استراتژی معاملاتی ، دشمن عظیم ترس و طمع

به گزارش مجله کوروش بزرگ، نداشتن یک استراتژی معاملاتی قوی در بازار سرمایه شبیه این است که بدون داشتن مهارت شنا کردن در عمق دریا دست و پا بزنید!

استراتژی معاملاتی ، دشمن عظیم ترس و طمع

به گزارش خبرنگاران ، برای رسیدن به مدارج بالای پیشرفت ، داشتن استراتژی و برنامه دقیق بسیار مهم است. کمتر فرد موفقی را می شناسیم که بدون داشتن هیچ برنامه و پلنی در زندگی حرفه ای اش پیشرفت نموده باشد. ذهن و فکر انسان زمانیکه دچار سردرگمی می گردد بیشتر بر اساس هیجانات و احساسات رفتار می نماید ، اما زمانی که از قبل برنامه ریزی داشته و راستا برای او معین شده باشد ، منطقی عمل نموده و نتیجه عملکرد آن همان چیزی می گردد که انسان انتظار دارد.

بورس ایران و بازارهای اقتصادی هم از قاعده فوق مستثنی نیست بلکه اهمیت استراتژی و برنامه ریزی در معاملات چندین برابر هم هست . معامله گری که قبل از خرید یک سهام و درگیر کردن سرمایه خود آن را مورد تحلیل و آنالیز همه جانبه قرار داده و راستا را تا رسیدن به اهداف قیمتی ، برای خود ترسیم نموده است ، هیچ وقت اسیر هیجانات و استرس نمی گردد و در هر شرایطی از بازار برای خود راهکاری دارد که بر اساس آن عمل می نماید.

در بازار سرمایه ترس و طمع زمانی ایجاد می گردد که شما سهمی را در یک قیمت معین خریده باشید و قیمت آن بعد خرید دچار افت قیمتی بیشتر گردد . در این زمان مغز معامله گر به صورت ذاتی این فرمان را می دهد که سرمایه شما در حال از بین رفتن است و همین امر باعث به وجود آمدن استرس برای شما می گردد. برخی از معامله گران بی تجربه هم با حساب کردن لحظه ای ضرر و زیان خود به این فکر دامن می زنند.

چگونه با هیجان ناشی از ترس مقابله کنیم ؟

تنها راه مقابله با هیجان ناشی از ترس ، داشتن استراتژی معاملاتی است . اگر معامله گر قبل از خرید یک سهم از همه جوانب آن را آنالیز نموده باشد و از همان ابتدا حدضرر و حد سود و راستا راه را برای خود ترسیم نموده باشد ، با یک فرایند منفی شدن سهم ، هیچ گاه دچار رفتار هیجانی و فروختن سهم خود در ضرر نمی گردد. بارها دیده شده است که افراد ، سهامی را می خرند و وقتی می بینند چند درصد (هر چند بسیار کم) افت قیمتی پیدا کرد ، دست به فروش می زنند و دوباره سهم بعدی و بعدی و به همین منوال ادامه می دهند. اینگونه معامله گران همان افرادی هستند که بعد از چند سال می بینند سرمایه شان نصف شده و تورم باعث کم ارزش شدن همان اندک سرمایه باقی مانده شان شده.

طمع ؛ عامل تلخ شدن بسیاری از شیرینی ها

وقتی معامله گری سهمی را خریده باشد و قیمت سهم با رشد قیمتی خوب روبرو می گردد ، با اینکه همه

تحلیل ها نشان می دهد که موقع فروش سهم است و جایی برای رشد بیشتر قیمتی نیست ، اما ذهن معامله

گر بر اثر جو روانی مثبت افراطی که شرایط بازار بر سهمش حاکم نموده است و حس اعتماد به نفس کاذبی که ناشی از تحلیل درست و خرید به موقع سهم در قیمتی مناسب به او القا شده است ، به معامله گران این پیغام را می دهد که هنوز فرصت زیادی برای سود کردن بیشتر وجود دارد. اینجا هم راه مقابله با آن فقط تکیه بر تحلیل و همان راستا راهی است که قبل از خرید سهم برای خود ترسیم نموده ایم. اگر معامله گر از قبل ، هدف های قیمتی را معین نموده باشد وقتی سهم خریداری شده به آن قیمت ها رسید ، هیچ وقت در فروش آن دچار تردید و طمع بیجا نمی گردد.

با این شرح تنها راه برای نجات از این دو خصلت که در هنگام معامله ممکن است گریبان هر معامله گری را بگیرد ، فقط برنامه ریزی برای خرید و فروش مبتنی بر استراتژی معین شده است. عدم پایبندی به استراتژی شخصی ممکن است شما را به دام ترس و طمع بیندازد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 آذر 1399 بروزرسانی: 19 آذر 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1359

به "استراتژی معاملاتی ، دشمن عظیم ترس و طمع" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استراتژی معاملاتی ، دشمن عظیم ترس و طمع"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید