بروز فاجعه بهداشتی در یمن با ادامه محاصره

وزارت بهداشت یمن گفت که تداوم محاصره این کشور توسط عربستان سعودی، یمن را در معرض یک فاجعه بهداشتی بزرگ قرار داده است.

بروز فاجعه بهداشتی در یمن با ادامه محاصره

وزارت بهداشت

به نقل از شبکه المسیره، وزارت بهداشت دولت نجات ملی یمن وابسته به جنبش انصارالله گفت که اقدامات ائتلاف متجاوزعربی به سرکردگی عربستان مبنی بر ادامه محاصره یمن و توقیف کشتی های حامل سوخت و ممانعت از ورود آن ها به بندر الحدیده برای تامین سوخت حیاتی ترین تاسیسات یمن ازجمله بیمارستان ها، این کشور را در معرض یک فاجعه بهداشتی بزرگ قرار داده است.

در بیانیه وزارت بهداشت یمن آمده است: محاصره و تشدید آن در دوره اخیر، فاجعه بزرگی را در بخش بهداشت به همراه داشته است و جلوگیری ائتلاف از ورود مشتقات نفتی به یمن به معنای اعدام صدها هزار و حتی میلیون ها بیمار است، چراکه در صورت توقف منبع برق که کاملا به مواد نفتی وابسته است، اتاق های عمل، بخش مراقبت های ویژه، اورژانس، وسایل تشخیصی و درمانی، آزمایشگاه ها و دیگر بخش ها در تمامی بیمارستان ها و مراکز بهداشتی قادر به ارائه خدمات نخواهند بود.

یمن

این وزارتخانه تأکید کرد: عملیات مقابله با بیماری های واگیرداری که در دوره حملات عربستان منتشر شده روزانه جان ده ها تن از شهروندان را می گیرد و نیازمند امکانات زیاد و متعدد و در رأس آنها فراهم کردن مشتقات نفتی است.

وزارت بهداشت یمن در ادامه خواستار اقدام فوری جامعه بین الملل و سازمان های بین المللی و در رأس آنها سازمان ملل برای فشار به کشورهای عضو ائتلاف متجاوز به منظور لغو ممنوعیت ورود کشتی های مختلف به بنادر یمن شد، چراکه تمامی آنها توسط نیروهای سازمان ملل تفتیش شده و هیچ توجیهی برای این اقدامات خصمانه وجود ندارد.

عربستان

این وزارتخانه در ادامه همچنین از سازمان های فعال در یمن خواست که برای تجهیز بیمارستان ها و مراکز بهداشتی به مشتقات نفتی تلاش کنند تا این مراکز بتوانند به 30 میلیون یمنی خدمات اراده دهند و اوضاع بهداشتی این کشور را کنترل کنند.

همچنین شرکت نفت یمن نیز جمعه با صدور بیانیه ای، ضمن هشدار نسبت به متوقف شدن تمامی بخش های حیاتی ارائه دهنده خدمات اولیه به مردم تا طی چند روز آینده در یمن، افزود: با ادامه توقیف کشتی های حامل سوخت توسط ائتلاف متجاوز عربی و ممانعت آن ها از ورود کشتی ها به بندر الحدیده با کمبود مواد نفتی روبرو هستیم.

شرکت نفت یمن تاکید کرد: به دلیل عدم توانایی شرکت نفت در تامین مواد نفتی مورد نیاز حیاتی ترین بخش ها به ویژه سوخت دیزلی، یمنی ها در آستانه یک فاجعه انسانی قرار دارند.

این بیانیه مسئولیت کامل اثرهای مخرب توقیف کشتی های حامل نفت، غذا، دارو و سوخت نیروگاه های برق را متوجه، سازمان ملل و جامعه بین المللی دانست.

به همین دلیل، یک منبع در شرکت نفت یمن گفت که ائتلاف سعودی دو کشتی نفتی جدید دیگر را توقیف کرده است.

وی افزود: ائتلاف نسبت به هشدارهای شرکت نفت و بخش های حیاتی دیگر بی توجه بوده و تعداد کشتی های نفتی توقیف شده توسط ائتلاف متجاوز به 9 کشتی افزایش یافته است.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 19 آبان 1398 بروزرسانی: 19 آبان 1398 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 442

به "بروز فاجعه بهداشتی در یمن با ادامه محاصره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بروز فاجعه بهداشتی در یمن با ادامه محاصره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید