چگونه با داشتن بچه مدرسه ای، به کارهای خودمان هم برسیم؟

به گزارش مجله کوروش بزرگ، اضطراب، استرس و خستگی ما طبیعی است. ما در برابر کوهی از مسئولیت ها قرار داریم و باید بتوانیم همه چیز را به خوبی مدیریت کنیم. خیلی اوقات انتظاراتی که از زنان شاغل وجود دارد، چیزی نزدیک به زنانی است که انتخاب کرده اند بیرون از خانه کار نکنند و دورکاری می کنند یا اینکه به صورت موقت یا همیشگی شغل ندارند. این شرایط روحی والدین را تحت تأثیر قرار می دهد و آن ها را تحت فشار قرار می دهد. بد نیست در این شرایط به نکاتی توجه کنیم که فکر ما را بازتر می کند.

چگونه با داشتن بچه مدرسه ای، به کارهای خودمان هم برسیم؟

کمک بگیرید

چرخ دنده های مسئولیت تا شما را متلاشی نکرده است باید برنامه ای بریزید. احتمالا یکی از والدین شما بتواند ساعت هایی که مدرسه فرزندتان تمام شده است در چند روز یا هر روز او را همراهی کند تا کار شما تمام شود. شما حتی می توانید برای راحتی با سرویس مدرسه هماهنگی لازم را بکنید. اما داستان جایی بدتر می شود که نتوانیم روی کمک والدین خود یا همسرمان حساب باز کنیم.

در انتخاب خود قاطع باشید

با خودمان روراست باشیم. بدون شک در شرایطی که کمکی نداریم و ساعت کاری ما طولانی تر از تمام شدن کلاس فرزندمان است، چالش بزرگی بر سر راه ماست. چند راه داریم که از اول بدون دلواپسی باید به آن فکر کنیم. بعضی امکانات هنوز هم در خیلی از نقاط وجود دارند که همسایه ها به کمک یکدیگر می آیند. در حالت دیگر والدین می توانند سر کارشان بچه ها را از سرویس تحویل بگیرند و تا پایان ساعت کاری با آنان همراه باشند. یک راه دیگر ترک محیط کار است! اگر زیاد سخت بگیریم احتمالا مجبور هستیم تا سال های متمادی از شغل خود بگذریم. مخصوصاً امروز که شرایط اقتصادی سخت و نفس گیر شده چنین تصمیمی هم به راحتی گذشته نیست، علاوه بر اینکه هویت شغلی زنان یکی از هویت هایی است که در صورت ترک آن در بسکمک از موارد مسائل جدی تری مانند افسردگی به سراغشان می آید. بهتر است با دید باز به امکانات موجود نگاه کنیم و فکر کنیم که تا چه حد امکانات داریم و راه های ممکن را حتی تا پرستار چند ساعته بررسی کنیم. در حالت کلی گرفتن یک پرستار با وجود خرجی که دارد بهتر از ترک کار و افسردگی باشد.

در این زمینه بخوانید:

علیه یک عذاب ِ وجدان غلط؛ هم می توان کار کرد و هم از مادر بودن شرمنده نبود

11 راهکار برای مشکل کمبود جا در اتاق کودک

برنامه ریزی اولویت بیشتری دارد

در شرایطی که شغل و استرس و مسائل زندگی روی سر والدین ریخته و فکر مدرسه فرزند هم به آن اضافه شده، مسأله برنامه ریزی برای خیلی کارها اهمیت پیدا می کند. مثلاً همه ما اهمیت برنامه ریزی را می دانیم. اما اینکه با چه ترفندهایی می توانیم فشار درست کردن غذا را از روی خودمان کم کنیم نیاز به برنامه ریزی دارد. در بسکمک از کشورها که شغل و زندگی خیلی جدی تر با هم عجین شده، اینکه در آخر هفته خرید مواد اولیه و پخت و پز چند نوع غذا با همکاری والدین انجام شود کار بدیهی است. بهتر است از امکاناتی مانند آرام پز هم استفاده کنیم که خیالمان راحت باشد بعد از کار روزانه غذای جا افتاده در انتظارمان است.

با یکدیگر همدلی کنید

در بسکمک از شرایط کار زنان در اهمیت دوم قرار می گیرد.اگر نگاه والدین به یکدیگر توام با احترام و توجه باشد، الگوی خوبی برای تربیت فرزندشان می شوند. اگر شرایط را برای یکدیگر هموار کنیم تا به علایق خود برسیم و در عین حال مادر و پدر موفقی باشیم، آرامش بیشتری هم نصیب خانواده ما می شود. اگر تک والد هستیم شرایط ما سخت تر است و برای آرامش خود حتما ورزش روزانه یا چند روز در هفته را پیگیری کنیم تا جسم و روحمان آرام تر بماند. همچنین اگر فردی را در این شرایط می بینیم بدانیم تجویزهای ما کمکی به او نمی کند.حس عذاب وجدان به علت اینکه به میزان کافی مادر یا پدرخوبی نیست او را آزار می دهد و از این کار خودداری کنیم.

بچه ها مقصر نیستند

اگر شرایط امروز ما سخت و سخت شده یا کیفیت زندگی ما مثل زمانی نیست که مسئولیت کم تری داشتیم، بچه ها مقصر آن نیستند. فراموش نکنیم بچه ها بسیار آسیب پذیر هستند. مستقیم یا غیرمستقیم معذب کردن آن ها نتیجه بسیار بدی در روح و روان آن ها خواهد داشت. بچه ها اگر احساس کنند که وجود آن ها مایه دردسر شما شده اند آنقدر معذب و ناراحت می شوند که این احساس تا بزرگسالی با آن ها همراه خواهد بود. همیشه انتخاب های ما هزینه هایی دارد که بچه ها در آن نقشی نداشتند.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 28 آبان 1400 بروزرسانی: 28 آبان 1400 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1917

به "چگونه با داشتن بچه مدرسه ای، به کارهای خودمان هم برسیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه با داشتن بچه مدرسه ای، به کارهای خودمان هم برسیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید