هدررفت 4 سال آب معادل فراوری آب شرب سالانه

به گزارش مجله کوروش بزرگ، تهران (پانا)- در چهارمین جلسه تخصصی دیوان محاسبات کشور با حضور وزیر نیرو در دولت سیزدهم اعلام شد اندازه هدر رفت آب طی 4 سال منتهی به 1399 معادل کل فراوری آب شرب برای یک سال بوده است.

هدررفت 4 سال آب معادل فراوری آب شرب سالانه

به گزارش دیوان محاسبات کشور، چهارمین جلسه از سلسله نشست های تخصصی با وزرای دولت سیزدهم با حضور مهرداد بذرپاش رییس کل و علی کامیار دادستان و سایر مقامات دیوان محاسبات و نمایندگان دیگر دستگاه های نظارتی و وزیر نیرو و معاونین وی برگزار گردید.

بر اساس این گزارش، بحران آب و پیامدهای ناشی از آن همانند پدیده ریزگردها، فرونشست زمین و خشکی دریاچه ها و تالاب ها و آثار منفی زیست محیطی از جمله موضوعات مطرح در این جلسه بود و اعلام شد که مقدار هدررفت آب طی 4 سال منتهی به 1399 معادل کل فراوری آب شرب برای یک سال بوده است.

برداشت های بی رویه از مخازن زیرزمینی در بخش کشاورزی و آبخوان های کشور، چاه های غیرمجاز بسیار زیاد، هزینه های بالای نگهداری تاسیسات، تامین اقتصادی و اداری تشکیلاتی، بالا بودن بهای تمام شده آب، نبود سیستم حسابداری مدیریتی (شامل بهای تمام شده، سنجش عملکرد، ERP و ...)،فقدان منابع کافی و مناسب در ارتباط با طرح های تملک دارایی های سرمایه ای در دست اجرا، هدررفت بسیار بالای منابع آبی، نبود سیستم فاضلاب مناسب و اجرایی نشدن الگوی کشت به عنوان مسائل ساختاری حوزه نیرو در بخش آب بود که در این نشست تاکید شد باید راهکارهای لازم درباره آنها اتخاذ گردد.

بعلاوه در صنعت برق، ایران با چالش هایی از قبیل نبود توان پاسخگویی به احتیاج مصرفی خصوصاً در ایام پیک، عدم تامین منابع اقتصادی کافی پروژه های سرمایه گذاری توسعه و بهینه سازی، بهره برداری نامناسب از منابع خدادادی درخصوص فراوری انرژی های نو و تنوپذیر، کسری تراز عرضه و تقاضا، بلاتکلیفی درخصوص قیمت برق (مابه التفاوت قیمت تکلیفی با بهای تمام شده) موضوع ماده 6 قانون حمایت از صنعت برق، نامشخص بودن شرایط مطالبات صنعت برق از دولت، مشتریان خارجی، کاهش 44 درصدی فراوری نیروگاه های برق آبی(سدها) به علت خشکسالی، ارتقای بهره وری نیروگاه های فرسوده، حضور تمام قد دولت در فراوری، انتقال، توزیع، صادرات، رقابت نابرابر با بخش خصوصی و عدم تشخیص مزارع رمزارز غیرمجاز روبرو است.

از سوی دیگر ظرفیت فراوری برق در آذرماه سال 1400حدود 46 درصد مقدار هدف برنامه بوده است و در بخش افزایش ظرفیت فراوری برق تنوپذیر (صرفا تحقق 18 درصدی و انحراف 82 درصدی از اهداف برنامه) را مشاهده می کنیم.

دیوان محاسبات کشور تاکید نمود که تکالیف مختلف قانونی از قبیل حمایت از توسعه گلخانه ها و انتقال کشت از فضای باز به فضای کنترل شده و بازچرخانی پساب ها، مدیریت آبهای نامتعارف و مدیریت آب مجازی، نصب کنتور هوشمند و حجمی آب با اعطای تسهیلات از وجوه اداره شده، اصلاح نظام بهره برداری آب آشامیدنی، بهره وری استحصال و بهره وری مصرف آن، پوشش شبکه فاضلاب شهری کشور، افزایش بازدهی و ضریب بهره وری نیروگاه ها، تشکیل بازار منطقه ای و ایجاد قطب(هاب) و ... باید پیگیری گردد.

در بخش دیگری از این نشست، تحقق اهداف پروژه های اقتصاد مقاومتی مرتبط با حوزه نیرو که احتیاج به تکمیل دارند به توضیح ذیل یادآوری شد.

کاهش تلفات شبکه توزیع برق و تک رقمی شدن آن در صنعت برق کشور، نصب کنتورهای هوشمند بر روی چاه ها و نصب ابزارهای میزان گیری مناسب در منابع آب های سطحی بر روی ایستگاه ها، پرنمودن حلقه چاه های فاقد پروانه و مضر به مصالح عمومی، احداث بخش بخار نیروگاه های گازی، تکمیل و بهره برداری از نیروگاه ها و نیروگاه نو شامل (حرارتی، آبی، D.G و انرژی های تنوپذیر)، احداث ظرفیت فراوری برق به وسیله بخش خصوصی، اجرای سیستم AMI و آغاز هوشمندسازی شبکه با نصب کنتور هوشمند، اتمام عملیات برق رسانی به همه روستاها، آبگیری سدهای آب های مرزی، بهره برداری شبکه های آبیاری و زهکشی اصلی آب های مرزی، تامین آب شرب روستاها، تکمیل و بهره برداری تصفیه خانه فاضلاب در کشور، واگذاری پروژه آب و فاضلاب به بخش خصوصی به روش های BOO، BOT و بیع متقابل، اصلاح الگوی مصرف آب در بخش شرب و کشاورزی از جمله پروژه های اقتصاد مقاومتی مرتبط با حوزه نیرو هستند که احتیاج به تکمیل دارند.

در ادامه این نشست، نمایندگان دیگر دستگاه های نظارتی به تخلفات، انحرافات، ترک فعل ها، چالش های مستمر و نقاط ضعف و قوت وزارت نیرو اشاره کردند و خواهان توجه به گزارش دیوان محاسبات کشور و دستگاه های نظارتی در پیشبرد امور شدند.

علی اکبر محرابیان وزیر نیرو هم در خاتمه این نشست از اقدامات دیوان محاسبات کشور در تهیه و ارائه پیشنهادهای کاربردی و حمایت از دستگاه های اجرایی تقدیر و تشکر کرد

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 14 اسفند 1400 بروزرسانی: 14 اسفند 1400 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 2033

به "هدررفت 4 سال آب معادل فراوری آب شرب سالانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هدررفت 4 سال آب معادل فراوری آب شرب سالانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید