نتایج تحقیقات درباره تاثیر ویتامین D بر باروری مردان

رییس پژوهشکده زیست فناوری رویان درباره یکی از طرح های تحقیقاتی پیرامون تاثیر ویتامین D بر باروری گفت.

نتایج تحقیقات درباره تاثیر ویتامین D بر باروری مردان

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، محمد حسین نصر اصفهانی در گفت وگو با ایسنا، با بیان این که زندگی های امروزی چالش هایی مانند آلودگی هوا، غذاهای نامناسب و چرب، سموم کشاورزی و غیره دارد که بر روی بدن همه مردم جهان تاثیر می گذارد، گفت: سازمان بهداشت جهانی در گذشته اعلام نموده بود که هر مرد باید حداقل 60 میلیون اسپرم در هر سی سی فراوری کند اما در حال حاضر گفته می گردد این میزان، باید 15 میلیون در واحد باشد. امروزه، در جهان معتقدند به دلیل چالش های زندگی امروزی که پیشتر ذکر کردم میزان اسپرم فراوریی در مردان رو به کاهش است.

وی اضافه نمود: می توان با داشتن زندگی سالم، تغذیه مناسب و ورزش کردن تاحدودی از کاهش اسپرم جلوگیری کرد اما امروزه تقریبا نمی توان از آلودگی هوا یا سموم کشاورزی پیشگیری کرد. می دانیم بدن انسان ها به ویتامین ها احتیاج دارند و کمبود آن ها می تواند بر زندگی روزمره تاثیر بگذارد.

رییس پژوهشکده زیست فناوری رویان با اشاره به اهمیت ویتامین D گفت: امروزه شناخته شده که کمبود ویتامین D در خانم ها و آقایان بر قدرت باروری آن ها تاثیر می گذارد. ما در کشوری آفتابی زندگی می کنیم اما دچار کمبود ویتامین Dهستیم چراکه مانند بقیه مردم جهان اکثر وقت خود را در فضاهای بسته می گذرانیم و بنابراین آفتاب کافی دریافت نمی کنیم؛ حتی افرادی که در محیط آفتابی کار می نمایند نور خورشید فقط به سر و دستشان می رسد در حالی که قسمت هایی که باید در معرض آفتاب باشند قسمت هایی است که چربی زیرپوست دارند مثل پشت بدن. نه آقایان و نه خانم ها به اندازه کافی آفتاب نمی بینند و این باعث می گردد که سطح ویتامین D حتی در کشورهای پرآفتاب هم کم باشد.

نصر اصفهانی با بیان این که مطالعات نشان داده حدود 50 تا 80 درصد انسان ها با کمبود ویتامین D روبه رو هستند، گفت: ویتامین دی روی سطح کلسیم بدن تاثیر می گذارد. در ابتدا معین شده بود که افرادی که دارای کمبود ویتامینD هستند مستعد پوکی استخوان نیز هستند. یکی از کارهای اصلی ویتامین D این است که سطح جذب کلسیم را در بدن بالا ببرد. ما امروزه در دریافت کلسیم دچار مشکل نیستیم چرا که از منابع دیگر مثل لبنیات این کلسیم را تامین می کنیم اما کمبود ویتامین دی بر کمبود کلسیم اثر می گذارد.

مسئول بخش جنین شناسی مرکز باروری و ناباروری اصفهان اضافه نمود: در ادامه پژوهش، به موش تحقیقاتی به اندازه کافی کلسیم دادیم و نشان دادیم کمبود ویتامین دی به تنهایی بر کیفیت، سلامت اسپرم و شانس بارداری تاثیر می گذارد. نتایج این تحقیق به ما نشان می دهد آقایان هم مثل خانم ها باید ویتامین دی مصرف نمایند.

رییس پژوهشکده زیست فناوری رویان در انتها خاطر نشان کرد: تحقیقات نشان می دهد مصرف بیش از اندازه ویتامین D نیز می تواند مضر باشد. اگر ویتامین دی کسی زیر 30 واحد باشد دچار کمبود است و اگر این میزان بالای 50 باشد اثر سوء دارد بر همین اساس توصیه می کنیم ویتامین دی به اندازه کافی و زیرنظر پزشک مصرف گردد. مصرف کافی ویتامین D می تواند شانس بارداری و سلامت جنین را افزایش دهد.

بازگشت به صفحه رسانهها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: بروزرسانی: 14 مهر 1398 شناسه مطلب: 314

به "نتایج تحقیقات درباره تاثیر ویتامین D بر باروری مردان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نتایج تحقیقات درباره تاثیر ویتامین D بر باروری مردان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید