توانایی عجیب سوسک سایبورگ برای نجات جان انسان!

به گزارش مجله کوروش بزرگ، ایرنا نوشت: یک تیم پژوهشی بین المللی، سیستمی را طراحی و آن را روی سوسک نصب کردند تا با کنترل از راه دور از آن برای عملیات جستجو و نجات در منطقه ها پرخطر استفاده کرد.

توانایی عجیب سوسک سایبورگ برای نجات جان انسان!

یک تیم پژوهشی بین المللی به سرپرستی پژوهشگران مؤسسه پژوهشی رایکِن در ژاپن، سیستمی را برای ساخت نوعی سوسک سایبورگ با قابلیت کنترل از راه دور مهندسی کرده اند. این سوسک مجهز به یک ماژول کنترل بی سیم کوچک است که یک باتری شارژشدنی متصل به سلول خورشیدی نیروی آن را تأمین می کند.

سایبورگ Cyborg به موجودی گفته می شود که اعضای بدنش هم از اجزای ارگانیک و هم از اجزای بیومکاترونیک تشکیل شده است.

با وجود وسایل مکانیکی، مواد الکترونیکی فوق باریک و مواد انعطاف پذیر به حشرات اجازه می دهند آزادانه حرکت کنند؛ این دستاوردها استفاده از سوسک سایبورگ را ممکن می کند.

دانشمندان کوشیده اند سوسک سایبورگ را طوری طراحی کنند که بخشی از آن حشره و بخشی از آن ماشین باشد و در منطقه ها خطرناک، بر محیط نظارت کند.

می توان ایستگاه هایی برای شارژ باتری ایجاد کرد؛ اما نیاز به بازگشت و شارژ مجدد ممکن است برای مأموریت هایی که از نظر زمانی حساس هستند، اختلال ایجاد کند. بنابراین، بهترین کار، استفاده از یک سلول خورشیدی داخلی است تا خیال همه را از پربودن شارژ باتری راحت کند.

به هر حال گفتن این حرف ها بسیار آسان تر از انجام آن ها است. برای نصب موفقیت آمیز این دستگاه ها روی سوسکی با سطح محدود، تیم مهندسی باید یک کوله پشتی ویژه و ماژول های سلول خورشیدی آلی فوق نازک طراحی می کردند. آن ها همچنین باید یک سیستم چسبندگی ایجاد می کردند که ماشین آلات را برای مدت طولانی متصل نگه می داشت و در عین حال امکان انجام حرکات طبیعی را فراهم می کرد.

تیم پژوهشی از سوسک های ماداگاسکار استفاده کردند که حدود 6 سانتی متر طول دارند. آن ها ماژول کنترل بی سیم پا و باتری لیتیوم پلیمر را با استفاده از یک کوله پشتی با طراحی ویژه به بالای قفسه سینه سوسک متصل کردند. آن ها از روی اندام یک سوسک مدل سازی کردند و سپس با یک پلیمر کشسان آن را به صورت سه بعدی چاپ کردند. حاصل، یک کوله پشتی بود که به صورت تمام و کمال با سطح انحنادار سوسک، مطابقت یافته بود و این امکان را فراهم می کرد که دستگاه الکترونیکی سفت و سخت، به مدت یک ماه روی قفسه سینه سوسک ثابت بماند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 19 شهریور 1401 بروزرسانی: 19 شهریور 1401 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 2188

به "توانایی عجیب سوسک سایبورگ برای نجات جان انسان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توانایی عجیب سوسک سایبورگ برای نجات جان انسان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید