چرا دیگر از کرونا نمی ترسیم؟

به گزارش مجله کوروش بزرگ، خیابان ها، مترو و اتوبوس و تاکسی، جاده های بین شهری و... روزهای پر ازدحامی را تجربه می کنند؛ واگن هایی که از جمعیت پر و خالی می شوند و مانند همیشه و هر سال در گرمای خرداد ماه همهمه همیشگی شهرها و به ویژه پایتخت پا برجاست. تنها تفاوت این روزها با خرداد سال های قبل، کرونایی است که میان جمعیت به جان ها می خزد و به آن حمله می کند.

چرا دیگر از کرونا نمی ترسیم؟

به گزارش خبرنگاران، کرونا که در بهمن ماه 1398 از آن سوی دنیا، وارد مرزهای ایران شد، حالا ممکن است هر گوشه و کناری در کمین جان مان باشد، جان خودمان، خانواده هایمان، دوستان و همکاران مان، هموطنان مان و ... 119 روز است که این مهمان ناخوانده به ایران آمده و بعد از گذر از پیک خود در اسفند و فروردین ماه که بیمارستان ها را مملو از بیماران مبتلا به کووید-19 کرد، با اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی و انجام اقداماتی نظیر تعطیلی مدارس، دانشگاه ها و شیفت بندی در ادارات و سازمان های مختلف و البته با جدیت مردم که نکات بهداشتی را رعایت کرده و مسافرت هایشان را کاهش داده و یا لغو کردند، کرونا ویروس چموش تا حدی رام شد و آرام گرفت؛ به طوری که به تدریج کرونایی ها از بیمارستان مرخص شدند، فرایند اوج گیری بیماری فروکش کرد و فضا برای غربالگری و شناسایی زودهنگام بیماران و درمان سرپایی و یا قرنطینه خانگی باز شد. بر همین اساس بود که به تدریج از خرداد ماه وارد فاز بازگشایی مراکز تجاری، اقتصادی، ادارات و... شدیم، اما همچنان مدارس و دانشگاه ها به سبک مجازی آموزش ها و امتحانات شان را ادامه می دهند.

آفتی که کرونا را قوی تر می کند

با اعلام بازگشایی ها، اما آفت دیگری گریبانگیرمان شد؛ آفت بیخیالی. مردم گمان کردند حالا که بازگشایی ها اجرا شده، کرونا هم تمام شده و می توانند به زندگی پیش از کرونا بازگردند. در حالیکه کرونا نه تنها تمام نشده، بلکه به گفته وزیر بهداشت چموش تر نیز شده است. دکتر سعید نمکی در حاشیه برنامه کشوری شدن طرح هر خانه یک پایگاه سلامت در جمع خبرنگاران، گفت: مردم فکر می کنند که کرونا تمام شده است. بارها این را اعلام کرده ام که با این روالی که اکنون می بینم، ما دقیقه 90 از گوشه های زمین گل خواهیم خورد. یکی از نگرانی های عمده من عادی انگاری کرونا از سوی مردم است. باید بدانیم که کرونا نه تنها تمام نشده، بلکه هر لحظه ممکن است دچار پیک خطرناک این بیماری شویم.

آژیر خطری که می شنوید، علامت شرایط قرمز است

این هشدار وزیر بهداشت در حالی بود که آمار فوتی های کرونایی ها از اواسط اردیبهشت ماه 1399 رو به کاهش گذاشته و دو رقمی شده بود و حتی تعداد فوتی ها در برخی استان ها به صفر رسید. بر همین اساس مناطق مختلف کشور به مناطق سبز، سفید، زرد و قرمز از نظر شیوع کرونا تقسیم شد و تعداد مناطق سفید که به گفته دکتر ایرج حریرچی- معاون کل وزارت بهداشت شهرستان هایی هستند که یا در کل آن شهرستان طی 14 روز گذشته کمتر از یک بستری کرونایی روزانه داشتیم یا به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت شهرستان کمتر از یک بستری داشتیم، افزایشی شد، اما عادی پنداری شرایط به تدریج باعث شد که کرونا آژیر خطر و شرایط قرمز را مجددا برای برخی استان ها به صدا درآورد.

از آنجا که این ویروس همچنان ناشناخته است، درمان و واکسن قطعی ندارد و هنوز پیش بینی از رفتار ویروس در روزها و ماه های آینده وجود ندارد، لازم بود که همانند سایر کشورها، مشاغل به تدریج بازگشایی شوند. به این ترتیب به تدریج که بازگشایی ها انجام شد، گویا مردم تصور کردند که کرونا هم از کشورمان رخت بسته است. در نتیجه مجددا رفت وآمدها آغاز شد، بازارها، وسایل حمل و نقل عمومی و... شلوغ شدند و با وجود محدودیت ها در برگزاری مراسم عزا و عروسی، اما این مراسم ها نیز در مواردی در منازل شخصی افراد به راه افتاد و کم کم هم ماسک از روی صورت بسیاری از مردم حذف شد. به طوری که به اذعان مسوولان وزارت بهداشت اکنون سطح رعایت نکات بهداشت فردی و اجتماعی مرتبط با کرونا، بسیار کاهش یافته است.

به همین دلیل دکتر علیرضا زالی- فرمانده ستادمقابله با کرونا در کلان شهر تهران، درباره تاثیر فاصله گذاری اجتماعی در کنترل بیماری کووید-19، می گوید: از زمانی که این موضوع در کشور جدی گرفته شد تا امروز آمار و ارقام متفاوتی از میزان رعایت این نکته به دست ما رسیده است. به عنوان مثال در فروردین ماه سال جاری مردم تا 78 درصد فاصله گذاری اجتماعی را رعایت می کردند. در حالی که این عدد در اردیبهشت ماه به 23 درصد و اکنون در خردادماه به 18 درصد رسیده است.

وی می افزاید: در استان تهران نیز رعایت نکات فاصله گذاری اجتماعی در فروردین ماه 62 درصد بود که متاسفانه طی روزهای اخیر به 11 درصد رسیده است. موضوعی که در بررسی های ما مشخص شده است این است که میان فاصله گذاری اجتماعی و زنجیره انتقال و ابتلا به ویروس کرونا رابطه ای تنگاتنگ وجود دارد که عدم توجه به نکات بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی می تواند سبب نگرانی شود.

زالی تاکید کرد که بر همین اساس از تمام مردم کشور به ویژه مردم تهران و به خصوص شاغلین می خواهیم موضوعات بهداشتی را رعایت کنند. وقتی فردی به عنوان مشتری یا ارباب رجوع می خواهد به مغازه یا اداره ای مراجعه کند، در صورتی که فاصله گذاری اجتماعی و نکات بهداشتی به خوبی رعایت نشود، احتمال آنکه خود و سایرین را به ویروس آلوده کند، افزایش می یابد.

اپیدمی خستگی مردم

زالی با اشاره به اینکه یکی از موضوعات غیرقابل انکار در تمام اپیدمی ها خستگی مردم از محدودیت ها و رعایت برخی نکات است، گفت: از آنجایی که ماهیت این ویروس مستمر است از مردم می خواهیم رعایت ملاحظات بهداشتی را در نظر بگیرند تا به حداکثر بهره جویی از راهبرد اجتماعی طرح هایی مانند فاصله گذاری اجتماعی و هوشمند برسیم.

شرایط ناامیدکننده تهران

به همین دلیل مهندس محسن فرهادی- معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در نشست ویدیو کنفرانسی وزارت بهداشت نیز اعلام کرده بود که شرایط رعایت پروتکل ها در شهر تهران نسبت به سایر استان ها به دلیل جمعیت و حمل و نقل زیاد و مسافرت های درون شهری و فعالیت و عدم رعایت پروتکل ها از سوی مکان هایی مانند پاساژها که گلوگاه های تجاری و کسب و کار استان های دیگر هم هستند، مقداری ناامید کننده تر است.

گلایه از شرایط مترو

فرهادی همچنین درباره شرایط مترو نیز گفت: گلایه ها نسبت به شرایط مترو کاملا درست است و ما هم این گلایه ها را رسما اعلام کردیم. طبیعتا اجرای طرح ترافیک در کنار بازگشایی مراکز کسب و کار و ادارات، حجم ترددها را افزایش می دهد. از طرفی امکانات شهرداری تهران و شهرداری های سایر استان ها محدود است و لازم است که ناوگان عمومی تقویت شود. البته با همین ناوگان کم هم رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی الزامی است. باید توجه کرد که حتی اگر ماسک بزنیم، اما در مترو و اتوبوس و... تراکم جمعیت داشته باشیم، قطعا ماسک فاقد ارزش می شود.

8 هزار و 950 جانباخته کرونا در کشور تا کنون

حالا با این فرایند کرونا نیز فعال تر شده است؛ به طوری که فرایند ابتلا و فوت ناشی از کووید-19 مجددا صعودی شده، تعداد جان هایی که به دلیل ابتلا به کووید-19 از بین می فرایند، دوباره افزایش یافته، سه رقمی شده و بیمارستان ها نیز به تدریج در حال شلوغ شدن هستند.

بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت، مجموع بیماران کووید-19 در کشور به 189 هزار و 876 نفر رسیده است. همچنین در روز 26 خرداد ماه، اعلام شد که 113 بیمار کووید-19 جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به 8 هزار و 950 نفر رسیده است.

در عین حال بنابر اعلام دکتر سیما سادات لاری- سخنگوی وزارت بهداشت استان های خوزستان، آذربایجان غربی، هرمزگان، کردستان و سیستان و بلوچستان در شرایط قرمز قرار دارند و در استان های تهران، خراسان رضوی و بوشهر نیز موارد بستری در چند روز اخیر در حال افزایش است.

به گزارش خبرنگاران، اگر می خواهیم کرونا آرام بگیرد و بار دیگر تهدیدی برای جان عزیزان مان نباشد، آن را جدی بگیریم، از کرونا بترسیم و در برابرش با اقدامات پیشگیرانه، استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، اجتناب از رفت وآمدهای غیرضرور، سفر نرفتن، ماندن در خانه، از خود و خانواده هایمان دفاع کنیم. بدانیم که کرونا به راحتی می تواند قدم در خانه هایمان بگذارد، اگر مراقب نباشیم...

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1119

به "چرا دیگر از کرونا نمی ترسیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا دیگر از کرونا نمی ترسیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید