خبرنگاران ارزش تجارت چین با کشورهای راه ابریشم به 960 میلیارد دلار رسید

به گزارش مجله کوروش بزرگ، پکن-خبرنگاران-جایو لی جیان سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت که ارزش تبادلات تجاری چین با کشورهای حوزه راه ابریشم جدید به بیش از 960 میلیارد دلار رسیده است.

خبرنگاران ارزش تجارت چین با کشورهای راه ابریشم به 960 میلیارد دلار رسید

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش خبرنگاران،وی در گفت وگو مطبوعاتی در پکن با خبرنگاران چینی و خارجی یادآورشد که پکن 201 سند همکاری راه ابریشم نوین را با 138 کشور و 31 سازمان بین المللی امضا نموده است.

وی اضافه نمود: تجارت خارجی و سرمایه گذاری اساساً ثابت است. با این وصف از ابتدای امسال میلادی تا به امروز، حجم تجارت چین با کشورهای شریک راه ابریشم زمینی و دریایی به بیش از 960 میلیارد دلار و میزان سرمایه گذاری مستقیم چین در بخشهای غیر اقتصادی کشورهای این حوزه بالغ بر 13 میلیارد دلار بوده است که 30 درصد رشد در مقایسه با دوره مشابه سال قبل نشان می دهد.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه چین،تکمیل تونل راه آهن چین - لائوس و امضای قرارداد فاز یک راه آهن چین - تایلند و ساخت راه آهن جاکارتا-باندونگ و سرویس قطار مترو در پاکستان و افتتاح آن از جمله پروژه های راه ابریشم است.

جایو به اعزام قطارهای باری چین-اروپا با وجود همه گیری کرونا اشاره نمود و گفت که از ابتدای سال تا ماه جاری میلادی جابجابب از این طریق به 10 هزار سفر رسیده و از مجموع قطارهای کل سال 2019 میلادی بین چین و شهرهای اروپایی بیشتر است.خط ریلی چین و اروپا 21 کشور و 92 شهر اروپا را به یکدیگر متصل می نماید.

سخنگوی وزارت خارجه چین در پاسخ به پرسش هایی درخصوص توافق ژاپن و استرالیا در روز 17 نوامبر درمورد پیمان امنیتی و موضع پکن گفت: ما بارها گفته ایم که کشورهای مربوط باید روابط دوجانبه ای را که منجر به صلح ، ثبات و اعتماد متقابل منطقه ای بین کشورهای منطقه باشد ، توسعه دهند. چنین رابطه ای باید به جای هدف قرار دادن طرف ثالث یا تضعیف منافع کشور دیگر، با فرایند صلح و توسعه همراه باشد.

وی اظهارات رهبران استرالیا و ژاپن را درباره این توافق ، طرح اتهامات بی اساس علیه چین و دخالت فاحش در امور داخلی چین دانست و ادامه داد: ما از جوانب ذی ربط می خواهیم که شرایط را درک نموده و جلوی اقدامات نادرست برای تضعیف حق حاکمیت چین و دخالت در امور داخلی این کشور را بگیرند.

جایو لی جیان همچنین درباره انتقادهای وزیر امور خارجه آمریکا در لهستان درباره آزادی های مذهبی در چین یادآورشد: سفارت چین در لهستان بیانیه ای در رد این اظهارات منتشر نموده است.

سخنگوی وزارت خارجه چین تاکید نمود: پمپئو معمولاً از کشورهای دیگر به عنوان بلندگویی برای انتقاد و اتهام علیه دیگر کشورها استفاده می نماید. پکن همیشه بر مخالفت با این رویه تاکید ورزیده و از واشنگتن خواسته است دست از مداخله در امور داخلی دیگر کشورها بردارد.

وی شرح داد که ضروری است خاطرنشان کنم در مقایسه با شرایط چین ، اوضاع مذهبی در ایالات متحده واقعاً نگران کننده است. درواقع یک مشکل دراز مدت و سیستماتیک از تبعیض نژادی در ایالات متحده وجود دارد.

وی گفت: طبق نتایج نظرسنجی منتشر شده مرکز تحقیقات گالوپ و پیو ، 75 درصد از مسلمانان آمریکایی معتقدند که در آمریکا مورد تبعیض جدی قرار می گیرند.

جایو از سیاستمداران آمریکایی و از جمله وزیر خارجه آن کشور خواست که بجای انتقادهای مداخله جویانه از کشورهای دیگر به دنبال بهبود شرایط در داخل آمریکا باشند و به کشورهای دیگر نیز توصیه کرد اجازه ندهند واشنگتن به عنوان مهره های شطرنج از آنها سوء استفاده کند.

منبع: ایرنا
انتشار: 28 آذر 1399 بروزرسانی: 28 آذر 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1378

به "خبرنگاران ارزش تجارت چین با کشورهای راه ابریشم به 960 میلیارد دلار رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ارزش تجارت چین با کشورهای راه ابریشم به 960 میلیارد دلار رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید