فصل بد آنفولانزا در راه است؛ چگونه برای مقابله با آن آماده شویم؟

به گزارش مجله کوروش بزرگ، فصل آنفولانزا تقریبا همیشه بخشی قابل پیش بینی از هر زمستان بوده است. با این وجود، شیوع کووید -19 شرایط را کاملا تغییر داده است. فصل آنفولانزای 2020-2021 میلادی به علت اقدامات احتیاطی و قرنطینه ناشی از شیوع کووید -19 در عمل وجود نداشت و فصل آنفولانزای سال گذشته در مقایسه با سال های پیش از شیوع کووید -19 ملایم محسوب می شد.

فصل بد آنفولانزا در راه است؛ چگونه برای مقابله با آن آماده شویم؟

به گزارش خبرنگاران، با این وجود، بسیاری از کارشناسان حوزه سلامت پیش بینی می نمایند که فصل آنفولانزای 2022-2023 میلادی فصل شدیدی خواهد بود. علت آن چیست؟ استرالیا که در نیمکره جنوبی قرار گرفته است و فصل آنفولانزای خود را پیش از فصل ما تجربه می نماید، فصل آنفولانزای عجیب و غریبی را داشته است. استرالیا بدترین فصل آنفولانزای خود را در پنج سال گذشته تجربه نموده است با مواردی که طبق گزارش های بخش های ناظر دولتی سه برابر بیش از میانگین بوده است.

موارد ابتلا به آنفولانزا حدود دو ماه زودتر از حد معمول به نقطه اوج خود رسید و این موضوع نشان می دهد که آن کشور با هجوم اولیه آنفولانزا روبرو بوده است. آنتونی فائوچی مدیر موسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی اواخر ماه گذشته به شبکه خبری بلومبرگ گفته بود: نیمکره جنوبی فصل آنفولانزای بسیار بدی را پشت سر گذاشته است. این فصل در آنجا زودتر آغاز شد. آنفولانزا همان طور که همه ما در طول سالیان متمادی تجربه نموده ایم می تواند یک بیماری جدی باشد به خصوص زمانی که فصل بدی داشته باشید.

چرا ممکن است فصل آنفولانزای بدی داشته باشیم و اکنون برای آماده شدن به منظور مقابله با آن چه کاری می توانیم انجام دهیم؟

متخصصان بیماری های عفونی و بهداشت عمومی در نیمکره شمالی به طور کلی به آن چه در نیمکره جنوبی روی می دهد به عنوان علائم هشدار دهنده ای نگاه می نمایند که می توان به وسیله آن پیش بینی کرد که شرایط در زمستان چگونه پیش خواهد رفت. سیاره زمین دو نیمکره دارد که فصل های ویروسی تنفسی ای در جهت عکس یکدیگر دارند. بنابراین، فصل آنفولانزای استرالیا که به زودی به سرانجام می رسد نشانه ای برای پیش بینی شرایطی است که در نیمکره شمالی رخ خواهد داد. بر اساس آن چه اخیرا در استرالیا اتفاق افتاده به نظر می رسد که ما از یک فصل شدید آنفولانزا در امان نخواهیم بود. اگرچه آن چه در نیمکره جنوبی رخ می دهد لزوما و همیشه عینا در نیمکره شمالی تکرار نمی گردد، اما علامت هشداری در این باره است که برای چنین شرایطی آماده شویم.

نکته دیگر آن که بسیاری از افراد در چندین سال اخیر به علت محدودیت های اعمال شده ناشی از شیوع کووید -19 و سطوح پایین گردش آنفولانزا در معرض این بیماری قرار نگرفته اند. ایمنی در برابر ویروس های تنفسی، از جمله آنفولانزا با گذشت زمان کاهش می یابد. افراد چندین سال است که به طور طبیعی با ویروس روبرو نشده اند و بسیاری از آنان واکسن آنفولانزا را دریافت ننموده اند. شرایط این چنینی این خطر را افزایش می دهد که افرادی که در برابر آنفولانزا واکسینه نشده اند در صورت ابتلا به موارد شدیدتری دچار شوند.

زمستان پیش رو اولین زمستانی خواهد بود که محدودیت های ناشی از شیوع کووید -19 در بیش تر منطقه ها دنیا از جمله در بخش حمل و نقل عمومی برداشته شده است. در نتیجه، مردم دوباره در تعامل نزدیک با یکدیگر خواهند بود و دستورالعمل های بهداشتی بسیار کمی وجود دارد. چنین شرایطی شرایط را برای افزایش احتمال انتقال آنفولانزا و سایر ویروس های تنفسی مستعد می سازد.

اکنون چگونه از خود در برابر آنفولانزا محافظت کنیم؟

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ایالات متحده فصل آنفولانزا در آن کشور به طور کلی در ماه اکتبر آغاز می گردد در فاصله دسامبر و فوریه به اوج خود می رسد و می تواند تا ماه مه ادامه یابد. به همین علت است که پزشکان توصیه می نمایند اگر می توانید تا پیش از آبان واکسن آنفولانزا را دریافت کنید.

مهم ترین کاری که افراد می توانند انجام دهند دریافت واکسن آنفولانزا است، زیرا در سالیان اخیر به قدری درگیر کووید بوده اند که آنفولانزا را فراموش نموده اند در حالی که آنفولانزا نیز می تواند شدید باشد. استفاده از ماسک های باکیفیتی مانند N95 نیز ایده بدی نیست. ماسک ها در پیشگیری از کووید-19 و آنفولانزا موثر هستند.

منبع: www.prevention.com

منبع: فرارو
انتشار: 27 شهریور 1401 بروزرسانی: 27 شهریور 1401 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 2192

به "فصل بد آنفولانزا در راه است؛ چگونه برای مقابله با آن آماده شویم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فصل بد آنفولانزا در راه است؛ چگونه برای مقابله با آن آماده شویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید