اعتراف انگلیس به فشارهای آمریکا در ماجرای هوآوی

به گزارش مجله کوروش بزرگ، ایرنا نوشت: هفته نامه آبزرور روز یکشنبه گزارش داد که مقامات دولت انگلیس در گفت وگوهای پشت پرده با غول فناوری هوآوی اعتراف نموده اند که بخشی از تصمیم لندن برای ممنوعیت مشارکت این شرکت در طرح راه اندازی اینترنت نسل پنجم ناشی از فشارهای گسترده دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بوده است.

اعتراف انگلیس به فشارهای آمریکا در ماجرای هوآوی

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل آمریکا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی آمریکا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی آمریکا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های آمریکا انتخاب کنید.

براساس این گزارش، انگلیس به مدیران ارشد هوآوی گفته که مسائل ژئوپلیتیک در تصمیم اخیر لندن دخیل بوده و این احتمال وجود دارد نظر دولت در آینده تغییر کند. این بدین معناست که اگر دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر(آبان) پیروز نگردد و موضع ضد چینی واشنگتن تعدیل کند، لندن همچنان تمایل دارد که دوباره به توافق با هوآوی بازگردد.

دولت انگلیس بهمن ماه گذشته به رغم فشارهای کاخ سفید با مشارکت هوآوی در طرح راه اندازی اینترنت پرسرعت نسل پنجم در این کشور موافقت نموده بود. براساس این تصمیم، هوآوی به صورت محدود در طرح راه اندازی اینترنت پرسرعت انگلیس مشارکت داده شد.

با این حال دولت آمریکا فشارهای فزاینده ای را علیه تصمیم دولت انگلیس شروع کرد تا در این رابطه تجدیدنظر کند.

برهمین اساس اولیور داودن وزیر فرهنگ، رسانه و امور دیجیتال انگلیس سه شنبه گذشته در یک عقب نشینی آشکار از تجدیدنظر دولت برای ادامه همکاری با هوآوی اطلاع داد و خاطرنشان کرد که در پی تحریم های آمریکا، هوآوی از مشارکت در طرح راه اندازی اینترنت نسل پنجم منع خواهد شد.

وی اضافه کرد که از خاتمه سال جاری تمام خریدهای فنی از هواوی ممنوع و تجهیزات این شرکت باید تا سال 2027میلادی از زیرساخت های شبکه مخابراتی انگلیس حذف گردد.

تصمیم دولت انگلیس اگر چه باعث خرسندی ترامپ و طرفدارانش در انگلیس شد اما وعده انتخاباتی بوریس جانسون برای ارتقاء زیر ساخت اینترنت کشور را به محاق برد. نخست وزیر انگلیس در مقابل وعده انتخاباتی جرمی کوربین، رهبر سابق حزب کارگر برای ارائه اینترنت رایگان گفته بود که دولت حزب محافظه کار تا پنج سال دیگر تمام خانه ها و ساختمان های تجاری را به اینترنت پرسرعت مجهز خواهد نمود.

از سویی رسانه های انگلیس تصمیم دولت را اینگونه تعبیر کردند که بوریس جانسون به رئیس جمهوری کشوری که در آستانه انتخابات جنگ تبلیغاتی به راه انداخته وفادارتر از تعهدات داخلی اوست.

دونالد ترامپ هفته گذشته، تصمیم انگلیس را مورد تحسین قرار داد و گفت: ما کشورهای بسیاری را قانع کردیم- و بیشتر این کار را خود من انجام دادم؛ از هوآوی استفاده نمی کنم چرا که فکر می کنم یک ریسک امنیتی ناایمن است.

با این حال سفیر چین تصمیم انگلیس را دلسردنماینده و اشتباه توصیف و توضیح داد که این اقدام به اعتماد دو کشور لطمه جدی زده است.

لیو ژیاومنیگ با ایراد سخنانی در مرکز اصلاحات اروپایی، نخست وزیر انگلیس را شریک کوچک تر رئیس جمهوری آمریکا خواند که تسلیم فشارهای او و آنهایی شد که چین را دشمن خود می پندارند.

وی گفت: آنهایی که چین را یک رقیب یا دشمن فرض می نمایند در اشتباه هستند؛ هدف غلطی را انتخاب نموده و جهت اشتباهی را طی می نمایند.

روابط پکن و لندن بر اثر فشارهای آمریکا در حالی در شیب نزولی قرار گرفته که بیشتر انگلیسی ها تصور می نمایند، چین در 50 سال آینده قدرتمندتر از آمریکا خواهد بود.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 6 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1206

به "اعتراف انگلیس به فشارهای آمریکا در ماجرای هوآوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراف انگلیس به فشارهای آمریکا در ماجرای هوآوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید