عشایر سنگسر، گنجینه فرهنگ و توسعه گردشگری

به گزارش مجله کوروش بزرگ، گردشگری عشایری در استان سمنان از ظرفیت های پنهان مانده در برنامه ریزی های کلان برای توسعه و رونق اقتصادی است و برگزاری جشنواره ملی ایل سنگسر گامی برای رونق این صنعت ارزآور محسوب می شود.

عشایر سنگسر، گنجینه فرهنگ و توسعه گردشگری

ایرنا: شهر مهدی شهر یا سنگسر مرکز شهرستان مهدیشهر واقع در استان سمنان، خاستگاه ایل عشایر سنگسری از شاخص ترین کوچ نشینان دامنه های البرز است که برای جابه جایی از ییلاق به قشلاق مسافت بیش از یک هزار و 500 کیلومتر را طی می کنند و طی چنین مسافت طولانی توسط عشایر بی مانند است، برنارد هوکارد محقق مشهور اروپایی نیز معتقد بود عشایر ایل سنگسری طولانی ترین جهت کوچ رو جهان را دارند.

فاصله مهدیشهر تا تهران در حدود 230 کیلومتر است و گردشگران تهرانی می توانند با سرعت حداقل 70کیلومتر بر ساعت بعد از سه ساعت طی جهت به شهرگردشگری مهدیشهر برسند و از جشنواره ملی ایل سنگسر که از پانزدهم تا هفدهم آبان امسال برگزار می شود دیدن کنند.

عشایر استان سمنان متشکل از سه هزار و 181 خانوار و بیش از 14 هزار و 400 نفر جمعیت، شامل 74 طایفه، 1.07 درصد از جمعیت عشایری کشور را شامل می شوند که مهمترین و بزرگترین طایفه را ایل سنگسری تشکیل می دهد، به روایتی این عشایر طولانی ترین جهت کوچ عشایر کشور را دارند و تولید 80 نوع مشتقات لبنی و 40 نوع نان از جمله قابلیت های عشایر سنگسر در بخش گردشگری است.

لذت زندگی در سیاه چادرهای عشایری و آغاز یک روز با طراوت با خوردن سرشیر، کره و روغن زرد و تکیه بر گلیم های بافته شده از پشم گوسفندی و لذت راه رفتن در چمنزارهای مراتع سرسبز استان سمنان رویایی دست یافتنی برای همه مردم ایران است که باید مسئولان و عشایر با همفکری و هم افزایی برای تحقق این مهم تلاش کنند که بدون شک برگزای جشنواره ملی ایل سنگسر گوشه ای از این زیبایی ها را گردشگران معرفی می کند.

معاون گردشگری میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: یکسال گذشته تقویم رویدادهای گردشگری در چهار سطح شهرستانی، استانی، ملی و بین المللی تدوین شده که نقشه راه توسعه گردشگری است و برگزاری جشنواره ایل سنگسر در استان سمنان یکی از هفت جشنواره ملی در نظر گرفته شده برای امسال در تقویم رویدادهای گردشگری کشور است.

ولی الله تیموری ابراز داشت: محور توسعه استان سمنان گردشگری است و برای رسیدن به مقصد همه باید اهتمام ویژه داشته باشند و برگزاری جشنواره ملی ایل سنگسر فرصتی برای برای معرفی ظرفیت های بکر این استان به گردشگران و طبیعت دوستان است.

جشنواره ملی ایل سنگسر گامی برای توسعه گردشگری

استاندار سمنان گفت: رونق گردشگری عشایر با هدف توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال پایدار در استان سمنان هدفگذاری شده و برگزاری جشنواره ملی ایل سنگسر گامی در تحقق این راهبرد است.

علیرضا آشناگر افزود: گردشگری عشایر یکی از ظرفیت های منحصر به فرد برای جذب مسافر در استان سمنان است که با رفع موانع پیش رو می توان برای توسعه این بخش اقدام کرد.

وی خاطر نشان کرد: 16منطقه گردشگری برای عرضه محصولات و تولیدات بخش عشایری در استان سمنان مشخص شده است که فعالان اقتصادی برای فعالیت در این بخش اقدام کنند.

استاندار سمنان شرح داد: با توجه به تردد میلیونی مسافران از جاده های استان ، رونق گردشگری در بخش های روستایی، عشایری، جاده ای در سمنان هدفگذاری شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری سمنان نیز گفت: جشنواره ملی ایل سنگسر یک رویداد فرهنگی است که نقشی مهم در معرفی زندگی عشایر این منطقه و توسعه گردشگری در استان سمنان دارد.

حبیب الله خجسته پور ابراز داشت: فراهم کردن زمینه اسکان گردشگران در سیاه چادر عشایر، جاذبه خوبی برای طبیعت دوستان است و معرفی ظرفیت های استان سمنان و شهرستان مهدیشهر مانند لبنیات، صنایع دستی، جهت کوچ و توسعه گردشگری، از جمله مزایای برگزاری جشنواره ملی ایل سنگسر است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری سمنان از جهت کوچ عشایر سنگسر به عنوان میراث فرهنگی یاد کرد و ابراز داشت: مسئولان در تداوم این جشنواره حداقل به صورت 2 سالانه اهتمام ویژه داشته باشند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان گفت: جشنواره ملی ایل سنگسر یکی از هفت رویداد ملی تعریف شده در کشور برای رونق صنعت گردشگری است و اکنون این رویداد در جهت ثبت در تقویم گردشگری ایران واقع شده است.

مهدی جمال یادآور شد: در جشنواره ملی ایل سنگسر، پنج استان شامل مازنداران، البرز، قم، تهران و قزوین حضور دارند و رونق صنعت گردشگری، تقویت نشاط در جامعه و شناسایی ظرفیت ها بخشی از اهداف این جشنواره است.

فرصت تماشای صنایع دستی و پوشاک اصیل عشایر درجشنواره ملی ایل سنگسر

دبیر جشنواره ملی ایل سنگسر گفت: موضوع جشنواره امسال صنایع دستی و پوشاک است و در سال 1395 موضوع جشنواره با معرفی 80 نوع محصولات لبنی و 40 نوع نان مهدیشهری بود.

منصور بیرقی افزود: حضور بیش از 100 هزار بازدید کننده از جشنواره ملی ایل سنگسر پیش بینی می شود و امکانات اقامتی و پذیرایی برای گردشگرانی که به منطقه سفر می کنند نیز تدارک دیده شده است.

وی ادامه داد: برگزاری نمایشگاه فرش به دلیل غنا و تنوع زیاد فرش سنگسری، نمایشگاه صنایع دستی، برگزاری نشست تخصصی فرش و نقش مایه های ایل سنگسری، رونمایی از کتاب، برگزاری جشن آغاز امامت حضرت مهدی(عج)، برگزاری همایش پیاده روی خانوادگی و برگزاری جشنواره غذا ازجمله برنامه های این جشنواره است.

وی ابراز داشت: برآورد می شود بالغ بر سه هزار خودرو در محل جشنواره احتیاج به پارکینگ داشته باشند و اکنون جایگاه پارک یک هزار و 200 خودرو فراهم شده و گسترش فضای پارکینیگ احتیاجمند همکاری دستگاه های اجرایی مرتبط است.

بیرقی با اشاره به پیش بینی سیل جمعیت در نیمه آبان امسال برای حضور در آیین افتتاح جشنواره ملی ایل سنگسر، اظهار داشت: آیین افتتاحیه با برنامه های خاص در فضای روباز برگزار می شود و تا هفدهم آبان ماه ادامه می یابد، اما نمایشگاه به مدت 10 روز برپا است.

دبیر جشنواره ملی ایل سنگسر گفت: دوازدهمین جشنواره ایل سنگسر در سال 1395 با حضور 40 هزار مخاطب برگزار شد و حدود هفت میلیارد و 500 میلیون ریال برای برگزای جشنواره هزینه شد.

ایل سنگسری در جهت ثبت ملی

مسئول پیگیری امور ثبت جهانی آثار و بناهای تاریخی ادره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان گفت: ایل عشایر سنگسر به عنوان ایل عشایر دامنه جنوبی رشته کوه البزر در جهت ثبت ملی واقع شده است.

هانی رستگاران گفت: ایل عشایر سنگسر در زمینه آیین ها، شیوه زندگی و جهت کوچ دارای ویژگی های منحصر به فردی است که با تکیه براین ظرفیت ها اقدام به ثبت ملی این میراث شده است.

وی ادامه داد: آیین ها، شیوه زندگی ایل عشایر سنگسر در فهرست میراث ناملموس در جهت ثبت واقع شده است.

مسئول پیگیری امور ثبت جهانی آثار و بناهای تاریخی ادره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان گفت: سال 1392 ثبت ایل عشایر سنگسر در دستور کار قرار داشت، اما در شورای ثبت ملی مورد پذیرش قرار نگرفت و این بار با تکیه بر آیین ها، طول جهت کوچ و فرهنگ این ایل اقدام به ثبت ملی شده است.

عشایر ایل سنگسری 32 نوع فرآورده لبنی با شیر تولید می کنند که آرشه و چیکو از جمله این فرآوردهای لبنی است که با هدف معرفی تولیدات عشایری به منظور رونق گردشگری استان سمنان، گواهی انطباق استاندارد نیز دریافت کرده است.

جشنواره ایل سنگسر به عنوان یکی از جشنواره های ملی امسال مدنظر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آبان 98 برگزار می شود و اجرای آفرود، مسابقات اسب سواری و بازی های محلی، جشنواره غذا، برگزاری نشست های تخصصی ، پرواز پاراگلایدر، پیاده روی خانوادگی و برپایی سیاه چادرها از جمله برنامه های این جشنواره است.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 29 آذر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 541

به "عشایر سنگسر، گنجینه فرهنگ و توسعه گردشگری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عشایر سنگسر، گنجینه فرهنگ و توسعه گردشگری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید