علت دندان قروچه در بچه ها و نحوه درمان آن

به گزارش مجله کوروش بزرگ، علت اصلی دندان قروچه در بچه ها استرس و اضطراب است. در ادامه بیشتر با علت این مشکل و نحوه درمان آن آشنا می شوید.

علت دندان قروچه در بچه ها و نحوه درمان آن

دندان قروچه در بچه ها

مشکل دندان قروچه در بچه ها بسکمک مشاهده می شود، به گونه ای که کارشناسان می گویند 38 ٪ بچه ها گاهی اوقات دچار این عارضه می شوند. دندان قروچه در بچه ها 3 تا شش ساله بیشتر دیده می شود.

دلیل دندان قروچه در بچه هاکارشناسان هنوز دلیل قطعی دندان قروچه در بچه ها را نمی دانند. اما دلایل احتمالی آن به توضیح زیر است.

1. اضطرابکودکی در خواب دندان هایش را به هم می ساید، ممکن است در حال مواجهه با یک پدیده استرس آور در طول روز باشد و این گونه خود را تخلیه می کند.

2. رویش دندانرویش دندان در نوپایان یکی از دلایل دندان قروچه است. آن ها تمایل دارند که دندان هایشان را به همدیگر بسایند؛ زیرا این کمک می کند تا درد را تسکین دهند. درست همان گونه که ما از دستانمان برای تسکین عضلات درد استفاده می کنیم.

3. مالاکولاسیون (جفت نشدن دندان ها)جفت نشدن دندان ها روی هم وقتی فک بسته شود باعث تحریک دندان ها می شود. مطالعات نشان داده است که ارتباط قوی بین مالاکولاسیون و دندان قروچه در بچه ها وجود دارد، و حدود 12.75 ٪ از بچه ها از هر دو این شرایط رنج می برند.

4. کرم های رودهیک مطالعه انجام شده نشان می دهد که بین کرم های روده و دندان قروچه در بچه ها ارتباطی وجود دارد. به این صورت که انگل های درون روده سمومی را منتشر می کنند که منجر به نگرانی و اضطراب و در نهایت دندان قروچه در بچه ها می شود.

5. آلرژیپژوهشی دیگر نشان می دهد که آلرژی به دندان قروچه در بچه ها ارتباط دارد. پژوهشگران بر این باورند که سوزش در گوش داخلی می تواند باعث بهم ساییدن دندان ها در بچه ها شود.

6. واکنش به برخی دارو هایک مطالعه انجام شده نشان می دهد بچه های که دارو های ضد افسردگی و دیگر دارو های اعصاب و روان را مصرف می کنند، بیشتر در معرض براکسیسم قرار دارند. به نظر می آید که بروز تغییرات در نوروترنسمیتر های عصبی مسئول بروز این شرایط است.

نشانه های دندان قروچه در بچه هابرخی از نشانه های دندان قروچه در بچه ها عبارتند از:

اختلال در خوردن غذا، زیرا هنگام جویدن غذا دندان هایشان در اثر سایش دچار آسیب می شود.

تخریب دیواره دندان های کودک بدون اینکه آسیب جدی به آن ها وارد شده باشد.

کودک از درد فک، گوش و یا درد سراسری در بدن شکایت می کند.

هنگامی که کودک خواب است، صدای دندان قروچه او را می شنوید.

کودک از درد پیوسته در پیشانی شکایت می کند.

مدت زمان دندان قروچه در بچه هادندان قروچه در بیشتر بچه ها با رشد دندان های دائمی متوقف می شود. با این وجود، احتمال دارد دندان قروچه در نوجوانان هم دیده شود. در این موارد معمولا اضطراب دلیل آن است و هنگامی که منبع اضطراب برطرف شود، این مشکل هم حل خواهد شد. همچنین بچه های که دارای مسائل عاطفی مانند پرخاشگری هستند ممکن است در طولانی مدت دچار براکسیسم شوند.

اثرات جانبی دندان قروچه در بچه هاآسیب دیدن لثه در منطقه ای که دندان ها بهم ساییده می شوند.

تخریب بیشتر دندان هایی که حفره دارند.

احتمال ترک خوردن فک وجود دارد.

به دلیل از بین بردن مینای دندان، دندان ها به تغییر دما حساس می شوند.

برخی از بچه ها ممکن است در ناحیه فک درد داشته باشند که به عنوان اختلال مفصل Temporomandibular شناخته می شود.

هر نوع ترمیمی که بر روی دندان ها انجام شود، به دلیل سایش مداوم دندان ها از بین می رود.

درمان دندان قروچه در بچه هابچه ها در مدرسه فشار زیادی را تحمل می کنند. استرس درس خواندن، اضطراب امتحان، رابطه با دوستان و آموزگاران گاهی اوقات اوضاع را برایشان سخت می کند. بایستی پیش از خواب، فعالیت های آرامش بخشی برای کودک در نظر بگیرید تا از دندان قروچه در خواب پیشگیری کنید. می توانید یک مکالمه آرام با کودک داشته باشید. سپس یک حمام آب گرم و در نهایت او را بخوابانید. این روال را هر روز انجام دهید تا دندان قروچه کودک کاهش یابد.

شرایط زندگی خود را بررسی کنید و سعی کنید منبع اضطراب را تشخیص دهید. می توانید با فرزندتان صحبت کنید و در صورت نیاز به طور منظم در جلسات مشاوره شرکت کنید تا دلیل مشکل او را بیابید.

اضطراب در بچه ها می تواند به دلیل درس و مدرسه باشد. اگر کودک مسئله ای در مدرسه دارد، سعی کنید آن را دلیل یابی کنید. اگر با پیدا کردن دوست در مدرسه به مشکل برخورده است، زمان هایی برای بازی با بچه ها همسایه را در نظر بگیرید.

اگر درد ناشی از ساییده شدن دندان ها زیاد است، می توانید یک کمپرس گرم بر روی گونه کودک قرار دهید.

عفونت گوش باعث می شود که بچه ها برای کاهش درد، دندان های خود را روی هم بسایند. با نظر پزشک از دارو هایی مانند استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید تا درد کودک کاهش یابد. مراقب باشید تا دوز مناسبی از دارو را به کودک بدهید و کودک بزرگتر از شش ماه باشد.

پستانک اثرات مخرب براکسیسم و سایش دندان ها را کاهش می دهد. نوک پستانک از لاستیک نرم ساخته شده که با مکیدن، بچه ها مضطرب را آرام می کند. با این وجود، استفاده طولانی مدت از پستانک، به ویژه پس از رویش دندان های دائمی، منجر به بروز مسائل دندانی می شود.

بچه های که دندان هایشان روی هم جفت نمی شود، دچار آسیب های دندانی بیشتری می شوند. در چنین مواردی، مراجعه به دندانپزشک برای ترمیم دندان ها ضروری است.

یوگا و مراقبه در همه نقاط دنیا برای مدیریت استرس استفاده می شود، این تمرین ها می تواند موجب آرامش کودک شما هم شود.

اگر کودکتان طرفدار پر و پا قرص جنگ ستارگان است، تنفس دارث وایدر Darth Vader را به او آموزش دهید! در ابتدا از او بخواهید با دهان بسته و از راه بینی نفس خود را فرو بدهد. سپس به آرامی در حالی که یک صدای دارث وایدر را با گلویش تولید می کند، آهسته بازدم را انجام دهد.

راه های مقابله با دندان قروچه کودک

رژیم غذایی متعادلدندان قروچه در بچه ها ارتباط مستقیمی با تغذیه دارد. کمبود کلسیم و مهمیم می تواند یکی از دلیل های براکسیسم باشد. از آنجایی که این عناصر به عملکرد مناسب سیستم عصبی کمک می کنند، کمبود آن ها ممکن است موجب دندان قروچه شود. در نظر داشته باشید که فرزندتان به اندازه کافی شیر، اسفناج و سایر سبزیجات سبز برگ سبز را در رژیم غذایی خود را داشته باشد.

گارد دهانی در شبگارد دهانی یک وسیله است که در داخل دهان گذاشته می شود تا از ساییده شدن دندان ها بهم دیگر جلوگیری کند. می توانید شب قبل از خواب آن را در دهان کودک قرار دهید و صبح روز بعد بردارید. البته دندانپزشکان این روش را به عنوان راهکار دایمی توصیه نمی کنند مگر اینکه دندان ها دائمی کودک روییده باشد.

ورزشورزش می تواند به کاهش استرس کمک کند، زیرا با تولید آندورفین، که یک مسکن طبیعی است، بدن را آرام می کند. کاهش استرس منجر به کاهش دندان قروچه می شود.

سخن آخرمتاسفانه پژوهشگران توضیح مناسبی برای دلایل دندان قروچه در بچه ها نیافته اند. با این حال، خبر خوب این است که در بیشتر موارد پس از مدتی دندان قروچه کودک خود به خود خوب می شود. در موارد اندکی هم نیاز به مداخله دندان پزشکی است. بهترین راه برای جلوگیری از دندان قروچه در بچه ها، این است که محیط زندگی آرام و بدون استرس باشد.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1894

به "علت دندان قروچه در بچه ها و نحوه درمان آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت دندان قروچه در بچه ها و نحوه درمان آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید