بازار مسکن در خواب کوتاه مدت قرار داد خبرنگاران

به گزارش مجله کوروش بزرگ، یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در مقطع کنونی کاهش معاملات داریم اما رکود نداریم گفت: رکود را باید در یک شاخص بلندمدت آنالیز کرد، در حالی که همیشه طی 50 سال گذشته تقاضای مسکن بیش از فراوری بوده و در سال 1400 نیز این فرایند ادامه می یابد؛ معتقدم سال آینده در هر چهار شاخص معاملات، قیمت، فراوری و سرمایه گذاری در بخش مسکن با رشد روبرو می شویم.

بازار مسکن در خواب کوتاه مدت قرار داد خبرنگاران

جهت دریافت خدمات رنگ پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، بیت الله ستاریان اظهار کرد: کاهش مقطعی معاملات در بازار مسکن را اصلا نمی توان به عنوان رکود تلقی کرد. بازار مسکن در خواب کوتاه مدت قرار گرفته است و با وجود آنکه در تهران حدود 2000 معامله مسکن در بهمن ماه منعقد شده صحبت از رکود تحلیل عجولانه ای است. ما دیدیم که طی یک سال با وجود بیماری کرونا و رکود اقتصادی در ایران و تمام دنیا، مسکن در تهران با حدود 100 درصد افزایش قیمت روبرو شد. معاملات نیز با وجود آنکه از آبان ماه به علت انتخابات آمریکا به یکباره افت کرد، در 10 ماهه سال جاری نسبت به سال قبل 23 درصد افزایش یافت. این یعنی ورود سرمایه به بازار مسکن.

وی اضافه کرد: حالا به دلیل بحث برجام و نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری، مقداری خرید و فروش مسکن کاهش یافته و ممکن است تا اردیبهشت و خرداد این فرایند حاکم باشد، اما پایدار نیست. معتقدم در سال آینده در هر چهار شاخص معاملات، قیمت، ساخت و ساز و سرمایه گذاری در بخش مسکن با افزایش روبرو می شویم. برنامه های ما برای حوزه مسکن اشتباه بوده و هنوز هم مشکل را برطرف ننموده ایم.50 سال مساله مسکن را کوچک شمرده ایم و با تحلیل های کوتاه مدت خواستیم آن را حل کنیم.

این کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه آثاری از رکود بازار یا افت قیمت خانه برای سال آینده نمی بینم گفت: علت اینکه فعلا بخش مسکن وارد رکود شده کاملا معین است. مسکن در حال حاضر سعی می نماید در یک فضای باثبات حرکت کند؛ زیرا معمولا تاثیرات روانی خیلی در این حوزه تاثیر می گذارد و هم اکنون تحت تاثیر مسائل سیاسی قرار گرفته است. از طرف دیگر غالب فراورینمایندگان مسکن، خرد هستند و تحلیل بلندمدت ندارند؛ چرا که بخش مسکن در ایران یک ساختار متشکل نیست و هیچگاه دولت ها خرده سازندگان را در یک تشکیلات عظیم قرار نداده اند. در واقع بستر های ایجاد ساختار در بخش مسکن فراهم نیست و به همین دلیل دائما شاهد مقاطع رونق و رکود در این حوزه هستیم.

ستاریان اظهار داشت: بعضی وقت ها که قیمت ها جهش می نماید، بعضی مسئولان دو تا مصاحبه می نمایند با این تصور که دارند به بخش مسکن یاری می نمایند. مثلا می گویند فعلا خانه نخرید تا ارزان گردد، اما با این صحبت به فراوری مسکن هم ضربه وارد می نمایند؛ زیرا فراورینمایندگان خرد تحلیل خاصی از اقتصاد مسکن ندارند. می خواهند زود سرمایه را بیاورند 10 تا 20 تا واحد احداث نمایند و بفرایند. هیچ وقت هم در طول 50 سال نیامدیم این ها را متشکل کنیم. ساخت و ساز راکد می گردد و معاملات پایین می آید. اما جالب است که در مقطع رکود قیمت ها بالا می رود؛ زیرا در دوره ای که رکود معاملاتی بوده، فراوری مسکن خوابیده است.

وی با بیان اینکه دولت ها در ایران همواره جدا از بخش خصوصی بوده اند گفت: دولت برنامه ریزی خود را دارد و اقتصاد مسکن و ساختمان رها شده است؛ در حالی که نیمی از نقدینگی کشور در بخش ساختمان است و جمعیت انبوهی در این حوزه کار می نمایند. درواقع ما در کشور دو اقتصاد عظیم داریم که یکی نفت و دیگری ساختمان است. هرکس در هر شغلی به طور مستقیم یا غیرمستقیم به صنعت ساختمان مربوط است.

این کارشناس اقتصاد مسکن، سرمایه گذاران در ایران را به گنجشکی تشبیه کرد که با پرتاب یک سنگ پر می زنند، اما در کشور های توسعه یافته به دلیل وجود ساختار و برنامه ریزی بلندمدت معمولا اهداف عظیمتری دنبال می گردد. به همین دلیل بازار های اقتصادی از جمله مسکن مثل کشور ما متلاطم نیست.

ستاریان با بیان این ادعا که بعضی دست اندرکاران و مسئولان مرتبط با بخش مسکن مطالعه عمیقی ندارند گفت: بخش دولتی ما اساسا اطلاعاتی از حوزه بخش مسکن ندارد. یک بار در جهت حمایت از خریدار حرف هایی می زنند و حدود 95 درصد فراورینمایندگان را سرکوب می نمایند. بعد برای جبران مافات، حمایت های تشویقی می گذارند، یکدفعه قیمت ها بالا می رود. طی 50 سال گذشته از قبل انقلاب هیچ کالایی به اندازه مسکن افزایش قیمت نداشته است. طلا و ارز یک دهم مسکن با افزایش قیمت روبرو شدند. هر مسئولی می آید یک ایده می دهد، معاونش هم یک طرح جلویش می گذارد. بعد می بینیم که بعد از هشت سال مشکل مسکن دست نخورده باقی مانده است. سال 1358 با معضل مسکن روبرو بودیم و هنوز هم هستیم. در بخش های علمی، اقتصادی و تکنولوژی پیشرفت داشتیم، اما مسائل بخش مسکن لاینحل باقی مانده است.

وی توضیح داد: به جای آنکه متقاضیان را از مافیای مسکن بترسانیم سازندگان را در یک ساختار تشکیلاتی، منسجم کنیم و برنامه بلندمدت بریزیم. در حال حاضر فراورینماینده ای که 20 واحد می سازد، وقتی شما حرف از رکود می زنید سرمایه اش را بیرون می برد. بعد که شما وعده یا احساس رونق و توسعه می دهید با حرص و ولع وارد بازار مسکن می گردد. این چرخه دائم ادامه یافته و کسی به آن توجه نمی نماید.

این کارشناس بازار مسکن درباره پیش بینی از شرایط این بازار در سال آینده گفت: به عنوان کسی که بخش مسکن را در 40 سال گذشته مطالعه نموده می گویم رکود و رونق در یک ماه تاثیری در بخش مسکن نخواهد داشت. ما برای سال 1400 رونق اقتصادی را در ایران و به طور کلی شرق دنیا پیش بینی می کنیم. البته منظور توسعه آرمانی نیست، بلکه توسعه نسبت به سال های قبل است. اگر این اتفاق بیفتد قطعا مسکن با رونق فراوری، افزایش معاملات و رشد قیمت روبرو می گردد. این افزایش قیمت تا زمانی که به نظام تعادل فراوری برسیم ادامه می یابد و البته ممکن است در ماه هایی مثل زمان فعلی با ریزنوسان روبرو گردد.

ستاریان در بیان راه چاره مسائل بازار مسکن گفت: در کشور های توسعه یافته شرکت های عظیم ساختمانی در یک تشکیلات منسجم تمام فرآیند فراوری تا عرضه را بر عهده دارند و از ابزار های اقتصادی مثل بانک و بورس استفاده می نمایند. حتی زیرساخت های شهری و فضا های خدماتی توسط این شرکت ها ایجاد می گردد. دولت هم با ابزار های اقتصادیاتی جلوی احتکار مسکن را می گیرد. در واقع فراوری و عرضه در یک فرآیند متوازن حرکت می نماید و به همین دلیل بازار مسکن کنترل می گردد.

قیمت مسکن در تهران متری 27.4 میلیون تومان

بنابراین گزارش، دی ماه سال جاری متوسط قیمت هر متر مسکن در شهر تهران 27 میلیون و 390 هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 1.8 و 98.3 درصد افزایش دارد. طبق اعلام بانک مرکزی همچنین تعداد معاملات اجرا شده در دی ماه سال 1399 معادل 3.5 هزار فقره بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل 67.1 درصد کاهش و در مقایسه با ماه قبل 37.6 افزایش را نشان می دهد. گزارش بهمن ماه هنوز ارایه نشده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 فروردین 1400 بروزرسانی: 18 فروردین 1400 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1593

به "بازار مسکن در خواب کوتاه مدت قرار داد خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار مسکن در خواب کوتاه مدت قرار داد خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید