گفت و گوی اینستاگرامی با بهمن پور، یلدا ابتهاج گفت وگوی مفصلی هم با احمد کیارستمی انجام داد.

فرزند ارشد عباس کیارستمی در این مصاحبه دلیل مخالفت با چاپ کتاب من خانه م را اجازه ندریافت از مادرش پروین امیرقلی اعلام نمود. استدلال احمد کیارستمی این است که، چون مخاطب نامه های عاشقانه پدرش در این اثر مادرش بوده، نشر نظر باید برای انتشار آن از او اجازه می گرفت. اما با پروین امیرقلی هیچ مذاکره ای صورت نگرفته است. احمد کیارستمی انتشار نامه های پدرش به مادرش را نقض حریم شخصی مادرش دانست.

عباس کیارستمی و پروین امیرقلی 13 سال زندگی مشترک داشتند که نتیجه آن دو فرزند پسر بود.

احمد کیارستمی همچنین در این مصاحبه حرف های بهمن پور را نقد کرد و به تندی برادرش را نواخت و از اختلافات با او حرف زد. او بهمن را شماتت نموده که بعضی امور از جمله تعمیر و نگهداری از منزل پدری را نادیده گرفته است.

بهمن و احمد کیارستمی

پس از انتشار این گفت و گوی اینستاگرامی این بار بهمن در پستی تلگرامی به سخنان برادرش واکنش نشان داد. او نوشت: اختلاف اصلی من و اخوی اختلافی فرهنگی ست و به دلیل نوع نگاه آمریکایی او با هم مسائل جدی داریم. این اختلاف زمانی سرباز کرد که درحال پیگیری پفراینده پزشکی کیارستمی بودیم؛ من می خواستم پفراینده به نتیجه برسد و او می خواست صدای تمام قربانیان خطای پزشکی باشد.

او با بیان اینکه سوال برادرش درباره دریافت اجازه برای چاپ کتاب از مادرش برآوده از ذهن آمریکایی احمد است، نوشت: سوال آمریکایی یعنی چی؟ یعنی نگاه حقوق بشری به موضوع، یعنی حاشیه را بر اصل غالب کردن با این هدف که اشک حضار را دربیایم و با خود همدل شان کنیم و به نتیجه مطلوب برسیم.

او در این نوشته آورده است که تقریبا تمام این نامه ها نوشته شده اند و ارسال نشده اند و شاید برای همین هم تا امروز حفظ شده اند. یعنی تقریبا همه پاکت ها تمبر دارند، اما مهر اداره پست تهران یا لندن را ندارند.

بهمن کیارستمی در خاتمه تاکید می نماید که مادرش خود می تواند به او و نشر نظر اعتراض کند. او صاحب صداست و می تواند پاسخ بخواهد و من و آقای بهمن پور مدیر نشر نظر هر دو ملزمیم در برابر او پاسخ گو باشیم. اگر او خود لب به اعتراض بگشاید این مصاحبه به شکلی درست شروع خواهد شد.

به هر حال اختلافات جدی برادران کیارستمی بر سر میراث پدر حالا به دادگاه کشیده شده است و احتمالا حکم دادگاه تاثیر مهمی درباره فرایند این اختلافات در آینده آثار منتشر نشده کارگردان نامدار سینما خواهد داشت.

منبع: فرارو
انتشار: 12 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1156

به "جدال احمد و بهمن بر سر میراث کیارستمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدال احمد و بهمن بر سر میراث کیارستمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید