اعلام آمادگی نوری المالکی برای نخست وزیری عراق

به گزارش مجله کوروش بزرگ، رئیس ائتلاف دولت قانون عراق اعلام کرد که این آمادگی را دارد که مسئولیت نخست وزیری را بر عهده بگیرد.

اعلام آمادگی نوری المالکی برای نخست وزیری عراق

به گزارش ایرنا به نقل از نینانیوز، نوری المالکی نخست وزیر عراق در یک نشست خبری درباره اینکه آمریکایی ها تمایلی به نخست وزیری او دارند یا نه، اظهار بی اطلاعی کرد اما گفت که در دوران نخست وزیری اش هر هفته با جو بایدن معاون وقت باراک اوباما رئیس جمهور اسبق آمریکا در تماس بود.

نوری المالکی افزود: من زمانی که نخست وزیر بودم، بایدن معاون اوباما بود و مسئولیت اوضاع عراق را در آن زمان بر عهده داشت تا جایی که ارتباط بین ما دائمی بود و هفته ای نبود که بین ما یک یا دو تماس برقرار نشده باشد.

نخست وزیر اسبق عراق شرح داد: زمانی که بایدن رئیس جمهور شد این پیروزی را به او تبریک گفتم و از او خواستم تا دولت متبوعش تاثیرات منفی دولت ترامپ روی شرایط منطقه و جهان را مورد بررسی قرار دهد.

نوری المالکی در ادامه شرح داد: مسئولیت سمت نخست وزیری عراق بسیار سخت است، اما اگر مردم عراق و شرکا و احزاب سیاسی من را برای این جایگاه انتخاب کنند، مجددا آن را خواهم پذیرفت.

وی تأکید کرد که دولت عراق نیاز به یک شخصیت قوی و شجاع دارد که بتواند با چالش ها مقابله کند و فراکسیون پارلمانی قوی از او حمایت کند.

رئیس ائتلاف دولت قانون گفت: من به شرکای سیاسی و همه مردم عراق می گویم که موضوع تکنوکرات و یا غیر تکنوکرات و تقسیم عراقی ها بر این اساس درست نیست زیرا همه کشورهای جهان در وهله اول توسط شخصیت ها و وزرای سیاسی هدایت می شوند. بله هیچ اشکالی ندارد اگر او یک سیاستمدار باشد و تخصصی مانند پزشکی یا مهندسی داشته باشد ولی کنار گذاشتن سیاستمداران یک توطئه است برای ضربه زدن به احزاب سیاسی.

همزمان با اعلام آمادگی نوری المالکی برای پذیرش نخست وزیر عراق یک مقام نزدیک به مقتدی صدر از احتمال عدم مشارکت جریان صدر در انتخابات به علت برخی اختلافات داخلی در خاندان صدر خبر داد.

به گزاشر ایرنا صالح محمد العراقی به نقل از مقتدا صدر بیان نمود که چنانچه اختلافات ادامه داشته باشد جریان صدر وارد انتخابات نخواهد شد.

دولت عراق در جلسه اواخر آذرماه خود به ریاست مصطفی الکاظمی نخست وزیر این کشور با حضور اعضای کمیسیون عالی انتخابات عراق، با معین روز دهم اکتبر آینده (18 مهر) به عنوان زمان برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام این کشور موافقت کرد.

رایزنی ها و گام های احزاب و جریان های سیاسی مختلف عراق و تغییر آرایش نیروهای سیاسی از بیش از چهار ماه پیش برای ورود به این انتخابات آغاز شده است.

منبع: عصر ایران
انتشار: 9 فروردین 1400 بروزرسانی: 9 فروردین 1400 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1577

به "اعلام آمادگی نوری المالکی برای نخست وزیری عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام آمادگی نوری المالکی برای نخست وزیری عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید