تشدید فعالیت سامانه بارشی در 16 استان

به گزارش مجله کوروش بزرگ، خبرنگاران: سازمان هواشناسی از تشدید فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری های جوی در 16 استان اطلاع داد و برای 28 استان کشور نیز هشدار سطح زرد خسارت به محصولات کشاورزی صادر کرد.

تشدید فعالیت سامانه بارشی در 16 استان

به گزارش ایلنا، براساس تحلیل نقشه های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی امروز در استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، بخش هایی از کرمانشاه، کردستان، ایلام، خوزستان، بوشهر، غرب و ارتفاعات کرمان، جنوب اصفهان، جنوب یزد، ارتفاعات زاگرس مرکزی در استان های فارس، کهگیلویه و بویراحمد و جنوب چهارمحال و بختیاری رگبار، رعدوبرق و وزش باد پیش بینی شده است.

روزهای شنبه و یکشنبه آینده بر شدت بارش در استان های واقع در شمال غرب، غرب و جنوب غرب افزوده می گردد. بعلاوه شنبه در بخش هایی از جنوب، بخش هایی از مرکز و منطقه های از خراسان جنوبی و کرمان و یکشنبه علاوه بر این منطقه ها در شرق و استان های واقع در دامنه های جنوبی البرز نیز رگبار باران گاهی همراه با رعدوبرق و وزش باد پیش بینی می گردد.

از شنبه تا بامداد دوشنبه در سواحل دریای خزر بارش باران با احتمال رعدوبرق پیش بینی شده است. دوشنبه هفته آینده در منطقه های از خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان نیز رگبار پراکنده گاهی همراه با رعدوبرق و وزش باد پیش بینی می گردد.

سه شنبه آینده در خراسان شمالی و خراسان جنوبی و بخش هایی از شمال غرب، ارتفاعات کرمان و سیستان و بلوچستان رگبار پراکنده گاهی همراه با رعدوبرق و وزش باد خواهیم داشت. بعلاوه دمای هوا طی امروز در نیمه غربی و تا شنبه در نیمه شرقی کشور به طور نسبی افزایش می یابد. شنبه و یکشنبه آینده در شمال غرب، غرب، سواحل دریای خزر و دامنه های جنوبی البرز کاهش نسبی دما روی می دهد.

رستوران های روباز مشهد

رستوران نزدیک حرم مشهد

فهرست وسایل سفر به مشهد با اتوبوس

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری های محلی

زمان آغاز: اوایل وقت آدینه 1402/02/29

زمان خاتمه: اواخر وقت یکشنبه 1402/02/31

نوع مخاطره: خسارت به صنعت کشاورزی

منطقه اثر:

آدینه 1402/02/29: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، زنجان، ایلام، لرستان، شمال و شرق خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، نیمه شمالی فارس، نیمه غربی کرمان و شمال هرمزگان.

شنبه 1402/02/30: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، زنجان، لرستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، فارس، قزوین، همدان، مرکزی، قم، اصفهان، کرمان، یزد، هرمزگان و ارتفاعات البرز و تهران.

یک شنبه 1402/02/31: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، زنجان، کرمانشاه، همدان، لرستان، ایلام، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان، تهران، البرز، قزوین، سمنان، یزد، کرمان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، گلستان، هرمزگان، مرکزی، قم و ارتفاعات گیلان و مازندران.

اثر مخاطره: خسارت به محصولات کشاورزی

توصیه: زهکشی و پاکسازی مسیر آب باغات و مزارع با توجه به بارش ها

عدم انجام آبیاری، محلول پاشی و سم پاشی با توجه به وقوع بارش ها.

انجام آبیاری در خاک های شور بعد از وقوع باران به منظور آبشویی شوری از محیط ریشه.

تسریع در انتقال محصولات برداشت شده به مکان های مسقف.

حفاظت از مزارع و باغات در برابر تگرگ.

ارتفاع دادن کندوهای زنبور عسل از زمین.

کنترل دما و رطوبت انبارها با توجه به افزایش رطوبت برای جلوگیری از خسارت بیماری های قارچی.

عدم استفاده از آب باران برای دام ها.

تنظیم دریچه های ورودی و خروجی آب استخرها با توجه به رخداد بارندگی.

جلوگیری از ورود آب گل آلود به استخرها با توجه به حجم روان آب و سیلابی شدن رودخانه ها.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری های محلی

زمان آغاز: شنبه 1402/02/30

زمان خاتمه: یک شنبه 1402/02/31

نوع مخاطره: رگبار و رعدوبرق، وزش باد شدید در بعضی ساعات احتمال گردوخاک، در نقاط مستعد تگرگ، کاهش محسوس دما

منطقه اثر:

شنبه 1402/02/30: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، زنجان، لرستان، کرمانشاه، نیمه شمالی ایلام، شمال شرق خوزستان.

یکشنبه 1402/02/31: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، زنجان، کرمانشاه، همدان، لرستان، ایلام، شمال و شرق خوزستان، چهارمحال و بختیاری، شمال کهگیلویه و بویراحمد، نوار غربی اصفهان و ارتفاعات استان های قزوین، البرز و تهران.

اثر مخاطره: لغزندگی جاده ها، آب گرفتگی معابر، جاری شدن روان آب، سیلابی شدن مسیل ها، طغیان رودخانه ها، صاعقه، رخداد تگرگ، خسارت به سازه های موقت از جمله بنرها، داربست ها و تابلوهای تبلیغاتی و اختلال در پروازها و در نواحی کوهستانی احتمال سقوط سنگ.

توصیه: عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در سفرهای بین شهری، پرهیز از فعالیت های کوهنوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه های موقت، لایروبی کانال ها و آبروها، با توجه به احتمال رخداد تگرگ اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی.

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری های محلی

زمان آغاز: آدینه 1402/02/29

زمان خاتمه: یک شنبه 1402/02/31

نوع مخاطره: رگبار باران، رعدوبرق، در منطقه ها مستعد تگرگ، وزش باد شدید موقت گاهی همراه با گردوخاک و کاهش نسبی دما

منطقه اثر:

آدینه 1402/02/29: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، زنجان، ایلام، لرستان، شرق و شمال خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، نیمه شمالی فارس، نیمه غربی کرمان و شمال هرمزگان.

شنبه 1402/02/30: کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، فارس، قزوین، همدان، مرکزی، قم، اصفهان، نیمه شمالی کرمان، یزد، شمال هرمزگان، نیمه شمالی خوزستان، نیمه جنوبی ایلام و ارتفاعات تهران و البرز.

یکشنبه 1402/02/31: کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان، شمال سمنان، یزد، فارس، کرمان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، گلستان، خوزستان، غرب و شمال هرمزگان، مرکزی، قزوین، البرز، قم و تهران، ارتفاعات استانهای گیلان و مازندران.

اثر مخاطره: احتمال آبگرفتگی معابر به شکل محدود، احتمال لغزندگی جاده ها، احتمال جاری شدن روان آب، احتمال طغیان رودخانه ها، صاعقه، رخداد مه و کاهش دید.

توصیه: اجتناب از اسکان در بستر مسیل ها، احتیاط در گذر از حاشیه رودخانه ها، احتیاط در سفرهای برون شهری، احتیاط در فعالیت های کوه نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه های اجرایی و امدادی، پاک سازی دهانه پل ها، لایروبی کانال ها و آب روها

توصیف سامانه : افزایش گرادیان فشاری و نفوذ گرد و غبار

زمان آغاز: آدینه 1402/02/29

زمان خاتمه: یک شنبه 1402/02/31

نوع مخاطره: وزش باد نسبتا شدید و نفوذ گردوغبار

منطقه اثر:

آدینه 1402/02/29: ایلام، خوزستان، بوشهر، جنوب و غرب فارس و هرمزگان.

شنبه 1402/02/30: آذربایجان شرقی، کردستان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، همدان، مرکزی، قم، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، لرستان، اصفهان، فارس، بوشهر، یزد، هرمزگان، جنوب سیستان و بلوچستان و کرمان.

یکشنبه 1402/02/31: خوزستان، اصفهان، یزد، مرکزی، زنجان، قزوین، همدان، لرستان، قم، البرز، تهران، کرمان، سمنان، فارس، بوشهر، شمال هرمزگان، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، اردبیل و جنوب آذربایجان شرقی.

اثر مخاطره: در منطقه ها مستعد خیزش گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست ها و سازه های موقت، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال ها و درختان کهنسال.

توصیه: احتیاط در تردد جاده ای، اطمینان از استحکام سازه های موقت، احتیاط در فعالیت های کوه نوردی، احتیاط در فعالیت های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان های نیمه کاره و درختان کهن سال و عدم سم یا محلول پاشی باغات و مزارع، به ویژه در بعدازظهر و استفاده از قیم برای نهال ها.

توصیف سامانه: افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج

زمان خاتمه: اواخر وقت دوشنبه 1402/03/01

نوع مخاطره: افزایش سرعت باد تا 40 نات و افزایش ارتفاع موج حداکثر 1.5 متر در سواحل استان های خوزستان، بوشهر و هرمزگان با تاکید بر تنگه هرمز در ساعات بعدازظهر و شب.

منطقه اثر:

آدینه 1402/02/29: خلیج فارس و تنگه هرمز، منطقه ها ساحلی و دور از ساحل استانهای خوزستان، بوشهر و هرمزگان.

شنبه 1402/02/30: خلیج فارس و تنگه هرمز، منطقه ها ساحلی و دور از ساحل استانهای خوزستان، بوشهر و هرمزگان.

و یک شنبه 1402/02/31: خلیج فارس و تنگه هرمز، منطقه ها ساحلی و دور از ساحل استانهای خوزستان، بوشهر و هرمزگان.

دوشنبه 1402/03/01: شرق خلیج فارس و تنگه هرمز، منطقه ها ساحلی و دور از ساحل استان هرمزگان.

اثر مخاطره: احتمال غرق شدن شناگران و آسیب به شناورهای سبک ، تفریحی، احتمال اختلال در ورود و خروج شناورها به بندرگاه و احتمال آسیب به تأسیسات دریایی.

توصیه: احتیاط در عملیات تفریحی ، بویژه غواصی و شنا ،احتیاط در سفرهای دریایی با شناور سبک ،اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت های دریایی از جمله صیادی و بنادر در سواحل و فرا سواحل.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 4 خرداد 1402 بروزرسانی: 4 خرداد 1402 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 2302

به "تشدید فعالیت سامانه بارشی در 16 استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشدید فعالیت سامانه بارشی در 16 استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید