نمایشگاه صنایع دستی چقدر مردمی است؟

به گزارش مجله کوروش بزرگ، نمایشگاه صنایع دستی برای نوروز در حالی این روزها در محل نمایشگاه های بین المللی تهران برپاست که بسیاری از بازدیدنمایندگان از قیمت های گران، تکراری بودن طرح ها، نبود تبلیغات کافی و تعداد روزهای کم برگزاری گله می نمایند. البته اغلب بازدیدنمایندگان بر این باورند که کیفیت آثار ارائه شده در نمایشگاه سال جاری نسبت به سال های قبل بهتر شده است.

نمایشگاه صنایع دستی چقدر مردمی است؟

به گزارش مجله کوروش بزرگ، سی و یکمین نمایشگاه صنایع دستی با حضور هنرمندان این عرصه از 31 استان کشور و به همراه اجرا و ارائه موسیقی و غذاهای محلی از 15 اسفندماه کار خود را آغاز کرد و تا روز شنبه (18 اسفند ماه) نیز ادامه دارد.

با وجود اینکه این نمایشگاه فقط در چهار روز برگزار می گردد، اما باز هم در روز نخست بعضی از غرفه ها کاملاً آماده نشده بودند و در حال چیدن وسایل و جابه جایی بودند که همین امر گله بعضی از بازدیدنمایندگان را هم به همراه داشت.

یکی از بازدیدنمایندگان در این زمینه می گوید: آثاری که ارائه شده است از کیفیت خوبی برخوردار است، اما متأسفانه هنوز بسیاری از غرفه ها آمادگی کامل را ندارند و به هم ریخته هستند. فکر می کنم برای نمایشگاهی که کلاً چهار روز برگزار می گردد، باید از همان ساعات نخست آمادگی لازم وجود داشته باشد.

او ادامه می دهد: فکر می کنم وقتی نمایشگاه آغاز شده است، دیگر خیلی زیبا نیست که وقتی مردم برای بازدید آمدند با غرفه هایی روبرو شوند که دارند لامپ وصل می نمایند یا تازه وسایلشان را از کارتون ها در می آورند و می چینند.

نمی دانم چرا به طراحی های جدید توجه نمی گردد

یکی دیگر از بازدیدنمایندگان که به هنرهای سنتی علاقه دارد، درباره سطح کیفی آثار ارائه شده این نمایشگاه می گوید: نسبت به سال های گذشته خیلی بهتر شده و آثار خوبی هم ارائه شده است؛ اما به نظرم هنرهای سنتی ما خیلی بیشتر از اینها ظرفیت دارند و می توانند بسیار زیباتر ارائه بشوند. هنر ایرانی در تمام نقاط کشور بسیار جای کار دارد، اما نمی دانم چرا آنطور که باید به طراحی های جدید توجه نمی گردد.

او یادآور می گردد: هنر بسیاری از صنایع دستی ما با همان طرح های سنتی و قدیمی ارائه می شوند در حالی که این هنرهای زیبا را می توان با طراحی ها و ایده های جدید ترکیب کرد تا هم جدیدتر باشند و هم بتوانند سلیقه نسل جوان را هم به خود جذب نمایند. به عنوان مثال شاید نسل جوان خیلی علاقه نداشته باشد ظروف میناکاری را با همان طرح و سبک های قدیمی استفاده کند و احتیاج به صنایع دستی دارد که با طراحی های جدید خانه ها متناسب و همخوان باشد. درست است که کارهای قدیمی باارزش هستند اما به نظر در کنار آنها باید طرح های جدید نیز ارائه گردد.

مگر چند نفر قبل از عید ظروف تزئینی می خرند؟

بازدیدنماینده دیگری که به همراه همسر و فرزندش در نمایشگاه حضور دارد نیز اظهار می نماید: بسیاری از صنایع دستی که در نمایشگاه ارائه شدند جنبه تزئینی دارند و با این قیمت هایی هم دارند برای ما مردم ساده اصلاً امکان خرید وجود ندارد. علاوه بر این وقتی اسم نمایشگاه نوروزی است باید بیشتر حال و هوای نوروزی داشته باشد! مگر چند نفر قبل از نوروز سنگ قیمتی با تخت و گلدان و ظرف خریداری می نمایند؟

او ادامه می دهد: البته بعضی از غرفه ها هم آثار خوب و زیبایی داشتند؛ مثل روتختی، شال و روسری و کیف های سنتی که فکر می کنم این محصولات به خاطر اینکه بیشتر کاربردی هستند با استقبال بیشتری هم نسبت به سایر غرفه ها روبرو شده اند. ما هم از این نمایشگاه کیف و شال خریدیم که هم خرید نوروزی مان را انجام دادیم و هم چون صنایع دستی هستند با اجناسی که در بازارهای عادی به فروش می رسند متفاوت و زیباتر هستند.

طبیعی است اگر از نمایشگاه استقبال نگردد

یکی دیگر از بازدیدنمایندگان کیفیت اجناس ارائه شده در این نمایشگاه صنعتی را خوب عنوان می نماید، اما زمان برگزاری نمایشگاه را مناسب نمی داند و می گوید: من به صنایع دستی خیلی علاقه مند هستم، اما این نمایشگاه اصلاً در روزهای خوبی ارائه نشده است و به همین خاطر هم در شلوغی های آخر سال کسی چندان فرصت نمی نماید از این نمایشگاه بازدید کند.

او تاکید می نماید که بهتر بود که یا مدت زمان برگزاری را بیشتر می کردند یا زمانی که نمایشگاه در طول روز برگزار است. چهار روز، آن هم در شرایطی که سه روز آن را باید سر کار باشیم، اصلاً زمان مناسبی برای برگزاری نمایشگاه نیست. بنابراین به نظر کاملاً طبیعی است که اگر از این نمایشگاه چندان استقبال نگردد.

نمایشگاهی که چندان برای مردم کاربردی نیست

بازدیدنماینده دیگری که در این نمایشگاه حضور دارد، می گوید: به نظرم نمایشگاه کمی شلخته است و با بی سلیقگی برگزار شده است. با توجه به اینکه این نمایشگاه برای نوروز برگزار شده است، بهتر بود صنایع دستی ارائه شده دسته بندی می شدند و بیشتر کالاهایی را ارائه می دادند تا برای مردم کاربردی باشد و نه اینکه از سوی ادارات بیایند اینجا و برای کارمندهایشان تعداد زیادی اجناس تزئینی خریداری نمایند.

او اضافه می نماید: خوب است که بعضی از غرفه های تخفیف نوروزی می دهند و آثار زیبایی هم ارائه شده است؛ اما احساس می کنم برگزاری این نمایشگاه که خیلی هم بزرگ نیست و تعداد غرفه های آن کم است، چندان برای مردم کاربردی نیست.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 تیر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 159

به "نمایشگاه صنایع دستی چقدر مردمی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایشگاه صنایع دستی چقدر مردمی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید