طرز تهیه ماست بستنی مرحله به مرحله با 3 طعم مختلف

به گزارش مجله کوروش بزرگ، ماست بستنی از جمله و جزو است. طرز تهیه ماست بستنی با که شیر و خامه درست می شوند تا حدودی فرق دارد. ماست بستنی هم شبیه بستنی عادی درست می گردد ولی باید نکاتی را در نظر بگیرید که با رعایت آن، کارتان در نهایت خراب نگردد و زحمتتان به باد نرود. در این مقاله از در مجله خبرنگاران به طرز تهیه ماست بستنی با مواد و روش های مختلف، به همراه فوت و فن های کاربردی و نکات طلایی آن پرداخته ایم.

طرز تهیه ماست بستنی مرحله به مرحله با 3 طعم مختلف

فوت و فن های طرز تهیه ماست بستنی

آماده کردن و نکات مهم درباره ماست در طرز تهیه ماست بستنی

 • در طرز تهیه ماست بستنی می توانید از انواع ماست ساده یا ماست یونانی و پروبیوتیک هم بهره ببرید. به خاطر داشته باشید چربی ماست های ساده، کم است و این موضوع چالش هایی را به همراه دارد. البته برای آن چاره هم وجود دارد.
 • در خصوص ماست و بافت آن، این مساله وجود دارد که وقتی ماست یخ می زند، آب موجود در ماست، به بلورهای یخی تبدیل می گردد. این موضوع باعث می گردد ماست، حالت خامه ای خود را از دست بدهد. از طرف دیگر، وجود آب در ماست باعث می گردد که به خوبی یخ نزد و موقع اسکوپ کردن ماست بستنی با مشکل روبرو شوید.
 • برترین راه برای پیشگیری از روبرو شدن با این مسائل، این است که ماست را کیسه کنید. برای این کار، ماست را در یک کیسه تمیز نخی بریزید و آن را آویزان کنید. اجازه دهید یک شب تا صبح ماست در کیسه بماند و آب خود را از دست بدهد.
 • با وجود این که ماست کم چرب سالم تر به نظر می رسد ولی بهتر است از ماست پرچرب در طرز تهیه ماست بستنی بهره ببرید.
 • کالری ماست بستنی با توجه به موادی که در ترکیب آن به کار می رود در انواع مختلف آن فرق دارد.

بیشتر بخوانید طرز تهیه ماست خامه ای و ماست چکیده خانگی

نکات مهم درباره شکر و ماست بستنی

شاید جالب باشد ولی ذرات شکر از یخ بستن ماست پیشگیری می نمایند و به آن حالت غلیظ و خامه ای می دهند. نسبت شکر به ماست باید 3/4 به 1 باشد. یعنی برای هر 1 پیمانه یا یک لیوان دسته دار فرانسوی ماست، 3/4 لیوان دسته دار شکر اضافه کنید. البته می توانید این میزان را بیشتر هم در نظر بگیرید ولی استفاده از میزان کمتر شکر، ریسک کار را بالا می برد.

اگر با خوردن شکر مشکل دارید، می توانید از عسل یا شربت های دلخواه هم بهره ببرید. بعضی افراد استفاده از شربت ذرت را ترجیح می دهند. این مایع هم باعث جلوگیری از یخ زدن ماست بستنی می گردد و کارتان راحت تر و با کیفیت تر خواهد شد.

نکات درباره مواد دیگر ماست بستنی

همه موادی که در طرز تهیه ماست بستنی به کار می روند، باید سرد باشند. پس بهتر است قبل از استفاده از مواد، آن ها را در یخچال قرار دهید. این کار باعث می گردد، بستنی بافت سفت تری هم داشته باشد. اگر از دستگاه بستنی ساز استفاده می کنید، مواد سرد شده در یخچال را مستقیما بعد از بیرون آوردن از یخچال در دستگاه بریزید.

بیشتر بخوانید طرز تهیه انواع بستنی زمستانی و تابستانی در خانه

از چه ظرفی در طرز تهیه ماست بستنی استفاده کنیم؟

بهتر است ظرفی که برای درست کردن ماست بستنی استفاده می کنید عمق زیاد و ابعاد بزرگی نداشته باشد. چون باعث می گردد، بستنی دیرتر یخ بزند بعلاوه برای اسکوپ کردن هم به دردسر نمی افتید. معمولا یک ظرف با ابعاد 20 در 20 برترین گزینه است.

نکات کلی در طرز تهیه ماست بستنی

 • برای اسکوپ زدن ماست بستنی، بهتر است اسکوپ های سطحی بزنید.
 • برای تهیه ماست بستنی شکلاتی، به مواد داخل بستنی، شکلات تلخ اضافه کنید و روی آن را هم با تکه های شکلات یا شکلات رنده شده، تزیین کنید. انواع شکلات را می توانید از فروشگاه های به روش حضوری، تلفنی یا اینترنتی بخرید.

طرز تهیه ماست بستنی ساده

زمان آماده سازی مواد: 30 دقیقه

زمان آماده سازی دسر ماست بستنی ساده: 6 ساعت

مواد لازم برای تهیه ماست بستنی ساده

 • ماست: 3 لیوان دسته دار فرانسوی
 • خامه: 1/2 لیوان دسته دار فرانسوی
 • شکر یا عسل: 3/4 لیوان دسته دار فرانسوی
 • شربت ذرت: 1 قاشق غذاخوری

مراحل طرز تهیه ماست بستنی ساده

برای درست کردن ماست بستنی ساده، بعد از آماده کردن مواد آن را در دستگاه بستنی ساز بریزید و 20 دقیقه صبر کنید تا آماده گردد. بعد بستنی را در فریزر بگذارید. مراحل تهیه ماست بستنی را در ادامه بخوانید.

مرحله اول: مواد و وسایل طرز تهیه ماست بستنی را آماده کنید

پیش از هر چیز، در اولین مرحله از طرز تهیه ماست بستنی، ماست را در یک کیسه پارچه ای بریزید و آویزان کنید تا آب آن خارج گردد. یک شب تا صبح یا حداقل 8 ساعت ماست را کیسه کنید تا چکیده گردد.

اگر از دستگاه بستنی ساز استفاده می کنید، ظرف آن را به مدت 24 ساعت در فریزر قرار دهید تا کاملا یخ بزند. همه مواد ماست بستنی را از قبل در یخچال بگذارید تا سرد شوند. انواع را می توانید از فروشگاه های به روش تلفنی، حضوری یا اینترنتی بخرید.

مرحله دوم: مواد را با هم مخلوط کنید

شکر را الک کنید. ماست را از کیسه بیرون بیاورید و در ظرف مناسب بریزید. خامه، شکر (یا عسل) و شربت ذرت را به ماست چکیده که آب آن گرفته شده، اضافه کنید. با همزن آغاز به هم زدن مواد کنید تا کاملا یکدست شوند. ، و را می توانید به روش تلفنی، حضوری یا اینترنتی از فروشگاه های تهیه کنید.

مرحله سوم: مواد ماست بستنی را در بستنی ساز بریزید

مایه بستنی را در بستنی ساز بریزید و آن را تنظیم کنید. حدود 20 دقیقه آن را روشن کنید تا مواد غلیظ شوند و به شکل میلک شیک دربیایند.

مرحله چهارم: ظرف را در فریزر قرار دهید

سپس ظرف حاوی مایه بستنی را بپوشانید و آن را در فریزر بگذارید. می توانید از سلفون، کاغذ مخصوص آشپزی یا ظرف درب دار بهره ببرید. در این صورت، سطح بستنی از یخ زدگی محفوظ می ماند. حداقل 6 ساعت ظرف را در فریزر قرار دهید.

مرحله پنجم: ماست بستنی را سرو کنید

در آخرین مرحله از طرز تهیه ماست بستنی، ظرف را از فریزر خارج کنید و 20 دقیقه در دمای محیط قرار دهید. سپس آن را اسکوپ بزنید و با تکه ها و برش های میوه یا شکلات رنده شده، تزیین کنید.

طرز تهیه ماست بستنی با کره بادام زمینی

زمان آماده سازی مواد: 20 دقیقه

زمان مورد احتیاج برای تهیه دسر ماست بستنی با کره بادام زمینی: 4 ساعت

مواد لازم برای تهیه ماست بستنی

 • ماست پر چرب یونانی یا ساده: 1/2 لیوان دسته دار فرانسوی
 • کره بادام زمینی: 1/2 لیوان دسته دار فرانسوی
 • موز: 2 عدد میانه
 • شکر یا عسل: به میزان دلخواه

مراحل طرز تهیه ماست بستنی رژیمی

در این روش از تهیه ماست بستنی هم مانند روش قبل باید مواد را آماده کنید ولی احتیاج به بستنی ساز ندارید. روش زیر را برای درست کردن این دسر خوشمزه دنبال کنید.

مرحله اول: موزها را برش بزنید و در فریزر بگذارید

موزها را پوست بگیرید و به صورت حلقه ای برش بزنید. آن ها را در یک پاکت پلاستیکی زیپ کیپ بگذارید و شب تا صبح آن را در فریزر قرار دهید تا کاملا موزها یخ بزنند. انواع را می توانید از فروشگاه های به روش حضوری، اینترنتی یا تلفنی، بخرید.

مرحله دوم: مواد را مخلوط و کاملا پوره کنید

ماست یونانی و کره بادام زمینی را از قبل در یخچال قرار دهید تا سرد شوند. سپس موزهای یخ زده را از فریزر بیرون بیاورید و در غذاساز یا مخلوط کن بریزید. ماست و کره بادام زمینی را هم به آن اضافه کنید و آغاز به هم زدن کنید تا وقتی مواد یکدست و کاملا پوره شوند.

برای خرید و می توانید از فروشگاه های نسبت به خرید تلفنی، حضوری یا اینترنتی اقدام کنید.

مرحله سوم: شکر یا عسل را اضافه کنید و مواد را در فریزر بگذارید

به مخلوط به دست آمده، در صورت تمایل و بنا به سلیقه خود، میزانی شکر یا عسل اضافه کنید. دوباره مواد را کاملا به هم بزنید. مایه بستنی را در یک ظرف مناسب بریزید. در ظرف را ببندید یا روی آن را سلفون بکشید و در فریزر بگذارید.

3 تا 4 ساعت صبر کنید و ماست بستنی را از فریزر بیرون بیاورید. سپس آن را اسکوپ بزنید و در ظرف مناسب سرو کنید. روی ماست بستنی را با مواد و میوه های دلخواه تزیین کنید.

بیشتر بخوانید طرز تهیه بستنی موزی خانگی به 4 روش مختلف

طرز تهیه ماست بستنی وانیلی میوه ای

زمان آماده سازی مواد: 30 دقیقه

زمان آماده سازی دسر ماست بستنی میوه ای: 5 ساعت

مواد لازم برای تهیه ماست بستنی میوه ای

 • ماست (ترجیحا ماست طعم دار وانیلی کم چرب): 2 لیوان دسته دار فرانسوی
 • شکر: 1/2 لیوان دسته دار فرانسوی
 • وانیل: 1 قاشق چای خوری (اگر ماست وانیلی استفاده می کنید وانیل را حذف کنید)
 • آبلیمو: 1 قاشق غذاخوری
 • میوه های دلخواه خرد شده: 2 لیوان دسته دار فرانسوی

مراحل طرز تهیه ماست بستنی با میوه

در این ماست بستنی از میوه های مختلف برای طعم و رنگ دادن به ماست بستنی استفاده می گردد. می توانید از چند قطره رنگ خوراکی هم در آن بهره ببرید. برای تهیه ماست بستنی با میوه، روش زیر را انجام دهید.

مرحله اول: ماست را آبگیری و میوه ها را خرد کنید

مانند هر دو روش طرز تهیه ماست بستنی که در بالا به آن اشاره شد، ماست را یک شب تا صبح در کیسه بریزید تا آب خود را از دست بدهد یا از که در فروشگاه های هم از برترین برندها موجود است بهره ببرید.

سپس میوه ها را به خوبی بشویید و آن ها را خرد کنید. از توت فرنگی، گیلاس، شاتوت، بلوبری و دیگر میوه ها می توانید در طرز تهیه ماست بستنی بهره ببرید.

مرحله دوم: مواد را در مخلوط کن پوره کنید

میوه ها را در مخلوط کن بریزید و تکه های میوه و ماست چکیده را به آن ها اضافه کنید. همه مواد را با هم بزنید تا حدی که کاملا یکدست شوند. شکر، وانیل و آبلیمو را به مخلوط اضافه کنید. دوباره مخلوط کن را بزنید و مواد را ترکیب کنید. و را می توانید از فروشگاه های به روش حضوری، تلفنی یا اینترنتی بخرید.

مرحله سوم: مایه ماست بستنی را در فریزر بگذارید

مایه ماست بستنی به دست آمده را در ظرف بریزید و در فریزر قرار دهید. روی ظرف را حتما بپوشانید. حداقل 4 یا 5 ساعت ظرف را در فریزر قرار دهید و سپس آن را بیرون بیاورید و اسکوپ بزنید. ماست بستنی را با میوه های دلخواه تزیین و سرو کنید.

سوالات متداول

ماست بستنی چیست؟

ماست بستنی از موادی مشابه بستنی معمولی در آن استفاده می گردد و بافت آن شبیه همان بستنی است. با این تفاوت که طعم آن کمی ترش تر است و به خاطر استفاده از ماست، چربی کمتری دارد.

طرز تهیه ماست بستنی یخ زده چطور است؟

ماست بستنی را به عنوان ماست یخ زده یا ماست بستنی یخ زده هم می شناسند. هر دو این موارد یکی است و دستور تهیه آن ها مشابه و یکسان است.

منبع: افق کوروش
انتشار: 9 خرداد 1402 بروزرسانی: 9 خرداد 1402 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 2304

به "طرز تهیه ماست بستنی مرحله به مرحله با 3 طعم مختلف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه ماست بستنی مرحله به مرحله با 3 طعم مختلف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید