مسکن از دلار جلو زد

به گزارش مجله کوروش بزرگ، براساس آمار اتحادیه املاک از ابتدا تا بیست و چهارم تیرماه 1398 فقط 4636 فقره خرید و فروش مسکن در شهر تهران اجرا شده که نسبت به زمان مشابه سال گذشته 67 درصد کاهش نشان می دهد؛ هم چنین قیمت مسکن طی 27 ماه گذشته 205 درصد رشد داشته که هشت درصد بالاتر از قیمت روز دلار است.

مسکن از دلار جلو زد

به گزارش ایسنا، رسیدن میانگین قیمت مسکن شهر تهران به رقم بی سابقه متری 13.3 میلیون تومان در خردادماه 1398 با افت بی سابقه معاملات در شش سال اخیر همراه شد. جدیدترین وضعیت بازار ملک که از سوی مصطفی قلی خسروی، رییس اتحادیه مشاوران املاک ارایه شده از افت 39 و 67 درصدی قراردادهای خرید و فروش به ترتیب در کل کشور و شهر تهران در 24 روز ابتدای تیرماه حکایت دارد. این مقدار افت معاملات تهران در ماه های غیر از فروردین، دست کم از سال 1392 تاکنون بی سابقه بوده است.

طبق آمار اتحادیه املاک، در 24 روز ابتدای تیرماه 1398 بالغ بر 33 هزار و 758 قرارداد خرید و فروش مسکن در کل کشور به امضا رسیده که نسبت به زمان مشابه سال قبل 39 درصد کاهش یافته است. هم چنین در این مدت 55 هزار و 761 اجاره نامه منعقد شده که نسبت به 24 روز ابتدای تیرماه سال گذشته 4 درصد کمتر شده است.

در شهر تهران اما روند نزولی خرید و فروش مسکن تشدید شده است. از یکم تا بیست و چهارم تیرماه 1398 بالغ بر 4636 قرارداد خرید و فروش ملک در تهران منعقد شده که نسبت به زمان مشابه سال قبل 67 درصد افت نشان می دهد. در این مدت هم چنین 14 هزار و 449 اجاره نامه به امضا رسیده که از افت 13 درصدی نسبت به 24 روز ابتدای تیرماه سال گذشته حکایت دارد.

  • مسکن از دلار جلو زد

اما برآورد ها از چشم انداز قیمت ملک حاکی از آن است که احتمالاً بازار مسکن نفس های آخر صعود را می کشد. مقایسه رشد بازار مسکن نسبت به ارز در روز 25 تیرماه 1398 نشان می دهد که از ابتدای دو سال قبل تاکنون قیمت مسکن 205 درصد و قیمت دلار 197 درصد رشد داشته اند. با این حساب، اگر نوسانات نرخ دلار به عنوان مبنایی برای جهش قیمت مسکن تلقی گردد ظرفیت این بازار تکمیل شده است. کارشناسان نیز روند نزولی یا دست کم متمایل شدن رشد قیمت ماهیانه به صفر را محتمل ترین گزینه در این بازار می دانند.

مصطفی قلی خسروی، رییس اتحادیه مشاوران املاک می گوید: بر اساس گزارش مشاوران املاک در هفته های اخیر شاهد کاهش 8 تا 18 درصدی قیمت های پیشنهادی مالکان در پنج منطقه از تهران بوده ایم.

مهدی روانشادنیا، کارشناس بازار مسکن نیز می گوید: با وجود افت شدید معاملات، رشد ماهیانه قیمت در اردیبهشت ماه 12 درصد و در خرداد 5 درصد بود. یعنی در شرایطی قرار گرفته ایم که بازار از لحاظ توان خرید مصرف کننده، قفل شده و تقاضای مؤثر بسیار محدود شده است.

وی با بیان این که اگر شرایط فعلی ادامه پیدا کند، عملاً تابستان سال جاری انتها افزایش قیمت مسکن خواهد بود، تاکید نمود: شرایط تثبیت قیمت طبق روال گذشته برای چهار تا پنج سال اتفاق خواهد افتاد که در سه سیکل رونق و رکود قبلی اینگونه بوده است. بدین صورت که نرخ افزایش قیمت ها کمتر از تورم عمومی خواهد بود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 مرداد 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 237

به "مسکن از دلار جلو زد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسکن از دلار جلو زد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید