قطار باری روسیه برای اولین بار وارد ایران شد

به گزارش مجله کوروش بزرگ، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی از ورود اولین قطار باری روسیه به ایران خبر داد و گفت: این قطار حامل 39 کانتینر بار است که در بندر شهید رجایی توقف می کند و بار آن از طریق دریا به هند حمل می شود.

قطار باری روسیه برای اولین بار وارد ایران شد

به گزارش تسنیم، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی با اشاره ورود اولین قطار باری مستقیم روسیه به ایران با مقصد هند اظهار کرد: با توجه به سیاست های دولت سیزدهم مبنی بر روابط با کشورهای همسایه، در حال حاضر با بیشتر کشورهای همسایه روابط بسیار خوبی برقرار شده است و بر همین اساس دو موضوع افزایش ترانزیت و تفاهم با کشورهای مختلف در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفت.

وی افزود: ر حال حاضر تفاهم نامه با کشورهای همسایه برای ترانزیت از ایران به حجم حدود 20 میلیون تن منعقد و بخشی از آن نیز عملیاتی شده است.

وی ادامه داد: قطار باری روسیه به مقصد هند برای اولین بار به صورت مستقیم از روسیه وارد خاک ایران می شود و در بندر شهید رجایی توقف می کند.

قاسمی با بیان اینکه بار این قطار از طریق دریا به هند صادر خواهد شد، افزود: این قطار از مسکو با پیمایش بیش از 3 هزار و 800 کیلومتر به مرز ایران رسیده و حامل 39 کانتینر بار است.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر ظرفیت های بالای ایران در حوزه ترانزیت گفت: در کریدور شاقتصادی 3 جبهه وجود دارد و این قطار از شرقی ترین کریدور یعنی سرخس (ترکمنستان) وارد کشور شده است.

وی افزود: همچنین کریدورهای میانی مثل اینچه برون و گرمسار نیز دارای پتانسیل های بالایی برای جذب بار سایر کشورهاست که خوشبختانه ارتباطات خوبی از این طریق با روسیه و کشورهای همسایه برقرار شده است.

قاسمی ادامه داد: کریدور غربی یعنی آذربایجان- ایران نیز از کریدورهایی با ظرفیت های بالا در کشور بوده و رفع محدودیت ها و تکمیل قطار رشت- آستارا در این کریدور در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته است.

وی درباره امکان تداوم سیر این قطار نیز گفت: با توجه به امضای تفاهم نامه ها و قراردادهای خوبی که با کشورهایی مثل روسیه، قزاقستان و ترکمنستان منعقد شده و همچنین سهل الوصول بودن این راستا برای رسیدن کالاهای روسیه به کشورهایی مثل هند، سیر قطار در این راستا ادامه خواهد داشت.

قاسمی گفت: از سوی دیگر این راستا از لحاظ صرفه اقتصادی و کاهش زمان حمل و نقل دارای مزیت های قابل توجهی است و قطعا سایر کشورها نیز در پی منافع بیشتری برای حمل بار خود هستند.

وی تاکید کرد: فعال کردن کریدورها در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته است و با اقدامات اجرا شده در این زمینه سیر این قطار نیز تداوم خواهد داشت.

وزیر راه شهرسازی درباره احیای سایر کریدورها از جمله کریدور شرقی- غربی اظهار کرد: موقعیت ژئوپلیتیکی کشور ایران باعث شده که ترانزیت علاوه بر جنبه درآمدی، مزایای امنیتی، سیاسی و اجتماعی هم برای کشورمان در بر داشته باشد و در پی افزایش ترانزیت کشور هستیم.

منبع: فرارو
انتشار: 4 مرداد 1401 بروزرسانی: 4 مرداد 1401 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 2156

به "قطار باری روسیه برای اولین بار وارد ایران شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قطار باری روسیه برای اولین بار وارد ایران شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید