ابلاغ آیین نامه مناسب سازی کشور برای معلولان

کلیه دستگاه های مشمول موظف هستند حداکثر ظرف سه سال ساختمان ها و اماکن مربوط را برای دسترس پذیری معلولان به خدمات، مناسب سازی نمایند.

ابلاغ آیین نامه مناسب سازی کشور برای معلولان

به گزارش ، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیات دولت، براساس این آیین نامه که در جلسه 10 آذر هیات وزیران به تصویب رسید، ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور که به منظور نظارت و هماهنگی درخصوص مناسب سازی و دسترس پذیری کشور برای معلولان تشکیل می گردد مکلف است بر امر مناسب سازی ساختمان ها و اماکن دولتی و عمومی دستگاه های مربوط، نظارت و گزارش های اقدامات آن ها را آنالیز کند.

مطابق این آیین نامه، کلیه دستگاه های مشمول موظف هستند حداکثر ظرف سه سال ساختمان ها و اماکن مربوط را برای دسترس پذیری معلولان به خدمات، مناسب سازی نمایند.

همچنین سازمان ملی استاندارد ایران مکلف است ظرف سه ماه با پیشنهاد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نسبت به تدوین استاندارد های طراحی درگاه ها و وبگاه های الکترونیکی (سامانه های ارائه خدمات الکترونیکی) کلیه دستگاه های مشمول جهت مناسب سازی و دسترس پذیری افراد دارای معلولیت اقدام کند.

افزون بر این، وزارت صمت باید تمهیدات لازم را برای تأمین خودرو های مورد احتیاج معلولان و خدمات پس از فروش آن به وسیله شرکت های خودروساز داخلی یا شرکت های کاربری ساز (مناسب سازی خودرو) و یا واردات انجام دهد.

فراوری برنامه های آموزشی و مطلع سازی مرتبط با مناسب سازی و پخش رایگان حداقل یک ساعت در هفته از جمله وظایف سازمان صدا و سیما با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بنیاد شهید و امور ایثارگران و سازمان بهزیستی کشور است.

مناسب سازی و دسترس پذیری محیط، معابر، اماکن و وسایل حمل ونقل عمومی و مبلمان شهری برای معلولان از سوی شهرداری ها و دهیاری های سراسرکشور از دیگر اصول این آیین نامه است.

همچنین وزارت خانه های راه و شهرسازی و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری موظفند صدور مجوز احداث و بهره برداری مجتمع های رفاهی بین جاده ای، پایانه های مسافر بری دریایی، هوایی، زمینی و ریلی را به مناسب سازی مشروط نمایند.

سازمان برنامه و بودجه کشور نیز مکلف است در فرآیند اخذ و ارتقاء پایه شرکت های پیمانکار، گذراندن دوره آموزشی یا بازآموزی ضوابط و مقررات مناسب سازی را لحاظ کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 5 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 بهمن 1398 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 634

به "ابلاغ آیین نامه مناسب سازی کشور برای معلولان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابلاغ آیین نامه مناسب سازی کشور برای معلولان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید