روغن خام به کارخانه ها رسید، اما ...

به گزارش مجله کوروش بزرگ، خبرنگاران/مرکزی یک تولیدکننده مواد غذایی از جمله روغن در زرندیه، از تامین روغن خام و از سرگیری تولید روغن در واحدهای تولیدی این محصول خبر داد.

روغن خام به کارخانه ها رسید، اما ...

حبیب برنجی که پیشتر در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران، کمبود مواد اولیه و روغن خام را مشکل اصلی تولیدکنندگان روغن نباتی و مایع در کشور عنوان کرده بود، اظهار کرد: تنها مانع پیش روی تولید نبود مواد اولیه و روغن خام برای تولید انواع روغن نباتی و مایع بود که خوشبختانه در چند روز اخیر بخشی از این کمبود برطرف شده است.

وی کمبود مواد اولیه و روغن خام را موجب بروز وقفه سه روزه در تولید روغن در این واحد تولیدی اعلام نمود و اضافه نمود: تا قبل از کمبود مواد اولیه ظرفیت مخازن روغن خام این کارخانه همواره تکمیل بود، اما در حال حاضر مخازن به طور کامل تکمیل نمی شود.

او با اشاره به تولید روزانه حدود 500 تن روغن نباتی در فاز نخست این کارخانه گفت: هم اکنون با تامین مواد اولیه روزانه بین 300 الی 400 تن روغن تولید می شود. در صورتی که اگر مواد اولیه این کارخانه به اندازه کافی تامین شود در فاز نخست 500 تن معادل 10 درصد نیاز کشور تولید می شود و در فاز دوم نیز با دو برابر شدن تولید، سهم این شرکت در تامین این کالای مهم در کشور به 20 درصد خواهد رسید.

برنجی، با اشاره به اینکه در هفته گذشته تمامی مخازن مواد این واحد تولیدی خالی شده بود و خط تولید کارخانه با وقفه سه روزه در چرخه تولید روبرو شده بود، اضافه نمود: پیش بینی می شد که فعالیت خطوط تولید این کارخانه حداقل یک هفته متوقف شود اما خوشبختانه ظرف مدت سه روز مواد اولیه تامین و تولید از سرگرفته شد.

وی به وابستگی 90 درصدی کشور به واردات روغن و دانه های روغنی اشاره کرد و اضافه نمود: از آنجاکه تامین بیش از 90 درصد میزان روغن نباتی کشور وابسته به واردات است، لذا مهمترین مشکل تولیدکنندگان روغن نباتی موضوع تبادل ارز برای تامین مواد اولیه و مشخصا روغن خام است و اگر مشکل انتقال وجه برطرف نشود و نتوان روغن خام وارد کرد عرضه این محصول با چالش روبرو خواهد شد.

مدیر کارخانه طبیعت زرندیه در ادامه به افق مبهم روزهای آینده در خصوص تامین مواد اولیه اشاره کرد و اضافه نمود: مسائلی که در تامین مواد اولیه وجود دارد حاکی از آن است که افق روشنی پیش روی واحدهای تولیدکننده روغن نباتی و مایع وجود ندارد و بروز وقفه در چرخه تولید دور از انتظار نیست.

وی اعلام نمود: با ورود یک کشتی حامل محموله روغن خام تنها نیاز یک هفته کارخانه های تولید کننده روغن در کشور برطرف می شود و اینطور نیست که یک محموله بتواند نیاز یک یا دو ماه را برطرف کند.

برنجی، اظهار کرد: هم اکنون تولید در این کارخانه با ظرفیتی کمتر از ظرفیت واقعی در جریان است و با وجود مسائل موجود، سیاست این شرکت حمایت از کار و اشتغال است و به هیچ وجه با وجود کاهش میزان تولید، تعدیل نیرو صورت نگرفته است.

این شرکت با هدف تأمین و توزیع کالاهای اساسی مصرفی خانوار در سراسر کشور از سال 1391 فعالیت خود را آغاز کرده است و توانسته در این مدت کوتاه تبدیل به یکی از تولیدکنندگان اصلی بازار برنج و روغن شده و محصولات متنوع و دیگری نظیر چای، رب گوجه فرنگی و کنسرو ماهی را به بازار عرضه کند.

این کارخانه توانسته در سایت شهرستان زرندیه برای نزدیک به 480 نفر فرصت شغلی مستقیم ایجاد کند که با توسعه تولید در فاز دوم، میزان اشتغال افزایش خواهد یافت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 آذر 1399 بروزرسانی: 17 آذر 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 1356

به "روغن خام به کارخانه ها رسید، اما ..." امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روغن خام به کارخانه ها رسید، اما ..."

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید