ابهام در ممنوعیت های جدید ساخت و ساز بر گسل های پایتخت

رئیس کمیته معماری شورای شهر تهران از وجود ابهاماتی در دستورالعمل معاونت شهرسازی در مورد ممنوعیت ساخت و ساز در پهنه های گسلی خبرداد.

ابهام در ممنوعیت های جدید ساخت و ساز بر گسل های پایتخت

علی اعطا در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به ارسال نامه معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران به مناطق 22 گانه درباره ممنوعیت صدور هر گونه مجوز ساخت و ساز مدارس، مراکز آموزشی، صندلی های سوخت در پهنه های گسلی اصلی، اظهار کرد: اردیبهشت ماه سال جاری در خصوص ساختمان های با اهمیت بسیار زیاد واقع در پهنه های گسلی اصلی، نامه ای از سوی معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی ابلاغ شد.

وی در شرح ساختمان های با اهمیت بسیار زیاد گفت: براساس آیین نامه 2800 که آیین نامه طراحی ساختمان ها در برابر زلزله است، ساختمان های ضروری همانند بیمارستان ها و مراکز آتش نشانی و ساختمان های خطرزا (کارخانه های شیمیایی) در زمره این ساختمان ها قرار می گیرند و همین طور مدارس و صندلی های سوخت به عنوان ساختمان های با اهمیت زیاد مورد توجه قرار می گیرند.

رئیس کمیته معماری شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه در این دستورالعمل مراکز آموزشی، پرورشی و صندلی های سوخت مورد توجه ویژه قرار گرفته و به گروه ساختمان های با اهمیت بسیار زیاد وارد شده است، افزود: علاوه بر این مدارس، مراکز آموزشی و پرورشی دارای مجوز همچون مهدکودک ها، مدارس، دانشگاه ها و تمامی صندلی های سوخت اعم از پمپ بنزین وپمپ گاز نیز از توسعه منع شده اند.

وی با اشاره به دیگر جزییات این مصوبه شرح داد: براساس مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی حریم گسل های شهرهای تهران، تبریز و کرمان جهت ابلاغ باید معین و با نظارت اداره کل راه و شهرسازی استان های مربوطه بلند مرتبه سازی در این پهنه ها ممنوع گردد.

رئیس کمیته معماری شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه در مصوبه سال 97 شورای عالی معماری و شهرسازی، شهرداری تهران موظف به بازنگری طرح های تفصیلی و ارسال به شورای عالی جهت تصویب شده است، بیان کرد: بر همین اساس باید طی شش ماه اطلاعات رقومی (مختصات هندسی) شهرداری ها، تکمیل و به مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ارسال گردد.

اعطا با بیان اینکه ضوابط ساخت و ساز در پهنه های گسلی تا 3 ماه پس از ابلاغ این مصوبه باید تدوین و ابلاغ گردد، افزود: همچنین براساس این مصوبه، باید نقشه گسل های شهر تهران و سایر کلانشهرها و نرخ لغزش آنها طی پنج سال با همکاری وزارت راه و شهرسازی و مراکز تحقیقاتی تهیه و ابلاغ گردد.

عدم معین جایگزین برای ساخت و ساز

وی با اشاره به دستورالعمل معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران به مناطق 22گانه شهرداری افزود: البته در این دستورالعمل نواقصی هم وجود دارد؛ به عنوان مثال معاونت شهرسازی در این دستورالعمل با ممنوعیت تشکیل پرونده برای برخی ساختمان ها دارای مجوز کوشش نموده تا آنها را از پهنه های خطر دور کند اما جایگزینی برای استقرار آنها در آینده معین ننموده است.

رئیس کمیته معماری شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: همین طور در این دستورالعمل صراحتا عنوان نشده که از این پس مجوز به ساختمان های با کاربری جدید از این دست در این مناطق ارائه نخواهد شد.

اعطا در ادامه توجه به ساختمان های با تعریف با اهمیت زیاد را ضروری بیان کرد و گفت: به نظر می رسد با توجه به اهمیت ساختمان هایی مثل مساجد، ورزشگاه ها، سینما و تئاترها، سالن های اجتماعات، فروشگاه های بزرگ، ترمینال های مسافربری و یا هر فضای سرپوشیده دیگری که محل تجمع بیش از 300 نفر در زیر یک سقف باشد، ساختمان هایی همانند موزه ها، کتابخانه ها و به طور کلی مراکزی که در آنها اسناد و مدارک ملی نگه داشته می گردد و همچنین ساختمان ها و تاسیسات صنعتی که خرابی موجب آلودگی محیط زیست یا آتش سوزی وسیع می گردد؛ باید در آینده نزدیک ممنوعیت ساخت آنها در پهنه های گسلی مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه شهرداران مناطق موظف به اجرای کامل این دستورالعمل هستند، توضیح داد: شورای شهر تهران نیز به عنوان نهاد ناظر به طور حتم بر حسن اجرای این مصوبه توسط شهرداران مناطق نظارت لازم و کافی را خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1398 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 104

به "ابهام در ممنوعیت های جدید ساخت و ساز بر گسل های پایتخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابهام در ممنوعیت های جدید ساخت و ساز بر گسل های پایتخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید