روحانی: همیشه با خشکسالی روبرو هستیم ، همه باید در مصرف آب و برق صرفه جویی کنیم

به گزارش مجله کوروش بزرگ، رئیس جمهور با بیان اینکه منابع آبی که از آسمان در اختیار ما قرار می گیرد 50 درصد کاهش پیدا کرده، گفت: دوران بارش ها رو به اتمام است و همه ما باید امسال بیش از سال های گذشته نسبت به مصرف آب و برق مراعات و صرفه جویی کنیم.

روحانی: همیشه با خشکسالی روبرو هستیم ، همه باید در مصرف آب و برق صرفه جویی کنیم

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، رئیس جمهور حسن روحانی، ، صبح امروز (پنجشنبه 9 اردیبهشت) در آیین بهره برداری از طرح های ملّی وزارت نیرو گفت: خوشحالیم امروز در شصت و پنجمین افتتاح پنجشنبه ها شاهد این هستیم که پنجاه و سومین سد ملی، پنجاهمین تسویه خانه و هشتاد و سومین تسویه خانه فاضلاب در دولت تدبیر و امید به ثمر نشسته است.

وی با تبریک میلاد امام حسن مجتبی (ع)، امام دوم را امام صلح و صبر نامید و گفت: امام حسن امامی بود که وحدت دنیای اسلام و حفظ جامعه اسلامی به دست مبارک او انجام شد و حفظ جامعه اسلامی از انحراف به دست برادر برومندش حضرت ابی عبدالله (ع) انجام شد که این دو عزیز موجب فجر جامعه اسلامی برای ما شیعیان و همه مسلمانان دنیا هستند.

روحانی در ادامه گفت: بسیار خوشحالم که به طور منظم از شروع سال 99 هر هفته شاهد افتتاح های بسیار مهم بودیم و امروز هم شاهد افتتاح طرح ها و پروژه ها به ارزش 2600 میلیارد تومان از پروژه های مهم آب و برق هستیم.

وی با بیان اینکه مسئله آب برای ما بسیار مهم است، گفت: وقتی می گوییم سدی افتتاح می شود یا مرکز شیرین سازی در کنار دریا کارش را شروع می کند و آب را در اختیار مردم قرار می دهد یا کیفیت آب با تسویه خانه بهبود پیدا می کند یا چرخش آب با تسویه خانه فاضلاب انجام می شود، به این معنی است که ما کشوری هستیم که همیشه با خشکسالی روبرو هستیم و ترسالی ها کوتاه مدت، امّا خشکسالی ها طولانی است. امیدواریم خدای متعال این خشکسالی را برای طولانی مدت مقرر نفرموده باشد.

رئیس جمهور با بیان اینکه منابع آبی که از آسمان در اختیار ما قرار می گیرد 50 درصد کاهش پیدا کرده، گفت: دوران بارش ها رو به اتمام است و همه ما باید امسال بیش از سال های گذشته نسبت به مصرف آب و برق مراعات و صرفه جویی کنیم.

روحانی ادامه داد: سد های ما مثل پارسال نیست. بسکمک از ظرفیت سد های ما امروز خالی است و در بخش برق، نیروگاه های برق آبی ما مسلما امثال دچار مشکلاتی می شوند و ما باید ملاحظه بیشتری را داشته باشیم.

رییس جمهور افزود: در سال هایی که جنگ اقتصادی داشتیم (از سال 97 به بعد) برخی از درآمد های ما کم شد و به مرز قطع شدن رسید، اما یکسری درآمد های دیگر به میدان آمدند و به ما کمک کردند. یعنی بخش پتروشیمی، فولاد به صحنه آمدند، در صادرات گاز و برق شرایط جدیدی را داشتیم، همچنین در زمینه فرآورده های نفتی توفیقاتی داشتیم و این ها مواردی بود که دشمن نمی توانست محاسبه کند.

وی اعلام نمود: مردم می دانند که قبل از دولت یازدهم، در بسکمک از فرآورده ها قدرت صادرات نداشتیم بلکه واردکننده بودیم، گازوئیل و بنزین، حتی گاز را در فصل زمستان وارد می کردیم، اما امروز صادرکننده گازوئیل، بنزین، گاز و برق هستیم.

روحانی افزود: بنابراین ما توانستیم با شرایط جدید و تحولاتی که در کشور ایجاد شد، با اقدامات بسیار ارزشمندی که شرکت های دولتی و خصوصی در بخش های مختلف انجام دادند و با سرمایه گذاریی هایی که از سرانجام سال 94، 95 و 96 در سایه اجرای برجام انجام دادیم.

وی با بیان اینکه برجام درآمد هایی را در اختیار ما واقع شده است، گفت: در آن دوره نفت ما قبل از برجام، یک میلیون بشکه در روز صادر می شد و قرار بود این رقم هر 6 ماه 20 درصد کاهش یابد.

روحانی افزود: بعد از برجام صادرات نفت را به 2 میلیون و 600 تا 700 هزار بشکه در روز رساندیم و درآمد های حاصل از این محل بخش بزرگی به صندوق توسعه ملی واریز شد و برای طرح های مهم سرمایه گذاری شد.

رییس جمهوری گفت: اینکه امروز در برق، آب، تصفیه خانه، پتروشیمی و فولاد شاهد رشد هستیم علاوه بر ایثار و فداکاری مردم، شرکت های دانش بنیان که در این زمینه نقش داشتند مردم باید بدانند در اقتصاد بخش مهم سرمایه گذاری است و وقتی سرمایه نباشد نمی توانیم پروژه بزرگ اقتصادی افتتاح کنیم ولو اینکه علم و دانش و فناوری نو هم داشته باشیم.

وی تاکید کرد: ما نیازمند سرمایه هستیم، برای اینکه به تولید برسانیم، تولید را به بازار برسانیم. البته باید توجه داشته باشیم که تولید بیش از نیاز داخلی باشد برای اینکه بازار صادرات را هم در اختیار بگیریم و در این بازار کمیت و کیفیت را ارتقا دهیم.

روحانی ادامه داد: اگر بازار صادرات نباشد، نمی توانیم کمیت را افزایش دهیم برای اینکه 80 میلیون جمعیت هستیم و اگر کالایی 200 تا 300 میلیون تولید کردیم به بازار صادرات نیاز داریم و این بازار به کمیت کمک می کند و در این شرایط تولید و اشتغال افزایش می یابد، قیمت کالا کاهش می یابد و در برابر صادرات، چون در میدان رقابت دنیا هستیم کیفیت نیز افزایش می یابد.

وی شرح داد: بنابراین بازار خارج بر کمیت و کیفیت تولید اصل است و اگر رونق و جهش تولید، حرکت بزرگ در تولید و اشتغال و درآمد های ارزی می خواهیم باید بازار را توسعه دهیم و در زمینه برق نیز توانستیم بازار های بیرون را در کنار تامین داخل نیز در اختیار داشته باشیم.

رییس جمهور با اشاره به تولید برق تجدید پذیر در کشور یادآورشد: استفاده از باد و نیروگاه های بادی و خورشیدی برای ما مهم بود و تولید برق تجدیدپذیر 80 درصد در دولت یازدهم و دوازدهم محقق شد. وزارت نیرو از سال 98 پویش الف ب ایران را شروع کرد و امسال در سال 1400 نیز ادامه دارد و وزیر نیرو اعلام نمودند که این برنامه دولت دوازدهم نیست و تا سرانجام امسال نیز برنامه ریزی کردیم که هر هفته برنامه افتتاح داریم و این خیلی مهم است که وزارتخانه به فکر اتمام دولت نباشند و بحث کشور، ملت و نیازمندی ها را مدنظر قرار دهند.

وی تاکید کرد: نباید بگوییم، چون در این دولت هستیم باید فعال باشیم و با اتمام دولت وقت نباید فعالیتی داشته باشیم، بلکه هر فردی در حد توان برای مردم، سربلندی کشور تلاش کند.

رییس جمهور گفت: سد های افتتاح شده علاوه بر اینکه آب را تامین می کند، کشاورزی و صنعت را پشتیبانی می کند و زندگی مردم را حیات می بخشد در شرایط سیل هم مانع بزرگی است یعنی آب را با دبی بالا پشت سد تحویل می گیرد و با دبی قابل قبول در خروجی رها می کند و این برای حفظ بخشی از استان ها که به دلیل بارندگی ها دچار مشکل می شوند مهم است.

روحانی ادامه داد: امروز سدی در بالارود اندیمشک افتتاح شد که یکی از وظایف آن این است که در شرایط سیلابی شدن منطقه می تواند از شهرستان اندیشمک و مزارع مردم حفاظت کنند.

وی گفت: مردم بدانند با وجود همه مشکلاتی که در چهار سال اخیر به دلیل جنگ اقتصادی، شیوع بیماری کرونا بودیم مقایسه آمار و ارقام نشان می دهد امروز پنجاه و سومین تصفیه خانه آب را افتتاح کردیم در حالی که در کل تاریخ 169 تصفیه خانه داریم و 50 تصفیه خانه مربوط به این دولت است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 تیر 1400 بروزرسانی: 10 تیر 1400 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1734

به "روحانی: همیشه با خشکسالی روبرو هستیم ، همه باید در مصرف آب و برق صرفه جویی کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روحانی: همیشه با خشکسالی روبرو هستیم ، همه باید در مصرف آب و برق صرفه جویی کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید