خبرنگاران احتمال شروع سفرهای گردشگری پس از ماه رمضان

به گزارش مجله کوروش بزرگ، تهران - خبرنگاران- رییس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر کشور از احتمال سفرهای استانی گردشگری پس از باز شدن تدریجی مراکز زیارتی و اماکن متبرکه اطلاع داد و گفت: دستگاه ها مربوطه آمادگی لازم را در این زمینه داشته باشند.

خبرنگاران احتمال شروع سفرهای گردشگری پس از ماه رمضان

ولی تیموری در نشست مشترک ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر و کمیته اماکن گردشگری و فضاهای ورزشی ستاد ملی کرونا که با حضور ریئسان ونمایندگان تمام دستگاه های عضو در سالن فجر وزارتخانه متبوع برگزار گردید؛ گفت: همزمان با امکان ترددهای بین استانی و بازگشایی اماکن مذهبی و زیارتی کشور تشدید خدمت رسانی دستگاه های عضو ستاد سفر در دستور کار قرار گرفته است تا ضمن انجام سفرهای هوشمند، نظارت و ارزیابی کاملی از رعایت پروتکل های بهداشتی به منظور حفظ سلامت هموطنان انجام گیرد.

وی با بیان اینکه ادر حال حاضر بخش قابل توجهی از سفرهای داخلی با اهداف معنوی، زیارتی و کاری در حال اجرا شدن است؛ اضافه نمود: پیش بینی گزارش ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر این است که توصیه در خانه ماندن پاسخگوی شرایط حال حاضر نیست و در پی تحمل فشارها و اضطراب اخیر هموطنان بی شک با سفرهای هوشمند در ایام تعطیلات عید سعید فطر روبرو خواهیم بود از این رو دستگاه های عضو ستاد سفر ضروری است به منظور خدمت رسانی و نظارت بر سفرهای هوشمند برپایه سلامت، آمادگی کامل داشته باشند تا با عدم غفلت در این امر زمینه انتشار مجدد ویروس کرونا ایجاد نشود.

به گزارش روابط عمومی معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تیموری گفت: پیرو ابلاغ پروتکل ها و دستورالعمل های سفر هوشمند از سوی وزارت گردشگری این آمادگی ایجاد شده است تا هموطنان و گردشگران روبروه درستی در سفرهای کاری، اضطراری و معنوی خود داشته باشند و آموزش ها و اطلاعات لازم در اختیارشان قرار گیرد. همچنین چنانچه در حوزه ای هنوز پروتکل مورد نظر وجود ندارد سریعاً با همکاری وزارت بهداشت تهیه شود.

وی اعلام نمود: همچنین با تجمیع ظرفیت ها نظارت دقیق بر پروتکل های بهداشتی برای سفر مسئولانه و هوشمند در کلیه حلقه ها و زنجیره های صنعت گردشگری کشور اعم از مراکز اقامتی، تفریحی، پذیرایی و غیره انجام گرفته است که این فرایند با آمادگی سایر دستگاه های نظارتی و خدمت رسان ستاد سفر تکمیل خواهد شد.

معاون گردشگری تاکید نمود: این اعتقاد را داریم وقتی فعالیت واحدهای مجاز متوقف و یا محدود می شود؛ افرادی سودجو بدون هیچ گونه مجوز با ارائه خدمات مورد احتیاج مردم از این فضا استفاده می نمایند. متاسفانه این فرایند تاثیر مستقیمی در شیوع کرونا خواهد داشت؛ چرا که این افراد و محیط هایی که میزبان مسافران می شوند؛ تحت نظارت هیچ دستگاهی نیستند و پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی نمایند.

رییس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر همچنین بر تعامل و همکاری دستگاه های متولی امر فرهنگ سازی و اطلاع رسانی از جمله سازمان صدا و سیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه آگاهی بخشی عموم هموطنان به منظور چگونگی سفر ضمن رعایت اصول بهداشتی تاکید نمود و همچنین تصمیم بر آن شد تا اطلاعات مربوطه در اختیار دستگاه های مذکور قرار گیرد.

همچنین تیموری گفت: ثبت نام در سامانه وزارت بهداشت از سوی تمام تاسیسات گردشگری اعم از واحدهای تفریحی و پذیرایی بین راهی به منظور رعایت پروتکل مربوطه در دستور کار قرار گرفته است تا ضمانت خدمات بهداشتی مورد احتیاج هموطنان در طول سفرهای هوشمند احتمالی محقق شود.

گردشگری بیشترین آسیب مالی را نسبت به سایر بخش های مالی کشور دیده است

همچنین در این نشست عبدالحمید احمدی معاون وزیر ورزش و جوانان گفت: شرایط ورزش با گردشگری متفاوت است و آسیب های مالی زیادی در پی انتشار ویروس کرونا به این بخش وارد شده است.

وی اضافه نمود: بر اساس جلسه ای که در نهم و پانزدهم اردیبهشت با وزیر ورزش و جوانان و دکتر حریرچی داشتیم فعالیت باشگاه ها و مراکز ورزشی در این ایام آنالیز و در ستاد ملی مدیریت کرونا تصمیم گیری و دستورالعمل فعالیت این مراکز صادر شد. بر این اساس باشگاه های ورزشی در 132 شهری که شرایط سفید دارند در 30 رشته ورزشی به شکل انفرادی می توانند فعالیت خود را شروع نمایند. همچنین رویدادها و مسابقات ورزشی تا خاتمه اردیبهشت ممنوع است.

همچنین علیرضا رشیدیان، معاون وزیر و رئیس سازمان حج وزیارت گفت: در جنوب عراق شاهد شیوع نسخه های جدید از ویروس کرونا هستیم.

وی اضافه نمود: مساجد می توانند با رعایت پروتکل های ستاد ملی کرونا در ساعت محدود نسبت به بازگشایی جهت استفاده هموطنان عزیز از مراسم معنوی لیالی قدر بازگشایی شود.

مجتبی خالدی معاون عملیات و سخنگوی اورژانس کشور و نماینده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز اعلام آمادگی کرد تا بر فعالیت تأسیسات گردشگری که باز شده اند، نظارت کند و کارشناسان خود را برای بازدید از این مراکز بفرستد.

همچنین وی تاکید نمود: دیگر توصیه در خانه ماندن پاسخگو نیست. نظر ما این است که با رعایت پروتکل های بهداشتی گشایش ها ایجاد شود. اگر جایی پروتکل ندارد ما آمادگی تهیه آن را داریم.

منبع: ایرنا
انتشار: 20 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1055

به "خبرنگاران احتمال شروع سفرهای گردشگری پس از ماه رمضان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران احتمال شروع سفرهای گردشگری پس از ماه رمضان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید