سرنوشت لویی شانزدهم در انتظار ماکرون؟

به گزارش مجله کوروش بزرگ، ماکرون در نامه به فرانسوی ها محور های طرح گفت وگوی ملی را معین کرد، این روش رفتاری تقریبا مشابه با لویی شانزدهم بود که برای حل بحران اقتصادی در سال 1789 انجام داد.

سرنوشت لویی شانزدهم در انتظار ماکرون؟

به گزارش، در سال 1789 لویی شانزدهم آریستوکرات های فرانسه، روحانیون و شهروندان را فراخواند تا با گفت وگو راهی برای حل بحران اقتصادی دربار و فرونشاندن نارضایتی مردمی بیابند.

این مرحله ای از انقلاب فرانسه بود. چهار ماه بعد شاه از قدرت خلع و چهار سال بعد با گیوتین سرش از تن جدا شد. دو قرن پس از آن تاریخ، امانوئل ماکرون که اغلب به خاطر شیوه رفتار اشرافی اش مورد انتقاد واقع می گردد به همان شکل خواستار گفت وگوی ملی شده است تا بتواند آتش اعتراضات جلیقه زرد ها را پس از 9 هفته ناآرامی فرونشاند.

آن هم در شرایطی که تعداد معترضان در هفته گذشته از 50 هزار تن به 85 هزار تن رسیده است. رئیس جمهوری فرانسه روز گذشته با انتشار نامه ای موسوم به نامه به فرانسوی ها از مردم کشورش دعوت کرد تا به منظور خاتمه دادن به اعتراض و تنش فراگیر در طرح بحث بزرگ که از امروز شروع می گردد شرکت نمایند. طرحی که به گفته او نه انتخابات است و نه همه پرسی بلکه تصمیمی است تا خشم را به راه چاره تبدیل کند. او حدود 35 مشکل اصلی کشور را در قالب چهار موضوع اصلی نظام اقتصادیاتی، ساختار حکومت و دموکراسی، تحولات زیست محیطی و تقویت دوباره دموکراسی و حقوق شهروندی برای گفت وگو مطرح نموده است.

دومین عقب نشینی رئیس جمهور فرانسه در مقابل معترضان

ماکرون امیدوار است فرانسوی ها در جلساتی که در تالارهای شهر در سراسر کشور برگزار می گردد یا به پرسش نامه های اینترنتی پاسخ دهند.این اقدام را می توان دومین عقب نشینی رئیس جمهور فرانسه در مقابل معترضان دانست. دولت ماکرون پیش از این با حذف اقتصادیات بر سوخت و بعضی دیگر از اقتصادیات های مورد اعتراض مردم و نیز افزایش حداقل دستمزد ماهانه به میزان 100 یورو در برابر مطالبات جلیقه زردها اندکی عقب نشینی نموده بود.

با این همه گروه هایی از جلیقه زردها که مطالبات بنیادینی دارند و اکثرا از سوی احزاب تندروی چپ و راست حمایت می شوند، از هم اکنون دعوت رئیس جمهوری را رد نموده و خواستار استعفای او شده اند. فیلیپ تورل کارشناس فرانس24 در باره چرایی وقوع و ادامه این اعتراض ها می گوید: دیگر اعتراض و اختلاف های سنتی در فرانسه وجود ندارد چرا که در گذشته مرسوم بود که به طور مثال احزاب چپ که فرانسوا اولاند زمانی رهبری آن را داشت علیه حزب راست به رهبری نیکلا سارکوزی به مخالفت بر می خاست یا برعکس.

امانوئل ماکرون بدون تعلق به هیچ حزب راست و چپ بر سرکار آمد امااکنون شاهد آن هستیم که همه چیز بر خواسته جلیقه زردها متمرکز است. اکنون شکست امانوئل ماکرون در این است که او فراموش نموده که مردم فرانسه خسته از دولت چپگرا و برای جلوگیری از به قدرت رسیدن راست افراطی او را با 65.1 آرا به الیزه فرستادند. مردمی که حالا علیه اصلاحات او به پا خاسته اند. در آوریل 2016،زمانی که امانوئل ماکرون، وزیر وقت اقتصاد و صنایع فرانسه در دولت فرانسوا اولاند، حزب در حرکت را تاسیس کرد، مخالفانش او را بادکنکی خواندند که با نخستین ضرب مبارزات انتخاباتی خواهد ترکید. ماکرون اما با شعار فرانسه باید برای همه فرصت موفقیت باشد به میدان مبارزات آمد، اوج گرفت و پیروز شد. شعارهای او اما عملی نشده است و ساکن کاخ الیزه بیم آن دارد که خاتمه دوران پنج ساله اش را نبیند و بادکنک با تیر معترضان بترکد.

منبع: روزنامه فرهیختگان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 6 خرداد 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 125

به "سرنوشت لویی شانزدهم در انتظار ماکرون؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرنوشت لویی شانزدهم در انتظار ماکرون؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید