بیانیه سازمان نظام صنفی رایانه ای درباره محدودیت های خارجی و داخلی دارایی های دیجیتال، رمزارزها را تعیین تکلیف کنید

به گزارش مجله کوروش بزرگ، کمیسیون بلاکچین و رمزارز سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور، درباره محدودیت های خارجی و داخلی در زمینه دارایی های دیجیتال بیانیه ای صادر کرد.

بیانیه سازمان نظام صنفی رایانه ای درباره محدودیت های خارجی و داخلی دارایی های دیجیتال، رمزارزها را تعیین تکلیف کنید

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران، کمیسیون بلاکچین و رمزارز سازمان نظام صنفی رایانه­ ای کشور در بیانه ای درباره محدودیت های خارجی و داخلی در زمینه دارایی های دیجیتال بیانیه ای، گفت: در روزهای گذشته دستورالعمل نو خزانه داری آمریکا و تاثیر آن بر مبادلات رمزارزی ایران فکر بخشی از مردم کشور را مشغول کرده است. واقعیت این است که فشارهای ظالمانه آمریکا بر مردم ایران موضوع نوی نیست. تا امروز هم شاهد بوده ایم که هر دریچه ای که به روی مردم ایران باز شده با نگاه خصمانه حاکمان آمریکا یا بسته شده یا مختل گشته است. از جمله این اقدامات می توان به گزارش دو سال پیش بنیاد ضد ایرانی دفاع از دموکراسی (FDA) با عنوان سرکشان کریپتو (Crypto Rogues) اشاره کرد. در این گزارش به دولت آمریکا گفته شده بود که رمزارزها می توانند تحریم های آمریکا را خنثی کنند و به همین دلیل این دولت باید هر گونه فعالیت ایرانی ها در این زمینه را محدود کند. در این گزارش حتی نام افراد و نهادهای بخش خصوصی فعال مرتبط نیز ذکر شده بود.

حدود دو سال از آن گزارش گذشته و امروز در اقدامی نو شاهد این هستیم که خزانه داری آمریکا دارایی های دیجیتال مردم ایران را تهدید می کند. با این که از منظر فنی امکان مصادره دارایی های دیجیتال افراد در شبکه های بلاکچینی توزیع شده مانند بیت کوین وجود ندارد، اما نباید این چالش را دور از فکر داشت که در صورت اجرای گسترده این دستورالعمل ها شاهد اختلال در تراکنش های انواع رمزارزها خواهیم بود. بطور خاص از نظر فنی با توجه به این که استخراج کنندگان بیت کوین در کشورها و منطقه ها جغرافیایی مشخص فعالیت می کنند و تابع قوانین آن منطقه هستند، نباید این احتمال را از نظر دور داشت که ممکن است در آینده تراکنش هایی با آدرسهای مبدآ یا مقصد برچسب زده شده بنام ایرانی مورد تایید استخراج کنندگان و نودهای بیت کوین تحت حاکمیت ایشان قرار نگیرد. اگر در رمزارزهای تماما توزیع شده مانند بیت کوین چالش هایی این چنین وجود دارد، در مورد رمزارزهای متمرکز مانند برخی از استیبل کوین ها اوضاع وخیم تر هم خواهد شد. با توجه به این که زیرساخت های رگولاتوری جهانی در سال های گذشته در کنار KYC (شناسایی مشتری) به KYT (شناسایی تراکنش) هم توجه کرده اند باید هوشیار باشیم که فعالیت برای ایرانی ها در حوزه های رمزارزی سخت تر از گذشته خواهد شد.

این تهدیدها از طریق دولت آمریکا نو نیست و اکوسیستم بلاکچین و رمزارز کشور تا امروز زیر شدیدترین فشارهای تحریمی فعالیت و رشد کرده اند. در این شرایط ما شاهد رشد بخش هایی از اکوسیستم دارایی دیجیتال کشور در حوزه هایی مانند استخراج و تبادل بوده ایم و این امید را داریم که با همراهی نهادهای مرتبط شاهد رشد و اثربخشی بیشتر دیگر حوزه های مرتبط با اکوسیستم بلاکچین، رمزارز و و دارایی دیجیتال در کشور باشیم.

ولی متاسفانه باید بگوییم که مهم تر از تحریم های آمریکا فشارها، تهدیدها و کارشکنی های داخلی، این حوزه نوآور را فلج کرده است. ما در سال های گذشته یاد گرفته ایم که چگونه آمریکا و تهدیدهای بی انتهاش را دور بزنیم؛ منتها از مسئولینی که آگاهانه یا ناآگاهانه در حال ضربه زدن و نابود کردن این حوزه نو هستند به کجا گِله ببریم؟ با این که بسیاری از مسئولین در کلام صحبت از حمایت و توسعه این حوزه نوآورانه می کنند اما در عمل شاهد برخوردهای پلیسی، امنیتی و محدودکننده هستیم. اکوسیستم و جامعه بلاکچین و رمزارز ایران همیشه اعلام کرده آماده هرگونه همکاری با نهادهای مسئول برای تامین دغدغه های آنهاست. با این حال به دلیل ناهماهنگی ها و نبود قوانین مکتوب برخی از نهادها همراستا با اهداف تحریمی آمریکا در حال ضربه زدن به صنعت و اکوسیستمی هستند که به اذعان آمریکایی ها فرصتی مهم برای کشورهای تحریمی است. حالا که آمریکایی ها در حال بستن هر روزنه ای برای فعالیت در زمینه رمزارز هستند آیا زمان آن فرا نرسیده است که مسئولین کشور یک بار برای همیشه این حوزه نوپا را مشخص تکلیف کنند؟ اگر اراده بر این است که همراه با خواسته های آمریکا مردم ایران را از این حوزه نو محروم کنیم کاش مسئولین محترم به صراحت این موضوع را اعلام کنند که سرمایه گذاران و کارآفرینانی هم که می خواهند شفاف و قانونی کار کنند بیش از این زمان و سرمایه خود را هدر ندهند. چگونه انتظار داریم صنعتی که دریچه ای به روی توسعه اقتصاد ایران است در حالی که هم از خارج تحریم است و هم از داخل بتواند سرپا بماند؟

در انتها تاکید می کنیم سازمان نظام صنفی رایانه ای به عنوان بزرگ ترین تشکل بخش خصوصی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات مانند همیشه آماده هرگونه همکاری برای رفع دغدغه های نهادهای مسئول مرتبط در زمینه انواع دارایی های دیجیتال است. با وجود همه فشارها ما امیدواریم که با دست خودمان فرصت ها را به تهدید تبدیل نکنیم.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 22 آذر 1400 بروزرسانی: 22 آذر 1400 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1941

به "بیانیه سازمان نظام صنفی رایانه ای درباره محدودیت های خارجی و داخلی دارایی های دیجیتال، رمزارزها را تعیین تکلیف کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه سازمان نظام صنفی رایانه ای درباره محدودیت های خارجی و داخلی دارایی های دیجیتال، رمزارزها را تعیین تکلیف کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید