خوب بخوابید تا سکته نکنید، علائمی که نشان می دهد اختلال خواب دارید

به گزارش مجله کوروش بزرگ، یک مطالعه تازه نشان می دهد اگر در به خواب رفتن یا بیدار شدن مشکل دارید، صبح ها خیلی زود از خواب بیدار می شوید یا علائم دیگری از بی خوابی دارید، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای سکته مغزی باشید. این مطالعه گفت این خطر معمولاً در افراد مسن بیشتر است.

خوب بخوابید تا سکته نکنید، علائمی که نشان می دهد اختلال خواب دارید

تحقیقات اخیر نشان می دهد افرادی که دارای یک یا چند علامت بی خوابی هستند، در مقایسه با افراد بدون علائم، 16 درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به سکته مغزی هستند. این تحقیق شامل بیش از 31 هزار شرکت نماینده با میانگین سنی 61 سال بود که پیش از آغاز تحقیق، هیچ سابقه سکته مغزی نداشتند و به طور میانه 9 سال تحت نظر بودند. از شرکت نمایندگان پرسیده شد که چند وقت یک بار به سختی به خواب می روند، آیا در طول شب به طور منظم از خواب بیدار می شوند، آیا در بیدار شدن خیلی زود و ناتوانی در به خواب رفتن مجدد مشکل دارند یا خیر و اینکه چقدر در صبح احساس خواب آلودگی می نمایند.

بر اساس پاسخ های شرکت نمایندگان و دیگر اطلاعات موجود، محققان به این نتیجه رسیدند که افرادی که علائم بی خوابی، به ویژه بی خوابی شدید داشتند، در طول مطالعه بیشتر در معرض سکته مغزی بودند. در طی این مطالعه، متغیر هایی مانند مصرف الکل، سیگار کشیدن و سطح فعالیت بدنی نیز مورد آنالیز قرار گرفتند.

پس از کنترل عواملی که در خطر سکته مغزی نقش دارند، محققان دریافتند افرادی که دارای پنج تا هشت نشانه از اختلال بی خوابی هستند، در مقایسه با افرادی که بی خوابی ندارند، 51 درصد بیشتر در معرض خطر سکته مغزی قرار دارند. افرادی که دارای یک تا چهار علامت بودند نیز در مقایسه با افرادی که هیچ علامتی از بی خوابی نداشتند، 16 درصد بیشتر در معرض خطر سکته مغزی بودند.

علائم بی خوابی شامل مشکل در به خواب رفتن، از خواب پریدن در طول شب، صبح خیلی زود بیدار شدن، احساس خواب آلودگی در طول روز، اضطراب، افسردگی و تحریک پذیری، مسائل حافظه و تمرکز است.

خواب ناکافی و بی کیفیت می تواند فشار خون طبیعی را در طول خواب شبانه مختل کند و منجر به افزایش فشار خون گردد. فشار خون بالا یک ریسک فاکتور مهم برای سکته مغزی و بیماری های قلبی عروقی به شمار می آید. بی خوابی و سایر اختلالات خواب بر سیستم گردش خون نیز تأثیر منفی دارند. در سایر تحقیقات نیز روابطی بین خواب ناکافی و اختلالاتی مانند دیابت، بیماری قلبی و زوال عقل گزارش شده است.

نتایج کلی تحقیقات نشان می دهد که بهبود کیفیت خواب به وسیله درمان می تواند به کاهش این خطر یاری کند. مدیریت و درمان بی خوابی در سنین پایین تر یک راه مؤثر برای پیشگیری از سکته در سنین بالاتر است. به گفته متخصصان، رعایت بهداشت خواب، داشتن یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم، راه های کلیدی برای کاهش تأثیر منفی اختلالات خواب، کاهش خطر سکته مغزی و بیماری های قلبی عروقی هستند.

داشتن حدود هفت ساعت خواب کامل در طول شب با کاهش مقدار ابتلا به بیماری های قلبی عروقی مرتبط است.

به گفته متخصصان، گاهی اوقات افراد مدت زیادی ست که با اختلال خواب دست و پنجه نرم می نمایند، اما فکر می نمایند که این حالت طبیعی است؛ در صورتی که اینطور نیست و شما باید در پی درمان این موضوع باشید.

راه های زیادی وجود دارد که می توان علائم بی خوابی را مدیریت کرد؛ از جمله مصرف دارو، اما متخصصان معمولاً توصیه می نمایند ابتدا یک گزینه غیردارویی را امتحان کنید. گاهی اوقات مراجعه به یک روانشناس یا کوشش برای درمان شناختی رفتاری، در درمان اختلالات خواب اثربخش است.

منبع: فرارو
انتشار: 2 تیر 1402 بروزرسانی: 2 تیر 1402 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 2315

به "خوب بخوابید تا سکته نکنید، علائمی که نشان می دهد اختلال خواب دارید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خوب بخوابید تا سکته نکنید، علائمی که نشان می دهد اختلال خواب دارید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید