صحبت های مجید مجیدی و جواد عزتی در ونیز

به گزارش مجله کوروش بزرگ، مجید مجیدی در نشست خبری فیلم خورشید در جشنواره فیلم ونیز، درباره موضوع جهانی فیلمش و تحریم های ظالمانه آمریکا حتی در دوران کرونا صحبت کرد.

صحبت های مجید مجیدی و جواد عزتی در ونیز

با ما همراه باشید و با تور ارزان ایتالیا از به بهترین کشور اروپا سفر کنیم و در شهرهای ونیز، فلورانس و رم بگردیم و بناهای تاریخی این کشور تاریخی را از نزدیک ببینیم.

به گزارش مجله کوروش بزرگ، مجید مجیدی در نشست خبری فیلم خورشید در هفتاد و هفتمین جشنواره فیلم ونیز که امروز 16 شهریور ماه برگزار گردید، در پاسخ به سوالی درباره این که آیا با نشان دادن حقایقی سیاسی و بحث بچه ها کار در فیلم تان با مسائلی رو به رو شدید، گفت: این یک مساله دنیای است و مختص به کشور خاص نیست اما آسیب های که بعضی کشورهای خاورمیانه به سبب جنگ افروزی ها دیده اند بیشتر است. ما اکنون 40 سال است تحت تحریم های آمریکا هستیم و همین الان که در حال صحبت با شما هستم و در این شرایط کرونایی که یک درد مشترک دنیای است، یکی از مسائل ما در این شرایط سخت، عدم ورود دارو به ایران به دلیل تحریم های آمریکاست و 40 سال است که مردم ایران به دلیل تحریم های غیرانسانی آمریکا، در شرایط سختی زندگی می نمایند.

وی ادامه داد: از طرفی کشورهای اطراف چون عراق، افغانستان، سوریه و .. در جنگ بوده اند و در این منطقه پر از بحران، بیشترین آسیب ها را بچه ها و خانواده های کم بضاعت دیده اند و هر روز فقیر و فقیرتر شدند و این فرایند مسائل و معضلات اجتماعی بزرگی برای همه جوامع کشورها بویژه کشور ما ایجاد می نمایند. به عنوان مثال تعداد زیادی از مردم افغانستان به دلیل مرز مشترک بزرگی که با این کشور داریم به صورت غیرقانونی وارد ایران می شوند و آمارهای رسمی نشان دهنده سه تا چهار میلیون مهاجر افغانی در ایران است اما به نظر من طبق آمار غیررسمی چیزی بین هشت تا نه میلیون مهاجر افغانستانی در ایران هستند، از طرف دیگر بواسطه جنگ با عراق نیز تعداد مهاجر عراقی وارد ایران شدند و همینطور پاکستانی به دلایل دیگر. مجموعه این عوامل موجب شده کشور آسیب پذیر گردد و دچار چالش های بزرگی گردد اما این یک مساله دنیای است و محدود یه یک کشور و یا دولت خاص نمی گردد.

مجیدی درباره افزایش شمار بچه ها کار و سرنوشت آنها نیز شرح داد: متاسفانه این واقعیت بسیار تلخی است که در همه جای دنیا وجود دارد و به اعتقاد من آمار خیلی بیشتر از اینها

ست و در هند که من در سال های گذشته در آن کار کردم تعداد این بچه ها بی شمار است و شرایط مالی که در دنیا حاکم است و علل مختلفی دست به دست هم داده تا کشورها ضعیف و ضعیف تر شوند.

او ادامه داد: در این شرایط به طور طبیعی بخش بزرگی از خانواده آسیب پذیر شده و موجب گردد بچه ها وارد عرصه کار شوند، حقیقتی که خیلی تلخ است، درحالیکه این بچه باید رشد نمایند. تک تک این بچه ها در واقع سرمایه های هر ملتی هستند و این سرمایه ها به راحتی به هرز می فرایند و این سرمایه ها از خیلی چیزها چون آموزش محروم می شوند و متاسفانه خطرات زیادی آنها را دنبال می نماید. شمیلا که در این فیلم بازی نموده یکی از مهاجران افغان است و ما در کشورمان یک جمعیت چند میلیونی از افغان ها داریم. در افغانستان که هم مرز ایران است حدود 40 تا 50 سال است که جنگ در جریان است و این جنگ افروزی ها باعث شده مردم روی آسایش را نبینند و صدمه آنها را بچه ها می بینند. همین الان در سوریه، یمن و افغانستان شاهد فجایعی هستیم که قطعا اثرات آن بیشتر بر روی بچه ها است.

جواد عزتی بازیگر فیلم خورشید که به عنوان یکی از عوامل این فیلم در نشست خبری جشنواره ونیز حضور داشت درباره تجربه حضور در این فیلم سینمایی گفت: من افتخار میکنم که در فیلم آقای مجیدی حضور داشتم به دلیل جنس رمان گونه آثارشان. در خصوص این فیلم که به موضوع بچه ها کار پرداخته باید بگویم که این چیزی نیست که ما بگویم پیش از این آن را ندیده ایم و در مستندها و فیلم ها با آن آشنا نباشیم. من در سال های دور با بچه ها در مدرسه تئاتر کار می کردم و ارتبا خوبی با بچه ها دارم و بچه ها این فیلم نیز بسیار باهوش و نازنین بودند به همین دلیل خیلی زود با آنها ارتباط برقرار کردم. چیزی که فیلم به آن اشاره دارد این است که شاید نتوانیم آن طور که باید و شاید موضوع بچه ها کار را ریشه یابی کنیم اما مساله ای که حتما باید به آن بیشتر بپردازیم فقر فرهنگی است و این که این بچه ها حق خود را بشناسند و بدانند در هر مقطع زندگی و در هر سنی چه کاری باید انجام دهند. این مهم ترین نکته ای هست که خود فیلم هم به آن اشاره دارد.

شمیلا شیرزاد یکی از بچه ها فیلم خورشید نیز در این نشست گفت: از این فیلم و آقای مجیدی چیزهای زیادی یاد گرفتم و از ایشان خیلی متشکرم.

او در پاسخ به سوال خبرگزاری فرانسه درباره این که پیش از بازی در این فیلم چه کار می نموده و چطور به این پروژه پیوسته است شرح داد: من در ایران به دنیا آمده ام و در مدرسه بچه ها کار درس می خواندم و آقای مجیدی من را از این مدرسه برای فیلم انتخاب کردند. من و برادرم عصرها بعد از فیلمبرداری به مترو می رفتیم و در آنجا کار می کردیم. از 5 سالگی کار نموده ام و الان 11 ساله هستم

در این نشست جواد عزتی، شمیلا شیرزاد (بازیگران) رامین کوشا در کنار مجید مجیدی حضور داشتند.

در فیلم خورشید به کارگردانی مجید مجیدی و نویسندگی مشترک مجیدی و نیما جاویدی که اولین نمایش خود را در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر تجربه کرد و سیمرغ بهترین فیلم و فیلم نامه را گرفت؛ جواد عزتی, علی نصیریان, طناز طباطبایی, روح الله زمانی, ابوالفضل شیرزاد, شمیلا شیرزاد, علی غابشی, مانی غفوری, محمدمهدی موسوی و صفر محمدی بازی نموده اند و در خلاصه داستان این فیلم آمده است: علی کودک دوازده ساله ای است که همراه دوستانش با دزدی قطعات و کار در یک انبار لاستیک ، زندگیشان را می گذرانند.

این فیلم امروز روز 5 سپتامبر (15 شهریور) در ساعت های 19 / 19:30 / 19:45 / 21:30 / 22 / 22:15 اولین نمایش های خود را در جشنواره برای اهالی سینما و رسانه تجربه خواهد نمود و روز 6 سپتامبر (16 شهریور) نیز در ساعت 16:45 یک نمایش و در ساعت 22:30 نیز دو نمایش همزمان برای عموم مردم و با بلیت فروشی خواهد داشت.

جدیدترین ساخته مجیدی روز 7 سپتامبر (17 شهریور) نیز چهار نمایش در سانس های 8:45 / 11:15 / 19:45 / 20 و 22:30 برای اهالی سینما و رسانه خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 شهریور 1399 بروزرسانی: 17 شهریور 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1166

به "صحبت های مجید مجیدی و جواد عزتی در ونیز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صحبت های مجید مجیدی و جواد عزتی در ونیز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید