آماری از سفر گردشگران خارجی به ایران در دوران کرونا

به گزارش مجله کوروش بزرگ، ایسنا/ براساس آخرین اخبار بدست رسیده، آماری از سفر گردشگران خارجی به ایران در دوران کرونا ارائه شد.

آماری از سفر گردشگران خارجی به ایران در دوران کرونا

قضیه چیست؟

کمی بعد از شیوع ویروس کرونا در ایران با بسته شدن مرزهای زمینی و هوایی، صدور ویزا گردشگری نیز متوقف شد. مدتی بعد، معاون گردشگری خبر داد که به تعداد محدود برای اتباع خارجی که به انگیزه درمان و تجارت به ایران سفر می کنند، ویزا صادر می شود. حالا ولی تیموری خبر داد که در 9 ماه ابتدای سال 450 هزار نفر به شکل مقطعی و محدود با عنوان گردشگر سلامت و تجاری به کشورمان سفر کرده اند.

او همچنین گفت که با توجه به سخت گیری ها حدود 94 درصد سفرهای بین المللی کاهش پیدا کرده است.

این معاونت با آنکه شیوه نامه چگونگی ورود گردشگران خارجی در دوران کرونا را اواسط تابستان امسال به ستاد ملی کرونا تحویل داد، اما همچنان سختگیری های این ستاد مانع از صدور ویزای گردشگری و ورود گردشگران خارجی شده است.

تیموری در جلسه کمیته سیاست گذاری فرهنگی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی گفت که حوزه سفر و گردشگری در میان صنایع مختلف بیشترین آسیب را از شیوع ویروس کرونا دیده است، بطوریکه در منطقه آسیا شاهد کاهش حدود 82 درصد سفرهای بین المللی بوده ایم و در ایران این کاهش 94 درصد بوده است. صنعت گردشگری بیش از یک سال است که با شیوع ویروس کرونا زمین گیر شده که در تاریخ جهانی این صنعت بی سابقه بوده است.

او افزود: در سال 98 قبل از شیوع ویروس کرونا هشت میلیون و 860 هزار نفر گردشگر خارجی از ایران بازدید کردند. با اتفاقاتی که در نیمه دوم سال 98 افتاد و با شیوع ویروس کرونا، در فصل دوم پررونق گردشگری ما که از اواسط بهمن ماه و آغاز سال نو میلادی آغاز می شد، نتوانستیم میزبان گردشگران باشیم.

معاون گردشگری به سهم سرمایه گذاری گردشگری در کشور و ساخت 2200 پروژه زیرساخت اشاره کرد و افزود: گردشگری فرایند پرشتابی در پیش گرفته بود اما با بحران شیوع ویروس کرونا فعالیت های ما متوقف شد.

تیموری درباره سفرهای داخلی اظهار کرد: با شیوع ویروس کرونا همکاری لازم را با ستاد ملی مدیریت کرونا در خصوص اولویت اصلی که حفظ جان مردم است، انجام دادیم و درست در پیک سفرهای خارجی و داخلی فعالیت های مان را تعطیل کردیم. با گشایش های مختصری که انجام می شد، سعی کردیم گردشگری داخلی بتواند این خلاء را پوشش دهد و در کنار آن نیز نیم نگاهی به عرصه بین المللی داشتیم. در این خصوص طرح هایی ارائه دادیم، اما بدلیل شیوع کرونا به تعویق افتاد.

او با اشاره به زیان مالی تاسیسات گردشگری در این دوران، یادآور شد: با شیوع ویروس کرونا دو بسته حمایتی برای فعالان صنعت گردشگری در نظر گرفتیم که بسته اول اشتغال محور و بسته دوم بنگاه محور بوده است. میزان درخواست فعالان گردشگری برای دریافت تسهیلات کرونایی از بانک ها حدود 1350 میلیارد تومان بوده که 650 میلیارد تومان آن پرداخت شده است، البته قول دادند تا پایان سال کمک بیشتری کنند. امیدواریم با کاهش شیوع ویروس کرونا دوباره صنعت گردشگری رونق پیدا کند تا نشاط و امید به جامعه برشود.

معاون وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: با پیگیری ها و تلاش هایی که انجام دادیم، طرح هایی را برای سفرهای نوروزی در ستاد ملی کرونا ارائه کردیم تا به شکل محدود و کنترل شده و با نظارت ما، بخشی از فعالیت ها و خدمات مان ارائه شود. اگر نوروز امسال نتوانیم فعالیت کنیم، امکان برگشت دوباره نخواهیم داشت. تعطیلات نوروز برای بالای 70 درصد از فعالان ما یک فرصت است.

او گفت: ستاد ملی مدیریت کرونا قبول کرد تا سفرها در قالب تورهای شرکت های خدمات مسافرتی و کنترل شده انجام شود. پروتکل های بهداشتی نیز در این خصوص برای تمام ذی نفعان آماده و ابلاغ شده است. همچنین نوع دیگر سفر در قالب سفرهایی است که مردم با خودرو خود انجام می دهند و رزرو قطعی در مراکز مجاز ما دارند. نیروی انتظامی نیز در این خصوص کمک خواهد کرد تا ترددهای نوروزی برنامه ریزی شده انجام شود.

خدابخشی، دبیر کمیته فرهنگی شورای عالی امنیت ملی گفت: نیمه های مغفولی در حوزه گردشگری وجود دارد؛ براساس گزارش مرکز آمار نیمی از مردم هنوز سفر نمی فرایند. در نیمه دوم سال از ماه مهر تا پایان اسفند نیز سفر چندانی انجام نمی شود و نیمی از دستگاه ها هنوز درگیر بحث گردشگری نشده اند. کرونا فرصتی است تا دستگاه ها بتوانند در این خصوص برنامه ریزی کنند.

منبع: همگردی
انتشار: 27 اسفند 1399 بروزرسانی: 27 اسفند 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1551

به "آماری از سفر گردشگران خارجی به ایران در دوران کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آماری از سفر گردشگران خارجی به ایران در دوران کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید