علت و علل درد انگشتان دست و روش های درمانی آن

به گزارش مجله کوروش بزرگ، دست ها اصلی ترین راه برقراری ارتباط با محیط هستند. احساس درد در مفاصل انگشتان دست، انجام کارهای روزمره را سخت می کند و روی کیفیت زندگی تاثیر می گذارد. اغلب آرتریت باعث آسیب مفاصل و درد در انگشتان می شود.

علت و علل درد انگشتان دست و روش های درمانی آن

وقتی مفاصل انگشتان دست درد می کنند

در بیش تر موارد درد انگشتان عارضه ای جدی نیست و خود به خود رفع خواهد شد. ولی با این همه اگر فرد بدون دلیل و به صورت غیر منتظره به این مشکل مبتلا شود، این عارضه دردناک می تواند نشانه ای از دیگر عارضه ها و مسائل پزشکی فرد باشد.

دست ها اصلی ترین راه برقراری ارتباط با محیط هستند. احساس درد در مفاصل انگشتان دست، انجام کارهای روزمره را سخت می نماید و روی کیفیت زندگی تاثیر می گذارد. اغلب آرتریت باعث آسیب مفاصل و درد در انگشتان می شود. این حالت به مرور زمان بدتر می شود، اما آسیب بیشتر مفصل را می توان با ایجاد تغییر در فعالیت بدنی و ورزش، آهسته و یا متوقف کرد.

دو نوع اصلی آرتریت روی انگشتان تاثیر می گذارند: استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید. هر دو به مفصل ها آسیب می رسانند، اما دلیل نهفته هر یک فرق دارد.

استئوآرتریت در غضروف بین انگشتان رخ می دهد. در نهایت استخوان ها به همدیگر سایش پیدا می کنند و درد شدید و کاهش تحرک به وجود می آید.

آرتریت روماتوئید نوعی اختلال خود ایمنی است که در آن بدن به اشتباه به بافت های سالم مفصل حمله ور می شود. التهاب مفصل که به وجود می آید باعث درد می شود و بافت ها را از بین می برد.

استئوآرتریت و روماتوئید آرتریت تقریبا در هر مفصلی بروز می کنند، اما هر دو اختلال اغلب روی انگشتان تاثیر می گذارند.

مهم ترین اقدامات درمانی برای آرتروز مفاصل انگشتان دست عبارتند از:

- کاهش فعالیت های بدنی که موجب درد می شود

- یاد گرفتن راه های درست انجام کارها با دست، طوری که فشار زیادی به انگشتان وارد نشود

- استفاده از داروهای مسکن

- گرم کردن موضع درد

- بریس انگشت

- نرمش های کششی

دلیل درد انگشتان دست

1-جراحات دست

جراحت و آسیب دست یکی از شایع ترین و بیش ترین دلایل درد انگشتان دست است. آسیب های دست می تواند باعث ایجاد بریدگی های عمیق در انگشتان، احساس سوزش، شکستگی استخوان انگشتان دست و یا حتی آسیب بافتی و ماهیچه ای انگشتان شود.

آسیب های دست معمول که باعث این درد می شوند عبارتند از:

* شکستگی انگشت: این مشکل معمولاً در هنگام حمل وسایل سنگین و یا در زمان انجام فعالیت های ورزشی رخ می دهد.

* بریدگی ها

* شکستگی ناخن های انگشتان دست

2-شرایط پزشکیدیگر عارضه های پزشکی که عصب ها، ماهیچه ها و یا استخوان ها را درگیر می کنند هم می توانند باعث درد انگشتان شوند.

برای مثال در بیماری آرتروز (osteoarthritis (OA)) که یک بیماری تخریبی پیش فراینده در غضروف مفاصل است، به دلیل تخریب غضروف ها، استخوان ها به هم ساییده شده و باعث ایجاد درد می شوند. آرتروز در دست می تواند مفصل پایه انگشت شست، مفاصل میانی انگشتان و یا حتی نزدیکی ناخن انگشتان را درگیر کند.

دیگر مسائل پزشکی که باعث درد در انگشتان دست می شوند، عبارتند از:

3-روماتیسم مفصلی

روماتیسم مفصلی (rheumatoid arthritis به اختصار (RA)) یک بیماری خود ایمنی است که باعث ایجاد درد در مفاصل و در نهایت آسیب کل بدن می شود. آسیب مفصلی ناشی از این بیماری معمولاً در دو سمت بدن اتفاق می افتد و این یکی از راه هایی است که پزشک می تواند آن را تشخیص دهد.

4-پوکی استخوان

پوکی استخوان (osteoporosis) عارضه ای است که در آن استخوان ها درگیر می شوند، در داخل استخوان ها به صورت طبیعی فضاهایی خالی وجود دارد، در این بیماری مقدار این فضاها افزایش پیدا می نماید و در نهایت استخوان حجم و قدرت خود را از دست می دهد

5-دیستروفی ماهیچه ای دوشن

دیستروفی ماهیچه ای (muscular dystrophy) به گروهی از بیماری های ارثی اطلاق می شود که به مرور زمان باعث ضعیف شدن و یا آسیب ماهیچه ای می شوند. این ضعف در نتیجه نبود پروتئینی مخصوص به نام دیستروفین (dystrophin) رخ می دهد، در واقع بدن برای عملکرد درست و کامل ماهیچه ها به این پروتئین نیاز دارد.

6-اِم اِس یا تصلب بافت چندگانه

اِم اِس یا تصلب بافت چندگانه (multiple sclerosis) یک بیماری مزمن است که سیستم عصبی مرکزی را درگیر می نماید. در این بیماری سیستم ایمنی بدن به بافت محافظ اطراف رشته های نورون موسوم به میلین (myelin) حمله نموده و آن را از بین می برد و در نهایت مغز به سختی می تواند سیگنال های هدایتی و حرکتی خود را به سراسر بدن ارسال کند.

7-سندروم تونل کارپال

در سندروم تونل کارپال (carpal tunnel syndrome) به عصب مدیان (median nerve) که از وسط دست می گذرد فشار بیش از حد اعمال شده و این عصب تا حدود زیادی فشرده می شود. این عصب مسئول ایجاد حس در انگشت شست، انگشت وسط و بخشی از انگشت حلقه است.

این عصب هم چنین ماهیچه ای که به انگشت شست متصل می شود را به حرکت وا می دارد. تورم داخلی مچ دست عامل فشار به عصب در سندروم تونل کارپال بوده و باعث بی حسی، ضعف و هم چنین مور مور شدن انگشت شست دست می شود.

8-اﺳﮑﻠﺮوز ﺳﯿﺴﺘﻤﯿﮏ

اﺳﮑﻠﺮوز ﺳﯿﺴﺘﻤﯿﮏ (systemic sclerosis) یک نوع بیماری خود ایمنی نادر است که در آن بافت و ظاهر پوست در نتیجه تولید بیش از حد کلاژن تغییر می نماید. این عارضه علاوه بر پوست، رگ های خونی، ماهیچه ها، قلب، سیستم گوارش، ریه ها و کلیه ها را هم درگیر می نماید

9-سندرم رینود

سندرم رینود (Raynauds phenomenon) یک نوع اختلال اولیه دستگاه گردش خون است که در آن جریان خون به سمت انگشتان دست و پا، گوش و بینی تا حد زیادی کاهش پیدا می نماید. آب و هوای سرد و یا استرس هیجانی می تواند این سندروم را تحریک کند.

10-کورک

کورک (boils) عفونت های باکتری فولیکول های مو است که بافت های اطراف را هم درگیر می نماید. زمانی که فولیکول مو عفونت می نماید، ظاهری متورم و قرمز رنگ بر روی پوست پیدا می نماید. کورک ها معمولاً در صورت، گردن، ران و باسن ایجاد می شوند.

11-گرهک

گرهک ها (nodules) نتیجه رشد غیر معمول بافتی هستند که معمولا در بافت های عمقی تر پوست و یا حتی اندام های داخلی هم چون تیرویید رشد می کنند. درصد بالایی از گرهک ها خوش خیم هستند.

12-کیست ها

کیست ها (cyst) کیسه هایی با غشای مجزا بوده که درون آن ها مایعات، هوا و دیگر مواد وجود دارد و حتی تقسیم سلولی هم در آن اتفاق می افتد. کیست در هر جایی از بدن یا زیر پوست رشد می نماید.

13-تومورها

تومورها (tumors) از تجمع سلول های غیر طبیعی به وجود می آیند. در تومورها فرایند طبیعی جایگزینی سلول های نو با سلول های پیر بر هم زده می شود. سلول های تشکیل دهنده تومور بدون اینکه بدن به آن ها نیازی داشته باشد، بزرگ شده و برخلاف سلول های پیر عادی هرگز از بین نمی فرایند.

14- گیر افتادگی عصب

گیر افتادگی عصب یا Pinched Nerve در بازو، مچ و یا دست هم می تواند عاملی برای درد انگشتان دست باشد.

شناخت انواع درد انگشتان دست

درد در ناحیه انگشتان دست می تواند توام با بی حسی و یا درد زیاد باشد، یا اینکه این عارضه می تواند دردی شدید و توام با احساس گرفتگی عضلات باشد. این درد می تواند به صورت ناگهانی آغاز شده و سپس از بین برود و یا اینکه توام با تورم باشد.

درد همراه با تورم

شکستگی انگشت همراه با تورم، درد شدید و تغییر رنگ پوست به رنگ های آبی و بنفش است. در بعضی از موارد استخوان جدا شده و حتی ممکن است از پوست بیرون بزند.

درد در هنگام حرکت و درد ضربان دار

سندروم تونل کارپال و دیگر عارضه های پزشکی که عصب و عضله دست و بازو را درگیر می کنند، باعث ایجاد این مسائل می شوند:

* درد ضربان دار در دست و انگشتان

* درد در هنگام حرکت انگشتان و یا چرخاندن مچ دست

* دشواری در هنگام نوشتن و یا تایپ کردن

* لرزش دست

درد شدید در انگشتان دست به دلیل قطع انگشت

در زمان قطع انگشت، استخوان انگشت یا شست از مفصل خود جدا می شود. در این زمان فرد درد بسیار شدید و زیادی را احساس خواهد کرد.

درد در ناحیه جراحت دیده

بریدگی روی انگشت می تواند دردناک باشد. بسته به اینکه بریدگی تا چه مقدار عمیق باشد شدت درد متفاوت بوده و گاهی در اطراف ناحیه بریدگی هم قرمز رنگ خواهد شد.

درد همراه با رشد کورک یا گرهک

اگر کورک و یا گرهک روی دست رشد کند به همراه درد انگشتان دست احتمالاً این عارضه ها هم دیده می شوند:

* توده های آبدار

* منطقه ها خشک و سخت بر روی پوست

* توده های متحرک در زیر سطح پوست

* توده ای که در هنگام لمس کردن دردناک می شود

تشخیص درد انگشتان دست

اگر انگشت دست دچار بریدگی شده باشد و یا توده ای بر روی آن رشد نموده باشد، پزشک با بررسی ساختار فیزیکی انگشت دست می تواند به راحتی عارضه را تشخیص دهد. اگر انگشتان دست دردناک شوند و هیچ نشانه ی مشخصی وجود نداشته باشد، برای تشخیص بهتر دلیل درد نیاز به اطلاعات بیش تری خواهد بود.

زمانی که فرد به پزشک مراجعه می نماید، پزشک از او در مورد سابقه پزشکی، داروهایی که مصرف می نماید و حتی سابقه شغلی سوال می پرسد. دانستن پاسخ این سوالات به پزشک کمک می نماید تا آزمایش های لازم برای تشخیص درست مشکل را انجام دهد.

آزمایش های معمولی که برای تشخیص این عارضه انجام می شود، شامل آزمایش خون و تصویربرداری اشعه ایکس هستند.

آزمایش تصویربرداری اشعه ایکس یا رادیولوژی قادر است هرگونه شکستگی و یا هرگونه افزایش حجم غیر عادی در انگشتان دست و یا وجود توده را نشان دهد.

اگر آزمایش تصویر برداری اشعه ایکس قادر به تشخیص مشکل نباشد، پزشک از دیگر روش های تصویربرداری و یا آزمایش های عصب و عضله استفاده می نماید.

تست عصب و عضله به پزشک کمک می نماید تا آسیب های وارد شده به عصب را شناسایی کند.

محافظت از مفصل

روش های محافظت از مفصل، درد آرتریت و التهاب به وجود آمده را کاهش می دهد.

استفاده از وسایل با دسته های بلند مثل ابزارهای آشپزی دسته بلند، فشار روی مفصل های انگشت را کاهش می دهد.

می توانید دور مسواک یا اتوماتیک فوم بپیچید تا قطر بیشتری پیدا کند (تصویر کناری).

وسایلی مانند ابزار باز کردن قوطی و قیچی که به طور اتوماتیک درها را باز می نماید، درد انگشت را می کاهد و فشار روی مفصل ها را کاهش می دهد.

روی دستگیره های در می توانید ابزارهای مخصوص قرار دهید تا در را با کمک ساعد، نه با استفاده از انگشت ها باز کنید.

گرفتن اشیا با انگشتان می تواند درد التهاب مفصل را افزایش دهد، اما در دست گرفتن اشیا مانند کتاب با کف دست باز، فشار را به مچ و عضله آرنج انتقال می دهد.

ورزش

ورزش و حرکت های آرام تقویتی به طور موقت برای پیشگیری از آسیب دیدگی بیشتر مفصل های انگشتان آرتروزی مفید است. ورزش های انگشت، انعطاف پذیری مفصل را حفظ می نماید.

ورزش های شست شامل خم کردن شست تا انتهای انگشت کوچک و لمس کردن شست با نوک هر انگشت است.

انعطاف پذیری مفصل های انگشت را می توان با مشت کردن و سپس باز کردن انگشتان حفظ کرد.

حرکت دادن هر انگشتی، به چپ و سپس راست، سفتی در انتهای بند انگشتان را کاهش می دهد.

فشار دادن آرام اسفنج، به بهبود درد مفصل کمک می نماید.

انجام تمامی این ورزش ها باید بدون درد باشد تا آسیب بیشتری به مفصل نرسد.

روش های درمان

توصیه می شود جهت بهبود درد انگشتان دست خود، نکات مراقبتی ذیل را رعایت نمایید:

* در فعالیت های خود تغییراتی ایجاد نمایید و به انگشت های دست خود استراحت بیشتری بدهید. ولی اگر این امکان برای شما وجود ندارد در هر یک ساعت کار به انگشتان خود، یک استراحت 15 دقیقه ای اختصاص دهید.

* از انجام فعالیت هایی که موجب می شود درد و فشار شدیدی به دست ها اعمال شود، پرهیز نمایید.

* انجام درست هر کاری به گونه ای که فشاری به انگشت های دست وارد نشود را آموزش ببینید.

* در صورت لزوم و با مشورت پزشک معالج از داروهای مسکن استفاده نمایید.

* انگشت های خود را گرم نگه دارید.

* استفاده از بریس انگشت

* انجام نرمش های کششی

چنانچه قصد دارید وسیله ای را بردارید که دارای دسته باریکی می باشد، حتماً به قطر آن بیافزایید و بردارید تا حس درد و فشار کمتری به انگشت ها اعمال شود.

بدین صورت می توانید از مفاصل خود محافظت نمایید.

درمان درد انگشتان دست

درد اگر به دلیل بریدگی، خراشیدگی و یا سوختگی باشد، با توجه به نوع و شدت آسیب ممکن است نیاز به داروهای آنتی بیوتیک موضعی و خوراکی و پانسمان باشد.

در موارد خفیف و سطحی معمولاً بدون اینکه نیاز به درمان خاصی باشد، رفع خواهد شد. تنها کاری که می شود در این مرحله انجام داد، این است که به منطقه مورد نظر زمان بدهیم تا بهبود یابد. اگر درد برای فرد ناخوشایند باشد، فرد می تواند از داروهای مسکنی که بدون نیاز به نسخه امکان دسترسی به آن ها وجود دارد، استفاده کند.

اگر از طریق هیچ یک از شیوه های فوق بهبودی در انگشتان دست حاصل نشد لازم است، نزد پزشک مراجعه نموده و تحت نظر و درمان وی قرار گرفت. پزشک معمولاً با تزریق داروهای کورتونی جهت رفع این عارضه اقدام می نماید. ولیکن اگر این روش نیز جوابگو نباشد پزشک انجام عمل جراحی را به بیمار پیشنهاد می دهد.

در صورت احتمال بیماری های روماتیسمی،آزمایش های دقیق و درمان متناسب با آن نیاز است.

سه نوع جراحی برای کاهش درد آرتریت انگشتان دست انجام می شود:

1- خشک کردن مفصل : خشک کردن مفصل یا فیوژن Fusion یا آرترودز Arthrodesis به این معنی است که جراح دو استخوان تشکیل دهنده مفصل را به یکدیگر متصل می نماید.

با این روش حرکت مفصل بطور کامل از بین می رود، ولی درد بیمار هم از بین می رود.

عمل جراحی خشک کردن مفصل بیشتر در افراد جوان و فعال بکار برده می شود که نیاز دارند تا فعالیت های سنگینی را با دست خود انجام دهند.

2- تعویض مفصل : بعضی جراحان از عمل جراحی تعویض مفصل یا آرتروپلاستی Arthroplasty در درمان آرتریت مفاصل انگشتان دست استفاده می کنند.

این نوع عمل جراحی بیشتر در افراد مسن بکار برده می شود. این افراد فشار زیادی به مفاصل خود وارد نمی کنند و نیاز به پایداری زیادی در مفصل ندارند، ولی در عوض به حرکت مفصل نیازمند هستند.

3- بازسازی مفصل : در نوعی از بازسازی مفصل که به آن Excisional arthroplasty می گویند، پزشک جراح سطوح خراب شده غضروفی را از دو سر استخوان و در محل مفصل خارج نموده و سپس در بین آنها بافت نرمی مانند قسمتی از یک تاندون را قرار می دهد.

این عمل جراحی موجب می شود حرکات مفصل حفظ شده و درد آن هم تا حدود زیادی از بین برود.

از روش بازسازی مفصل؛ بطور شایعی در آرتریت مفصل کارپومتاکارپ شست استفاده می شود.

منبع: سایت دکتردکتر

سایت دکتر سلیمان زاده

سایت تبیان

منبع: راسخون
انتشار: 29 آذر 1400 بروزرسانی: 29 آذر 1400 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1948

به "علت و علل درد انگشتان دست و روش های درمانی آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت و علل درد انگشتان دست و روش های درمانی آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید