فشارهای روحی؛ مهم ترین عامل دندان قروچه

به گزارش مجله کوروش بزرگ، رئیس واحد سلامت دهان و دندان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: فشارهای روحی یکی از مهم ترین علل براکسیزم یا دندان قروچه است.

فشارهای روحی؛ مهم ترین عامل دندان قروچه

مریم حسن زاده در گفت وگو با مجله کوروش بزرگ، در رابطه با دندان قروچه، اظهار کرد: عادت سائیدن دندان ها به هم، دندان قروچه نامیده می گردد که اصطلاح علمی آن براکسیزم (Bruxism) است. دندان قروچه بیشتر در هنگام خواب رخ می دهد اما در هنگام بیداری نیز در بعضی افراد وجود دارد.

وی با اشاره به وجود دندان قروچه در خواب و بیداری بچه ها، اضافه نمود: علاوه بر بزرگسالان، در بچه ها نیز این پدیده در خواب و بیداری دیده می گردد که بیشتر بین سنین 4 تا 6 سالگی و در دو زمان رویش دندان های شیری و دائمی است که البته در بیشتر موارد پس از رویش کامل دندان ها (شیری و دائمی) این عادت در بچه ها از بین می رود.

این مسئول در رابطه با مهم ترین علل دندان قروچه، توضیح داد: فشارهای روحی مانند نگرانی، بی خوابی، استرس و اضطراب است، مسائل دندانی مانند جفت نشدن صحیح فک ها و دندان ها روی هم بوده، عادت های ناخودآگاه، مسائل گوارشی (انگل های روده ای) و آلرژی هستند.

وی در رابطه با عوارض دندان قروچه، گفت: انقباض زیاد عضلات در یک طرف صورت، صداهای آزاردهنده دندان قروچه در شب که گاهی سبب بیدار کردن دیگران از خواب گردد، سایش دندان ها که باعث کوتاه شدن و کندی آن ها می گردد، ترک خوردن و شکستن دندان ها که در طولانی مدت باعث از دست دادن دندان ها شده، حساس شدن دندان ها به سرما، تحلیل لثه و لقی دندان ها، از جمله عوارض دندان قروچه است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 آبان 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 391

به "فشارهای روحی؛ مهم ترین عامل دندان قروچه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فشارهای روحی؛ مهم ترین عامل دندان قروچه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید