فواید استفاده از چای کیسه ای روی چشم

به گزارش مجله کوروش بزرگ، استفاده از چای کیسه ای روی چشم ها یک درمان خانگی ساده و ارزان است. این اقدام نه تنها به کسب آرامش یاری می نماید، بلکه ممکن است برای بهبود بعضی بیماری های چشم مفید باشد.

فواید استفاده از چای کیسه ای روی چشم

به گزارش مجله کوروش بزرگ به نقل از عصر ایران، کاملیا سیننسیس (Camellia sinensis) و کاملیا سیننسیس آسامیکا (Camellia sinensis assamica) دو گونه از گیاه چای هستند که تقریباً در 45 کشور دنیا از جمله چین، هند، ژاپن، و سریلانکا رشد می نمایند. بیشتر انواع رایج چای، مانند چای سیاه، چای سبز، چای سفید و چای اولانگ از این گیاهان تهیه می شوند.

بعضی مطالعات علمی نشان داده اند که چای ممکن است خواص شفابخش داشته و خطر ابتلا به بیماری های مزمن را کاهش دهد. در ادامه با بعضی فواید استفاده از چای کیسه ای روی چشم ها بیشتر آشنا می شویم.

  • فواید

مطالعاتی معدود به طور خاص فواید استفاده از چای کیسه ای روی چشم ها را آنالیز نموده اند. بعضی شواهد نشان داده اند که استفاده از کمپرس های سرد و گرم روی چشم ها فوایدی را ارائه می نماید و چای های کیسه ای از اندازه ای عالی برای استفاده به عنوان یک کمپرس چشم برخوردار هستند.

همچنین، پژوهشگران فواید سلامت ترکیبات موجود در چای، مانند کافئین و پلی فنول ها را آنالیز نموده اند.

  • به عنوان یک کمپرس سرد

از فواید استفاده از چای کیسه ای به عنوان یک کمپرس سرد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

کاهش حلقه های تیره زیر چشم. رگ های خونی گشاده شده زیر چشم ها ممکن است در شکل گیری حلقه های تیره نقش داشته باشند. قرار دادن یک چای کیسه ای سرد روی این ناحیه ممکن است به انقباض رگ های خونی یاری کند.

کاهش پف زیر چشم. یک کمپرس سرد چای کیسه ای ممکن است به کاهش پف یا تورم خفیف زیر چشم ها یاری کند.

تسکین چشم صورتی. چشم صورتی یا ورم ملتحمه زمانی رخ می دهد که غشاهای مخاطی ملتهب و متورم می شوند. یک کمپرس سرد چای کیسه ای ممکن است به تسکین خشکی و التهاب یاری کند.

تسکین قرمزی چشم. چشم های قرمز یا خون آلود زمانی رخ می دهد که رگ های خونی زیر سطح چشم تحریک می شوند. قرار دادن یک کمپرس سرد چای کیسه ای روی چشم ها ممکن است به تسکین این شرایط یاری کند.

بهبود جراحت های جزئی چشم. اگر توپ، آرنج، یا اشیا سخت دیگر با چشم برخورد داشته اند، قرار دادن یک کمپرس سرد چای کیسه ای روی این ناحیه برای 15 دقیقه ممکن است به کاهش درد و تورم یاری کند.

  • به عنوان یک کمپرس گرم

از فواید استفاده از چای کیسه ای به عنوان یک کمپرس گرم می توان به موارد زیر اشاره نمود:

تسکین بلفاریت. بلفاریت به التهاب پلک ها به واسطه باکتری، شوره سر یا مسائل غدد چربی پلک ها گفته می گردد. قرار دادن یک چای کیسه ای گرم روی چشم ها برای حداقل یک دقیقه ممکن است به شل شدن پوسته هایی که به مژه ها چسبیده اند و پیشگیری از مسدود شدن غدد چربی یاری کند.

تخلیه گل مژه. گل مژه یک توده قرمز و دردناک است که معمولاً به واسطه عفونت زیر پلک یا در پایه پلک شکل می گیرد. استفاده از یک کمپرس گرم چای کیسه ای برای 10 تا 15 دقیقه، دو تا سه بار در روز ممکن است به تخلیه چرک و بهبود گل مژه یاری کند.

درمان شالازیون. انسداد یک غده چربی معمولاً موجب بروز شالازیون می گردد. استفاده از یک کمپرس گرم چای کیسه ای روی پلک برای 10 تا 15 دقیقه، چهار تا شش بار در روز ممکن است به برطرف انسداد یاری کند.

تسکین خشکی چشم. خشکی چشم ها به واسطه فراوری اشک ناکافی یا تبخیر بیش از حد سریع اشک رخ می دهد. قرار دادن چای کیسه ای گرم روی چشم ها ممکن است به ترشح چربی از غدد و بهبود کیفیت اشک یاری کند.

  • انواع

انواع مختلف چای ممکن است دارای فواید مختلفی برای سلامت چشم و پوست باشند.

چای های سیاه، سبز، و سفید دارای آنتی اکسیدان ها و کافئین هستند که ممکن است به بهبود بعضی بیماری های چشم یاری نمایند، در شرایطی که چای های گیاهان دارویی ممکن است تحریک و التهاب چشم را تسکین دهند.

دیر زمانی است که مردم از چای بابونه برای تسکین و بهبود عفونت های چشم، انسداد مجاری اشک، و ورم ملتحمه استفاده می نمایند. بابونه نیز حاوی فلاونوئیدها است، از این رو، در کاهش التهاب مؤثر عمل می نماید

چای سیاه و چای سبز

چای سیاه و چای سبز حاوی پلی فنول ها، کافئین، و بعضی مواد معدنی هستند. بعضی از این ترکیبات ممکن است از خواص محافظتی یا پیشگیری نماینده از بیماری برخوردار باشند.

پلی فنول ها به عنوان آنتی اکسیدان عمل می نمایند و می توانند با رادیکال های آزاد مقابله نموده و از آسیب سلولی پیشگیری نمایند. پلی فنول ها شامل ترکیبات مختلفی، از جمله اپی گالوکاتچین-3-گالات می شوند. بعضی پژوهش ها نشان داده اند که این ترکیب دارای آثار ضدالتهاب است.

پلی فنول ها ممکن است در موارد زیر نقش داشته باشند:

- پیشگیری از آفتاب سوختگی

- تسکین آفتاب سوختگی ها

- بهبود سوختگی ها و زخم ها

چای سبز ممکن است به واسطه محتوای فلاوونوئید بیشتر خود مؤثرتر از چای سیاه عمل کند.

کافئین موجود در این چای ها نیز دارای آثار مثبتی هستند. استفاده از کافئین ممکن است به بهبود انعطاف پذیری پوست، کاهش حلقه های تیره دور چشم و همچنین کاهش تورم و پیگمانتاسیون یاری کند.

همچنین، مطالعه ای در سال 2018 نشان داد، افرادی که روزانه چای گرم مصرف می کردند، نسبت به آن هایی که این کار را انجام نمی دادند، 74 درصد احتمال کمتری داشت به بیماری آب سیاه مبتلا شوند.

  • چای بابونه

دیر زمانی است که مردم از چای بابونه برای تسکین و بهبود عفونت های چشم، انسداد مجاری اشک، و ورم ملتحمه استفاده می نمایند. بابونه نیز حاوی فلاونوئیدها است، از این رو، در کاهش التهاب مؤثر عمل می نماید.

خانم ها چای بابونه بنوشند

چای کالندولا

بعضی افراد بر این باورند که چای کالندولا یا گل همیشه بهار می تواند تورم را کاهش دهد و به رشد بافت جدید یاری کند. با این وجود، شواهد علمی درباره فواید این چای برای سلامت پوست و چشم اندک هستند.

  • چگونه از آن ها استفاده کنیم؟

برای آماده کردن یک کمپرس گرم یا سرد چای کیسه ای برای چشم ها می توانید روند زیر را دنبال کنید:

دو چای کیسه ای را در آب داغ قرار دهید.

آب موجود در چای کیسه ای را با اعمال فشار خارج کنید.

برای استفاده به عنوان کمپرس گرم، اجازه دهید تا چای کیسه ای اندکی خنک گردد.

برای استفاده به عنوان کمپرس سرد، چای کیسه ای را در یخچال قرار دهید تا سرد گردد.

چای کیسه ای را تا 15 دقیقه روی چشم های بسته قرار دهید.

این کار را به هر میزان که ضروری است تکرار کنید.

چشم ها اندام هایی حساس هستند و باید همیشه جانب احتیاط را هنگام استفاده از چای کیسه ای به این منظور رعایت کنید.

چای کیسه ای داغ را هرگز روی چشم های خود قرار ندهید و در صورت مواجهه با هرگونه تحریک استفاده از آن را متوقف کنید. قرار دادن چای کیسه ای روی چشم ها ممکن است برای بچه ها مناسب نباشد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 دی 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 558

به "فواید استفاده از چای کیسه ای روی چشم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فواید استفاده از چای کیسه ای روی چشم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید