مسافرانی که کرونای انگلیسی آوردند

به گزارش مجله کوروش بزرگ، صدور ویزای توریستی ایران نزدیک یک سال است با دستور ستاد ملی کرونا متوقف شده، درحالی که ویزای سلامت و تجاری صادر می شد. حالا با تایید کانون شیوع ویروس جهش یافته کرونا از عراق به ایران، وزیر بهداشت شاکی شده که ترددها بدون مجوزِ این وزارتخانه صورت می گرفته است.

مسافرانی که کرونای انگلیسی آوردند

به گزارش دنیای سفر به نقل از خبرگزاری ایسنا، سعید نمکی در مراسم بهره برداری از پروژه های دانشگاه علوم پزشکی تهران در سخنانی معترضانه گفت که ما کی برای تردد از مرزها به سمت عتبات و برگشتش مجوز و اجازه دادیم؟ چه کسی از من در این زمینه نامه دارد؟ کدام یک از همکارانم با بعضی از این ترددها موافقت کردند؟ اتوبوسی می آید و آن را در مرز تست می کنیم که فرد مثبت از آن بیرون می آید. این فرد مثبت پیاده می گردد و اتوبوس تا فلان شهرستان می رود. ردیابی می کنیم و تازه موارد مثبت در آن جا پیدا می شوند. تا کجا باید همکاران من تاوان ندانم کاری بعضی را بدهند؟ ما چه گناهی کردیم که در 13 ماه مدام باید موج ایجاد گردد، موج را بشکنیم و شهید دهیم!

وزیر بهداشت تاکید نمود: نمی گردد که من ناگهان باخبر شوم که بدون اطلاع ما یک گروه آمد و گروهی رفت. آن هم در کشوری که رهبر انقلاب وقتی می خواهد نشست مجازی بگذارند، می گویند باید از وزارت بهداشت اجازه بگیریم. رییس جمهور می خواهد برود مرقد امام (ره) می گوید از وزارت بهداشت بپرسید به چه صورت باشد. این نمی گردد که بقیه رعایت ننمایند. بزرگان نظام رعایت می نمایند، اما عده ای اصلا حواس شان به این چیزها نیست.

این اعتراض ها درحالی مطرح می گردد که حدود یک سال است صدور ویزای توریستی ایران متوقف شده، مخالف سرسخت صدور این ویزا نیز ستاد ملی کرونا و وزارت بهداشت بوده اند. در واقع مرزهای ایران در یک سال گذشته فقط به روی توریستان خارجی بسته بوده است؛ چرا که براساس گزارش های وزارت امور خارجه و تاییدهای وزارت بهداشت و درمان و وزارت میراث فرهنگی و توریستی، ورود اتباع خارجی به قصد درمان، تجارت و تحصیل در ایران با ارائه نتیجه منفی تست کرونا، بدون مانع بوده است. این موضوع را گمرک ایران نیز تایید نموده، سخنگوی گمرک گفته افرادی امکان تردد از مرزها به سمت عراق یا برعکس را داشته اند که دارای مجوز تردد خاص مانند ویزای درمان، تحصیل، تجارت و یا دیپلماتیک بوده اند.

مسؤولان گمرک پس از گذشت پنج روز از تایید شناسایی ویروس جهش یافته کرونا در استان خوزستان، امروز (دوشنبه 4 اسفندماه) خبر دادند که تردد مسافران از پنج مرز مشترک با عراق ممنوع شده است؛ شلمچه، چزابه، مهران، تمرچین در پیرانشهر و کیله سردشت از جمله مرزهای زمینی مشترک با عراق هستند که بعد از شناسایی ویروس جهش یافته کرونا برای تردد مسافر مسدود شده اند. اما در سایر مرزها منعی برای تردد نیست و تبادل کالا و مسافر بنا بر اعلام، با رعایت پروتکل های بهداشتی صورت می گیرد.

به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز، درحال حاضر 11 شهر استان خوزستان در شرایط قرمز و هشت شهر دیگر در شرایط نارنجی قرار دارند. فرهاد ابول نژادیان در شرح فرایند شناسایی ویروس جهش یافته کرونا در استان خوزستان گفته که وقتی افراد مبتلا را ردگیری کردیم به یک خانم 40 ساله رسیدیم که مهمانی از کشور عراق داشت و این شخص باعث آغاز گسترش بیماری در استان شد. همچنین یک آقای 25 ساله از عراق به اهواز سفر نموده بود که در یکی از هتل های شهر مستقر بود و به دنبال این موضوع از 74 نفر پرسنل آن هتل تست گرفتیم که چهار نفر به ویروس جهش یافته مبتلا بودند و نیز خانواده این چهار نفر نیز درگیر بیماری شدند که مایه نگرانی ما شد و وزیر بهداشت و استاندار را در جریان گذاشتیم. نمونه های دیگری از نقاط مختلف استان از شهرهای اهواز، هویزه، دزفول و دشت آزادگان به انستیتو پاستور فرستادیم که متوجه شدیم تمام سوش ها انگلیسی هستند.

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور شنبه دوم اسفندماه پس از جلسه قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا این موضوع را تایید کرد و گفت که خوزستان تا به امروز نسبت به شرایط متوسط کشور در زمینه رعایت پروتکل ها خوب عمل نموده؛ اما ورود حدود 300 الی 400 نفر از مرز وجود داشته که کارشناسان دلیل اصلی شرایط به وجودآمده را این مساله می دانند؛ لذا مرز مسدود شده است تا مشکل خوزستان نیز به زودی حل گردد.

پیش تر اعتراض هایی نسبت به تردد آزاد از بعضی مرزها و در مقابل، مقاومت هایی که برای صدور ویزای توریست فرهنگی و طبیعت گرد با قابلیت کنترل و نظارت بیشتر وجود دارد، مطرح شده بود. اما هر بار در پاسخ گفته شد که ویزای ایران فقط برای امور درمانی و تجاری صادر می گردد. وزارت میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی نیز به تازگی آمار داده که در 9 ماه ابتدای سال جاری 450 هزار نفر به شکل مقطعی و محدود با عنوان توریست سلامت و تجاری به کشورمان سفر نموده اند.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 4 فروردین 1400 بروزرسانی: 4 فروردین 1400 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1566

به "مسافرانی که کرونای انگلیسی آوردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسافرانی که کرونای انگلیسی آوردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید