رتبه دوم ایران در فراوری مقالات معماری سازمانی

به گزارش مجله کوروش بزرگ، امیر مهجوریان در مصاحبه با خبرنگاران گفت: نتایج پژوهش جدیدی که توسط دو صاحبنظر معماری سازمانی (سینت لویی و لاپالمی) روی 257 مقاله انگلیسی زبان ژورنال مرتبط با معماری سازمانی منتشر شده، بیانگر صندلی ارزشمند کشور (رتبه دوم در جهان) در تولیدات دانش بنیان معماری از سال 1990 تا 2018 است.

رتبه دوم ایران در فراوری مقالات معماری سازمانی

جهت دریافت خدمات آلاچیق قیمت با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

وی گفت: از طرف دیگر نتایج این آنالیز نشان دهنده پتانسیل های بالایی در کشور است که اگر روی آن سرمایه گذاری مناسبی انجام گردد، با اتکا به توانمندی صاحبنظران داخلی و ظرفیت سازی اجرا شده طی دو دهه اخیر، می توان سهم ارزشمندی از بازار خدمات و محصولات معماری سازمانی در دنیا به دست آورد که این فرصت علاوه بر مزایای مالی، از جنبه حضور دنیای در این صنعت راهبردی و چند رشته ای نیز حائز اهمیت است.

مهجوریان اضافه نمود: در این پژوهش بین المللی 20 کشور اول دنیا در فراوری مقالات ژورنال معماری سازمانی معرفی شده اند که سه کشور اول به ترتیب شامل آمریکا، ایران و استرالیا می شوند.

این کارشناس معماری سازمان و سیستم های اطلاعاتی با اشاره به ظرفیت های به بهره برداری نرسیده معماری سازمانی در کشور، با وجود رتبه دوم علمی در دنیا گفت: با وجود اینکه همه شواهد نشان می دهد ظرفیت سازی ارزشمندی در زمینه دانش معماری سازمانی در دانشگاهها و صنایع اجرا شده است اما همچنان پتانسیل نهفته این حوزه نیازمند اقدامات جدی برای حضور در بازارهای دنیای و کسب دستاوردهای صنعتی و تجاری است.

وی با بیان اینکه قدمت تجارب معماری سازمانی در کشور به بیش از دو دهه می رسد گفت: در این مدت علاوه بر دانشگاهها که پیشرو ظرفیت سازی علمی و تربیت نیروی انسانی بوده اند، در صنعت و دولت نیز کارهای متعددی به انجام رسیده است که از جمله آن می توان به تدوین چارچوب ملی معماری سازمانی ایران به همراه مدل های مرجع ملی، به عنوان مرجع فنی بالادستی و اجرای نزدیک به 100 پروژه و طرح معماری سازمانی، در دستگاههای دولتی و شرکتهای خصوصی اشاره نمود.

مهجوریان گفت: همچنین تاسیس و تجهیز چندین آزمایشگاه معماری سازمانی در کشور با حمایت دولت و برگزاری همایش سالانه معماری سازمانی از جمله کارهای ارزشمند سالهای اخیر بوده است. البته در زمینه اثربخشی نتایج معماری در کشور و کسب دستاوردهای تجاری بین المللی، کمبودهایی وجود داشته که امید است با اتخاذ تمهیدات مناسب توسط ذینفعان موضوع، موانع رفع گردد.

مدیرفنی آزمایشگاه معماری سازمانی سرویس گرا دانشگاه شهید بهشتی درباره علت عدم کسب نتایج مطلوب در اغلب پروژه های ملی معماری سازمانی با وجود پتانسیل علمی غنی و سوابق اجرایی چندین ساله در کشور، گفت: یکی از پیش نیازهای بنیادین برای به کارگیری اثربخشی نظام معماری در کشور، لزوم تغییر پارادایم از تفکر غیرسیستمی و فردمحور به تفکر سیستم محور مبتنی بر چارچوب ها و به روش ها است.

وی گفت: به کارگیری موثر چارچوب ها، استانداردها و به روشها در هر حوزه متاثر از عواملی همچون بلوغ سازمانی، شرایط محیطی مساعد و نظام مالی رقابتی و برنامه محور است و کشورهای صنعتی و اقتصادهای سرویس گرا و رقابتی، به مراتب زمینه مساعدتری برای پیاده سازی و استقرار به روش های معماری سازمانی یا سایر به روشهای مدیریتی فناوری دارند.

نویسنده کتاب مقدمه ای بر پیکره دانش معماری سازمانی درباره دلیل نگارش و انتشار این کتاب نیز گفت: اگرچه مفهوم و ضرورت نظام معماری سازمانی به نظر واضح می آید، اما گستره گفتمان و کاربرد آن دربردارنده مکاتب فکری متفاوت، سبک های متنوع، چارچوب های متعدد، تعاریف مختلف و تفاسیر پیچیده ای است که همین موضوع سبب عدم تدوین یک مرجع جامع و مورد اجماع به عنوان پیکره دانش این رشته شده است.

وی تاکید نمود: پیکره دانش به معنای مجموعه کاملی از مفاهیم، اصطلاحات و تکنیک ها در یک حرفه یا حوزه موضوعی است که دانستن آن برای متخصصان مربوطه ضروری قلمداد می گردد. در این کتاب با آنالیز مجموعه منابع مهم معماری سازمانی اعم از مقالات، کتب، گزارش ها، استانداردها، چارچوب ها و سایر مراجع سودمند از اواسط دهه 1980 تا ابتدای سال 2020، سعی در سازمان دهی مجموعه مفاهیم، تکنیک ها و روش های این حوزه در قالب پیش نویس پیکره دانش معماری سازمانی شده است.

مهجوریان با بیان اینکه این کتاب علاوه بر کاربردهای دانشگاهی و پژوهشی، زمینه صنعتی سازی دانش و تجارب داخلی معماری سازمانی در مقیاس دنیای یا منطقه ای را مدنظر داشته است، اضافه نمود: نتایج پژوهش بین المللی مذکور نیز در فصل هفتم این کتاب آورده شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1193

به "رتبه دوم ایران در فراوری مقالات معماری سازمانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رتبه دوم ایران در فراوری مقالات معماری سازمانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید