هنگام جراحی مغز بخندید

ایسنا نوشت: جراحی مغز جراحی سختی هم برای جراحان و هم برای بیماران محسوب می گردد اما اکنون دانشمندان عصب پژوه دانشگاه اموری ایالات متحده آمریکا راهی برای آوردن لبخند بر روی لب بیمار حین جراحی کشف نموده اند.

هنگام جراحی مغز بخندید

پژوهشگراندانشگاه اموری (Emory University) در مطالعه اخیرشان کشف نموده اند تحریک الکتریکی یک ناحیه از مغز به نام سینگولوم (cingulum) در حین جراحی مغز، می تواند سبب ایجاد یک حس شادی همراه با خنده در بیمار گردد. پژوهشگران از این کشف بسیار هیجان زده اند و قصد دارند از این کشف برای آرام کردن بیماران تحت عمل جراحی مغز که در آن بیمار باید مطلع باشد، استفاده نمایند. ازاین روش می توان به عنوان نوعی آرام بخش برای درمان اضطراب، افسردگی و درد مزمن نیز استفاده نمود.

سینگولوم مجموعه ای از رشته های ماده سفید هستند که در اطراف میان مغز به شکل C، از لوب پیشانی به لوبگیجگاهی، پیچیده می شوند. قسمت جلویی سینگولوم به طور خاص با پاسخ های احساسی ارتباط دارد. پژوهشگران آمریکایی طی جراحی یک بیمار مبتلا به صرع پیروز به پی بردن به این موضوع شدند. در مغز این بیمار الکترودهایی به منظور نظارت و تشخیص تشنج کار گذاشته شده بود. پژوهشگران از این الکترودها و کمی انرژی الکتریکی برای تحریک سینگولوم استفاده کردند که این عمل باعث شد تا بیمار بخندد. بیمار این حس را خوشایند و آرام بخش توصیف کرد.

پژوهشگران اظهار کردند که این روش می تواند به عنوان درمان احتمالی برای افسردگی نیز مورد استفاده قرار گیرد. در گام نهایی پژوهشگران از تحریک سینگولوم برای یاری به بیمار طی عمل جراحی تروما استفاده کردند. در طول بعضی از جراحی های مغز، جراحان می بایست با بیماران صحبت نمایند تا بتوانند به طور صحیح هرگونه مسائلی را که ممکن است در عملکرد زبانی، عملکرد حسی یا احساسی بیماران بوجود می آیند را ارزیابی نمایند. در عمل جراحیتروما بیمار حتماً باید مطلع باشد و این موضوع قطعاً تجربه سخت و مسئله ای برای او خواهد بود که با این کشف دیگر بیماران حین عمل جراحی اذیت نمی شوند. جراحی تروما (troama) شاخه ای از تخصص های جراحی است که به درمان تهاجمی صدمات فیزیکی، معمولاً در شرایط اضطراری، می پردازد.

محققان می گویند که از این روش می توان هم برای ایجاد حس خوشایند در عمل جراحی که بیماران می بایست مطلع باشند و هم به عنوان بخشی از درمان تحریک مغزی عمیق برای درمان افسردگی، اضطراب و درد مزمن استفاده کرد.

یافته های این مطالعه در مجله Journal of Clinical Investigation منتشر شد.

5656

منبع: خبرآنلاین
انتشار: بروزرسانی: 19 خرداد 1398 شناسه مطلب: 139

به "هنگام جراحی مغز بخندید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هنگام جراحی مغز بخندید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید