هشدار طوفان و سیل به 14 استان؛ از رگبار باران و رعد و برق تا گرد و خاک ، به این دریاها نروید

به گزارش مجله کوروش بزرگ، سازمان هواشناسی با صدور هشدارهای جداگانه زردرنگ از بارش باران و رعد برق، وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک که به مواردی همانند طغیان رودخانه ها، اختلال در تردهای هوایی و زمینی و... منجر می گردد، در 14 استان کشور اطلاع داد.

هشدار طوفان و سیل به 14 استان؛ از رگبار باران و رعد و برق تا گرد و خاک ، به این دریاها نروید

به گزارش خبرنگاران، سازمان هواشناسی کشور با تاکید بر فعالیت سامانه بارشی و رشد ابر به ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب همراه با رگبار، رعد و برق و وزش باد نسبتا شدید، احتمال گرد و خاک و احتمال تگرگ از امروز تا دوشنبه برای 8 استان هشدار زردرنگ صادر کرد.

  • هوا گرم تر می گردد | بارش پراکنده و وزش باد شدید در 6 استان؛ امروز و فردا | 5 روز گرد و خاکی در این منطقه ها کشور

براساس این هشدار امروز (شنبه) اردبیل، نیمه شمالی آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی و دامنه و ارتفاعات در نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان، یکشنبه شمال آذربایجان شرقی، نیمه شمالی آذربایجان غربی و اردبیل و دامنه و ارتفاعات در نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان و دوشنبه دامنه و ارتفاعات در گیلان، مازندران، غرب گلستان، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان، شمال شرق آذربایجان شرقی و نیمه شمالی اردبیل تحت تاثیر سامانه مذکور خواهند بود.

بر اثر این مخاطره جوی احتمال آبگرفتگی معابر، لغزندگی جاده ها، احتمال جاری شدن روان آب، احتمال طغیان رودخانه ها، صاعقه، در برخی منطقه ها خیزش گرد و خاک، کاهش دید و محدودیت در فعالیت های کشاورزی و احتمال شکستن درختان فرسوده و کهنسال پیش بینی شده است.

سازمان هواشناسی موارد زیر را توصیه کرد:

اجتناب از اسکان در بستر مسیل ها، احتیاط در گذر از حاشیه رودخانه ها، احتیاط در سفرهای برون شهری، احتیاط در فعالیت های کوهنوردی و جابه جایی عشایر، آمادگی دستگاه های اجرایی و امدادی و پاک سازی دهانه پل ها، لایروبی کانال ها و آب روها

خیزش گرد و خاک در 7 استان

سازمان هواشناسی در ادامه هشدار زردرنگ فوق، بر وزش باد نسبتا شدید تا شدید و خیزش و نفوذ گرد و خاک به برخی استان ها تاکید نمود.

براساس این هشدار فردا (یکشنبه) آذربایجان غربی، ایلام و خوزستان، دوشنبه ایلام، خوزستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شرق سمنان و آذربایجان غربی، سه شنبه ایلام، خوزستان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی و شرق سمنان و چهارشنبه ایلام، خوزستان، شرق سمنان و اصفهان درگیر مخاطره جوی خواهند بود.

بر اثر این مخاطره جوی در منطقه ها مستعد خیزش گرد و خاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت تماشا تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست ها و سازه های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال ها و درختان کهن سال پیش بینی شده است.

سازمان هواشناسی موار زیر را توصیه کرد:

اجتناب از تردد غیرضروری بیماران تنفسی، افراد سالخورده و بچه ها، احتیاط در تردد جاده ای، اطمینان از استحکام سازه های موقت، احتیاط در فعالیت های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان های نیمه کاره و درختان کهن سال

این دریاها طوفانی است؛ هشدار زرد هواشناسی

سازمان هواشناسی کشور بعلاوه با صدور هشدار زردرنگ از افزایش سرعت وزش باد شمال، شمال غربی حداکثر تا 30 نات و افزایش ارتفاع موج در سواحل تا حداکثر 1.3 متر و در نواحی دور از ساحل تا حداکثر 1.8 متر در روزهای یکشنبه (فردا) و دوشنبه در نواحی مرکزی و شرقی دریای خزر، منطقه ها ساحلی و دور از ساحل استان های مازندران و گلستان اطلاع داد.

از سوی دیگر، این سازمان در ادامه هشدار خود از افزایش سرعت وزش باد شمال غربی حداکثر تا 32 نات و افزایش ارتفاع موج در سواحل تا حداکثر 1.2 متر و در نواحی دور از ساحل تا حداکثر 1.7 متر از فردا (یکشنبه) تا چهارشنبه در نواحی شمالی خلیج فارس، منطقه ها ساحلی و دور از ساحل استان خوزستان و منطقه ها غربی ساحلی و دور از ساحل استان بوشهر اطلاع داد.

بر اثر این مخاطره احتمال غرق شدن شناگران، آسیب تماشا قفس ها و تورهای صیادی و قفس های پرورش ماهی، خسارت تماشا قایق ها و شناورهای کوچک و اختلال در ترددهای دریایی شناورهای سبک، صیادی و مسافربری پیش بینی شده است.

سازمان هواشناسی موارد زیر را توصیه کرد:

منع شنا و تفریحات دریایی، اتخاذ تمهیدات لازم در ترددهای دریایی به ویژه تردد با شناورهای سبک و قایق های صیادی و تفریحی، تمهیدات لازم جهت تردد ایمن شناورهای مسافربری و کشتی های تجاری، فعالیت های دریایی فراساحل و در صورت لزوم خودداری از تردد شناورهای سبک.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 28 خرداد 1402 بروزرسانی: 28 خرداد 1402 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 2312

به "هشدار طوفان و سیل به 14 استان؛ از رگبار باران و رعد و برق تا گرد و خاک ، به این دریاها نروید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار طوفان و سیل به 14 استان؛ از رگبار باران و رعد و برق تا گرد و خاک ، به این دریاها نروید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید