تهدید چهارشنبه سوری و بازدیدهای نوروزی برای بناها و آثار تاریخی

به گزارش مجله کوروش بزرگ، ایسنا/ این خبر پیرامون تهدید چهارشنبه سوری و بازدیدهای نوروزی برای بناها و آثار تاریخی برای شما نوشته شده است.

تهدید چهارشنبه سوری و بازدیدهای نوروزی برای بناها و آثار تاریخی

چهارشنبه سوری و عید نوروز از آیین های دوست داشتنی میان مردم هستند و شاید بسیاری در ماههای آخر سال آمدن این آیین هایی که نوید بخش بهار و شکوفایی هستند، انتظار بکشند. اما باید به هر موضوعی با منظر مثبت و منفی نگریست، شاید روزهای نوروز و شب چهارشنبه سوری اوقات خوشی را برای هر فردی رقم بزند و حتی شیرین ترین خاطرات او را بسازند اما ممکن است تلخ ترین حادثه را هم برای میراث تاریخی و فرهنگی ایران رقم بزند. در شبهای چهارشنبه سوری و تعطیلات نوروز شاهد آن بوده ایم که بسیاری از بناها و آثار تاریخی قربانی ثبت یادگاری های مردم شده اند؛ آثاری که به گفته یک کنشگر میراث فرهنگی بی بدیل و برگشت ناپذیر هستند.

سعید زارع پور، یک کنشگر میراث فرهنگی درباره اقدامات مؤثری که می توانند تهدید چنین آسیبهایی را در اماکن و آثار تاریخی کاهش دهد، تاکید کرد: مسئولان میراث فرهنگی باید برای حفاظت از آثار تاریخی در روزهایی مانند چهارشنبه سوری و ایام نوروز اقداماتی انجام دهند که مهمترین آن افزایش نیروهای یگان حفاظتی است. آیین های چهارشنبه سوری امروز با گذشته فرق دارد و شاهد این هستیم که چه اتفاقات ناگواری شبهای چهارشنبه سوری رخ می دهد. در این شبها بناهای تاریخی که در معرض بازدید عموم هستند، با آسیب های جدی تهدید می شوند، بنابراین ضرورت دارد اقدامات جدی از سوی متولیان برای حفاظت این بناها انجام شود و نیروهای حفاظتی در این شبها حالت آماده باش داشته باشند.

او افزود: درست است که یگان حفاظت کمبود و محدودیت نیروی انسانی دارد، اما آیا میراث فرهنگی یا هر سازمان متولی دیگری نمی تواند در چنین مواقعی از کارمندهایش به عنوان نیروی حفاظت استفاده کند؟ شنیده ام یکی از بانکها شب چهارشنبه سوری تعدادی از کارمندهایش را مأمور می کند که در ساختمان بانک بمانند و اگر اتفاق جدی رخ داد، به پلیس یا آتش نشانی گزارش دهند، اما میراث فرهنگی این کار را هم نمی کند. موضوع دوربین امنیتی که مطرح می شود، بهانه کمبود اعتبار می آورند، بحث نیروی دائم حفاظتی که به میان می آید، دوباره کمبود اعتبار و محدودیت در جذب نیرو بهانه می شود. به هر حال، این امکان که وجود دارد در شرایط اضطراری مانند چهارشنبه سوری و نوروز همه نیروهای این وزارتخانه آماده باشند.

این کنشگر میراث فرهنگی در توصیه ای به مردم و گردشگران نوروزی نیز گفت: آثار تاریخی و باستانی که در هر شهری قرار گرفته، آثار بی بدلی است که تکرارناپذیر هستند و اگر آسیبی به آنها وارد شود، دیگر نمیتوان مانند آنها را داشت. میتوان با این آثار عکسهای یادگاری گرفت اما جای نوشتن یادگاری روی آنها نیست. حتی لمس کردن آثار تاریخی و میراث فرهنگی اعم از کاشی کاری ها، نقاشی ها و...مخرب است و به مرور موجب آسیب به اثر می شود. مردم باید خودشان حرمت اثر تاریخی را حفظ کنند و به آن احترام بگذارند.

منبع: همگردی
انتشار: 23 اسفند 1401 بروزرسانی: 23 اسفند 1401 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 2274

به "تهدید چهارشنبه سوری و بازدیدهای نوروزی برای بناها و آثار تاریخی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهدید چهارشنبه سوری و بازدیدهای نوروزی برای بناها و آثار تاریخی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید