عطوان: قدرت نظامی آمریکا در حال افول است، راز عقب نشینی واشنگتن مقابل ایران و خروج از افغانستان

به گزارش مجله کوروش بزرگ، یک تحلیلگر مسایل منطقه ای به مهم ترین عامل پشت پرده امتیازدهی های اخیر آمریکا به ایران و خروج نیروهای نظامی این کشور از افغانستان پرداخت.

عطوان: قدرت نظامی آمریکا در حال افول است، راز عقب نشینی واشنگتن مقابل ایران و خروج از افغانستان

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، عبدالباری عطوان تحلیلگر مسائل منطقه ای در مقاله ای به آنالیز اقدام آمریکا برای خروج نظامیان خود از افغانستان پرداخته نوشت که آمریکا از امروز خروج رسمی حدود 3500 نفر از نیروهای خود را بعد از اینکه 2500 نفر از این نیروها در افغانستان کشته شدند و 24 هزار نفر زخمی شدند، شروع کرد، این در حالی بود که آمریکا دو تریلیون دلار در این جنگ هزینه نموده بود. خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان نه تنها اعتراف به شکست و سرانجام دادن به طولانی ترین جنگ در تاریخ آمریکا به شمار می رود، بلکه به معنای اعلام آمادگی برای ورود به جنگ های جدید در شرق آسیا و شمال اروپا نیز هست.

ژنرال لوید اوستن، وزیر جنگ آمریکا دیروز در بازدید از مقر فرماندهی نظامیان آمریکا در هاوایی واقع در اقیانوس آرام در اظهاراتی مطبوعاتی که اصطلاحات و کلمات آن با دقت فراوان انتخاب شده بود، تأکید کرد: ما در حال آمادگی برای درگیری احتمالی در آینده هستیم که دیگر مانند جنگ های سنتی نیست که وزارت دفاع را تا مدت طولانی به فرسایش بکشاند.

ژنرال اوستن در این اظهارات از چین و روسیه به عنوان دو دشمن اصلی آمریکا نام نبرد و به این موضوع نیز اشاره نکرد که خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان به صورت اجباری و در نتیجه شکست در این کشور برای مقابله با این دشمنان است که توانمندی های آنها روز به روز افزایش پیدا می نماید، اما اقدام وی برای اعزام کشتی های جنگی و ناوهای هواپیمابر به دریای سیاه که منطقه نفوذ روسیه به شمار می رود و همچنین دریای چین جنوبی که منطقه نفوذ ارتش آزادیبخش چین است، سیگنال مشخصی در خصوص میدان های مبارزه نظامی و سیاسی آینده آمریکا است. باید به این نکته توجه کرد که خاورمیانه در هر شرایطی جزو این عرصه های مبارزه قرار ندارد.

نگرانی روزافزون آمریکا از ائتلاف روسیه و چین است که روز به روز قدرت خود را افزایش می دهد و تمامی فشارها و فریب های آمریکا برای توقف آنها به بن بست خورده است. این کشورها همچنان به عرض اندام نظامی خود ادامه می دهند و سلاح هایی جدید و پیشرفته را رونمایی می نمایند که نشان دهنده رجحان رعب آور آنها در این عرصه است و باعث می گردد نقش جدید این کشورها در موازنه قدرت در تمام دنیا تثبیت گردد.

عطوان در ادامه این مقاله به بعضی ابعاد تحول نظامی و استراتژیک روسیه و چین که باعث تغییر در موازنه های قدرت و قواعد درگیری ها در عرصه رقابت بر سر زعامت و سردمداری دنیا شده است، اشاره می نماید و آنها را در موارد زیر برمی شمارد:

اول: چین برای اولین بار از جنگنده های جی20 خود رونمایی نموده است که مجهز به سیستم جنگ الکترونیکی بسیار قوی است و قدرت فرماندهی و کنترل ناوگانی از هواپیماهای بدون سرنشین را دارد. بنابر اعلام مجله Ordnance Industry Science Technology عملکرد این جنگنده به نحوی است که سیستم های دفاع هوایی دشمن را از بین می برد.

دوم: چین همچنین کشتی ها و ناوهای هواپیمابر آبی و خاکی خود را به دریای چین اعزام نموده است، ناوهایی که 40هزار تن وزن دارند و در حد و اندازه های ناوهای هواپیمابر اروپایی نظیر شارل دوگل فرانسه هستند و می توانند 20 جنگنده و 20 بالگرد و ده ها تانک و خودروهای زرهی و سامانه های دفاع موشکی ضدهوایی پیشرفته را در خود حمل نمایند.

سوم: روسیه نیز اخیراً از سلاح های جدید خود در عرصه های زمینی، دریایی و هوایی رونمایی نموده است که به زودی به مرحله بهره برداری خواهد رسید، از جمله این تسلیحات زیردریایی های هسته ای و موشک های بالستیک بسیار پیشرفته است که برد آن به 18 هزار مایل می رسد. یکی از این موشک ها موشک اس28 یا سارمات است که غیر قابل رهگیری است و سرعت آن 15 هزار مایل در ساعت است. این موشک هسته ای روز قیامت لقب گرفته و قابلیت حمل 16 کلاهک جنگی سنتی یا هسته ای را دارد. روزنامه انگلیسی سان در این زمینه می نویسد که خطر واقعی این موشک در توانمندی آن برای عبور از هر نوع سامانه دفاعی در دنیا از جمله سامانه های آمریکایی است. قدرت تخریب این موشک نیز باعث تخریب منطقه ای در وسعت تگزاس می گردد که دومین ایالت عظیم آمریکا از نظر مساحت به شمار می رود.

چهارم: دست برتر رسمی چین نسبت به آمریکا در خصوص بالا بودن تعداد ناوشکن های این کشور به میزان صد فروند و رجحان هواپیماهای سو34 روسیه نسبت به اف35 یا شبح آمریکایی در شرایطی رقم خورده است که بمب افکن های غول پیکر تو160 روسیه نیز بنا بر اعلام تحلیلگران مسائل نظامی در غرب نسبت به بی52 همتای آمریکایی این غول های هوایی رجحان دارند، علاوه بر اینکه سامانه دفاع موشکی اس500 روسیه نیز سامانه بسیار پیشرفته است.

ائتلاف جدید روسیه و چین به کلی از ائتلاف جماهیر شوروی سابق که رقیب دیرینه آمریکایی ها بوده، متفاوت است؛ چرا که این ائتلاف مبتنی بر قواعد قدرتمند و مستحکم مالی و تکنولوژی علمی و نظامی پیشرفته و رجحان ملموس در جنگ سایبری است. تازه ترین نمودهای این رجحان را می توان در حمله سایبری به 40 مؤسسه امنیتی و مالی غربی مشاهده کرد که 3 ماه قبل صورت گرفت و 30 مورد از آنها مؤسسات آمریکایی را هدف قرار داد.

این تحلیلگر مسائل راهبردی منطقه در سرانجام تأکید می نماید: ما با ژنرال اوستن موافق هستیم که جنگ های آینده متفاوت خواهد بود و شباهتی به جنگ های کلاسیک نخواهد داشت، مهمترین وجه اختلاف این جنگ ها نیز این است که آمریکا دیگر دست برتر نظامی و مالی را نظیر سده گذشته نخواهد داشت. نیروهای ناتو نیز که به رهبری آمریکا و برای ترساندن رقبای این کشورها تشکیل شده است، در آستانه فروپاشی و شکست واقع شده است. همین موضوع اندکی خوش بینی به ما می دهد که طی سالهای گذشته از ظلم و استبداد آمریکا همیشه در رنج بوده ایم.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 10 خرداد 1400 بروزرسانی: 10 خرداد 1400 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1689

به "عطوان: قدرت نظامی آمریکا در حال افول است، راز عقب نشینی واشنگتن مقابل ایران و خروج از افغانستان" امتیاز دهید

1 کاربر به "عطوان: قدرت نظامی آمریکا در حال افول است، راز عقب نشینی واشنگتن مقابل ایران و خروج از افغانستان" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عطوان: قدرت نظامی آمریکا در حال افول است، راز عقب نشینی واشنگتن مقابل ایران و خروج از افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید