شهر ملی گلیم نقش برجسته ایران کجاست؟

به گزارش مجله کوروش بزرگ، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام از فروش انواع صنایع دستی به ارزش بیش از 10 میلیارد ریال در استان در سه ماهه اول سال جاری اطلاع داد.

شهر ملی گلیم نقش برجسته ایران کجاست؟

عبدالمالک شنبه زاده اظهار کرد: عمده ترین و پرطرفدارترین محصول، گلیم نقش برجسته است که در مناسبت های مختلف مانند ایام نوروز، فروش آن رونق بیشتری می گیرد.

وی با بیان اینکه این آمار از عملکرد فروشگاه های صنایع دستی استان احصاء شده است، توضیح داد: هم اکنون 120 کارگاه صنایع دستی در استان وجود دارد که در 33 رشته فعالیت دارند.

شنبه زاده، تعداد صنعتگران دارای پروانه فراوری را 9700 نفر در سطح استان گفت و گفت: معرق، جاجیم، کارهای سفال، چوب، گیوه بافی، سیاه چادر و لباس محلی از عمده صنایع دستی استان است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام بازارچه های ثابت صنایع دستی، برپایی نمایشگاه در نوروزگاه ها در روزهای آغازین سال و برپایی نمایشگاه در ورودی جاذبه های تاریخی را فرصت های خوبی برای رونق بخشیدن به کسب و کار فعالان این عرصه مطرح کرد.

گلیم نقش برجسته مهمترین و شاخص ترین صنعت دستی و بومی استان ایلام است و با توجه به شاخص هایی از جمله پیشینه و تعداد بالای افراد شاغل در این صنعت، به عنوان شهر ملی گلیم نقش برجسته معرفی شده است.

این هنر صنعت در سال 67 در ردیف فهرست آثار ملی کشور به شماره 42 به نام گلیم نقش برجسته استان ایلام به ثبت رسیده است.

گلیم نقش برجسته تلفیقی از گلیم ساده و گره قالی در متن است. در گذشته که فرشی وجود نداشت مردم از گلیم در خانه ها استفاده می کردند که همین عامل موجب رونق بافت گلیم در استان ایلام شده است.

گلیم نقش برجسته ایلام نسبت به دیگر مناطق کشور متفاوت است چرا که بافنده ای به نام سحر چلانگر ساکن روستای زنجیره (از توابع شهرستان سرابله استان ایلام) در قسمتی از گلیم بافته خود پیروز به اجرای نقش برجسته با استفاده از گره قالی می گردد که از آن پس زمینه ای برای رشد و ترویج گلیم نقش برجسته فراهم می آید.

حالا گلیم نقش برجسته در جای جای استان ایلام رواج یافته و بیش از چهار هزار نفر را در این صنعت دستی زیبا مشغول به کار نموده است، هرچند صنعتگران این حرفه با مسائل زیادی روبرو هستند اما باعث شده نام و آوازه گلیم ایلام شهرت ملی و جهانی پیدا کند.

بانوان ایلامی از مادران خود بافت گلیم نقش برجسته را آموخته و این هنر زیبا را به ارث برده اند و بسیاری از بانوان ایلامی به راحتی با این هنر آشنا هستند.

عبدالمالک شنبه زاده، مدیر کل میراث فرهنگی استان ایلام پیش از این و در سال 97 گفته، گلیم نقش برجسته از نظر اصالت و فراوری مهمترین و شاخص ترین صنعت دستی و بومی استان ایلام است که سالانه سه هزار متر از این نوع گلیم توسط بافندگان ایلامی فراوری می گردد.

در استان ایلام چهار هزار و 500 نفر در 52 کارگاه مشغول بافت گلیم نقش برجسته هستند. 50 درصد از افرادی که در حوزه صنایع دستی مشغول فعالیت هستند در حوزه فراوری گلیم نقش برجسته کار می نمایند.

وی ادامه داده، اکنون گلیم نقش برجسته استان ایلام در 20 کشور جهان به فروش می رسد، البته با ذکر این نکته که ارزآوری صنایع دستی استان طی یک سال گذشته 10 میلیون دلار بوده است. این محصول، هولوگرام ملی دریافت نموده و به عنوان سوغات و برند اختصاصی ایلام به عنوان استان ابداع نماینده گلیم نقش برجسته ثبت شده است.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 1 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 283

به "شهر ملی گلیم نقش برجسته ایران کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهر ملی گلیم نقش برجسته ایران کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید