رونمایی از تابلوی چغامیش در روز ثبت ملی این تپه

به گزارش مجله کوروش بزرگ، به مناسبت گرامیداشت روز قرار دریافت تپه چغامیش در فهرست آثار ملی، نشست علمی فرهنگی ای در دزفول برگزار گردید.

رونمایی از تابلوی چغامیش در روز ثبت ملی این تپه

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، حجت الله آریایی نیا رئیس اداره میراث فرهنگی دزفول، سه شنبه 20 آذر 97 در این باره اظهار کرد: نشست علمی، فرهنگی و دورهمی به مناسبت گرامیداشت روز ثبت ملی تپه چغامیش با حضور اساتید دانشگاه، مسئولان اداره میراث فرهنگی دزفول، چلوی (بخشدار چغامیش)، زلقی (رئیس شورای شهر چغامیش) و آذرکیش (مدیر انجمن دزپارس) و اعضای این انجمن در موزه مردمشناسی کرناسیون برگزار گردید.

او با بیان این که نشست گرامیداشت روز چغامیش با استقبال بسیار خوب دوستداران شهرستان دزفول برگزار گردید اضافه نمود: در این برنامه اساتید مختلف و کارشناسان، توضیحاتی کاملی در مورد ارزشهای چغامیش دزفول ارائه دادند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دزفول، رونمایی از تابلوی چغامیش دزفول و لیوان و ظروف سفالی چغامیش را از برنامههای جنبی این نشست بود عنوان نمود و گفت: همچنین در این برنامه شعری با گویش دزفولی در مورد چغامیش اجرا شد.

او گفت: باهدف شناخت و معرفی هرچه بیشتر آثار و ارزشهای شهر باستانی چغامیش دزفول، با همکاری هنرمندان رشتههای مختلف، نمادها و نشانههایی از آثار تپههای باستانی چغامیش تهیه شده است که از آن جمله میتوان به نقاشی رنگ روغن این تپهها به صورت شهر بازسازیشده باستانی چغامیش دزفول اثر رزیتا جمالیان، لیوان سرامیکی با طراحی چغامیش ویژه عرضه به گردشگران، سوغات دزفول توسط انجمن دزپارس و نیز سفالینههای بازسازیشده آثار چغامیش توسط هنرمندان سفالگر شهرستان دزفول به منظور استفاده عموم علاقهمندان اشاره نمود.

چغامیش شهری از دوران پیش از اختراع خط است و قدمت آن به حدود 34 قرن پیش از میلاد می رسد. چغامیش را باید نخستین مرکز در ایران دانست که خط و کتاب، اول بار در آنجا ظاهر شده است. نام این بخش برگرفته از نام تپه ای باستانی است که در آن واقع شده است. وجود چنین تپه های باستانی در شهرستان دزفول سبب شده که دزفول را شهری از سپیده دم تاریخ بنامند.

منبع: میراث آریا
انتشار: 25 شهریور 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 266

به "رونمایی از تابلوی چغامیش در روز ثبت ملی این تپه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی از تابلوی چغامیش در روز ثبت ملی این تپه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید