خبرنگاران حکومت نظامی در پایتخت تونس ، 632 نفر در درگیری با پلیس بازداشت شدند

به گزارش مجله کوروش بزرگ، تهران - خبرنگاران- منابع خبری اعلام کردند که پایتخت تونس به رغم اعلام قانون منع رفت و آمد و حکومت نظامی تا ساعات پایانی دوشنبه شب صحنه درگیری میان پلیس و معترضان بوده است.

خبرنگاران حکومت نظامی در پایتخت تونس ، 632 نفر در درگیری با پلیس بازداشت شدند

به گزارش خبرنگاران از تارنمای روزنامه فرامنطقه ای القدس العربی،سخنگوی وزارت کشور تونس روز دوشنبه از بازداشت 632 معترض نوجوان در اعتراضات و اقدامات آشوبگرانه در بعضی از مناطق این کشور اطلاع داد.

خالد الحیونی سخنگوی در این باره گفت که نیروهای امنیتی با گروهی از جوانان و نوجوانان که بین 20 تا 30 نفر بودند، درگیر شدند.

الحیونی مدعی شد که این اقداماتی که اتفاق افتاده است، اعتراض نیست، بلکه جرم است، به طوری که اقداماتی برای غارت اجرا شده است و نیروهای امنیتی زیادی نیز زخمی شدند.

الحیونی روز یکشنبه نیز از بازداشت 200 تن از افرادی که به گفته وی در اعمال آشوبگرانه مشارکت داشتند، اطلاع داده بود.

این اعتراضات در خیابان بورقیبه اتفاق افتاده است، خیابانی که نماد و نقطه محوری در اعتراضات سال 2011 میلادی بود که به حکومت زین العابدین بن علی دیکتاتور سابق تونس سرانجام داده بود.

تظاهرکنندگان خواهان آزادی بازداشت شدگانی شدند که در روزهای گذشته توسط نیروهای امنیتی دستگیر شدند.

سنیه دختر جوان تونسی و یکی از معترضان به حکومت گفت: هر کسی که به سیستم حکومت اعتراض کند، او را سارق می خوانند، ما در روز به خیابان ها آمدیم تا بگوییم که شغل میخواهیم، عزت می خواهیم و حقارت، در حاشیه بودن و گرسنگی کافی است.

معترضان با دادن شعار نه ترس نه رعب و وحشت... خیابان از آن ملت است، به دولت تونس اعتراض کردند.

اقدام خشونت آمیز پلیس تونس با یک چوپان در شهر سلیانه که پنجشنبه گذشته رخ داد، به دامنه اعتراضات دامن زده است، به طوری که موج این نارضایتی ها روز به روز گسترده تر شده است.

محمد زکری سخنگوی وزارت دفاع تونس نیز یکشنبه شب اظهار داشت که علاوه بر استقرار یگان های ارتش در شهر سلیانه، نیروهای ارتش در شهرهای القصرین، سوسه و بنزرت نیز مستقر شده اند.

قرنطینه سراسری از پنجشنبه گذشته در تونس به مدت چهار روز در کنار منع رفت و آمد شبانه از اوایل اکتبر گذشته برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا و با توجه به ابتلای بی شمار روزانه به ویروس کرونا اعمال شد.

همین تصمیم دولت موجب شد که جوانان شب ها به خیابان آمده و دست به اعتراضات مشابه اعتراضاتی بزنند که در سالگرد انقلاب فوریه 2011 انجام می گردد.

تونس در مدت انتقال سیاسی شاهد اعتراضات متعدد اجتماعی بوده و معترضان همیشه علیه بیکاری، فقر و پایین بودن خدمات دولتی اعتراض نموده اند.

این اعتراضات و درگیری معترضان وپلس همزمان با سالگرد دهمین سال انقلاب مردمی تونس صورت می گیرد که به همراه دمکراسی، بسیاری از مسائل مالی و اجتماعی را درپی داشته است.

در سایه عدم وجود برنامه روشن برای اعتراضات و عدم حمایت احزاب اصلی تونس از این اعتراضات، تعیین نیست که آیا اعتراضات نتایجی به دنبال خواهد داشت یا بزودی خاموش خواهد شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 1 اسفند 1399 بروزرسانی: 1 اسفند 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1497

به "خبرنگاران حکومت نظامی در پایتخت تونس ، 632 نفر در درگیری با پلیس بازداشت شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران حکومت نظامی در پایتخت تونس ، 632 نفر در درگیری با پلیس بازداشت شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید