پیروزی های تیم ملی در جام جهانی چه تاثیری بر روح و روان و حس امید مردم دارد؟ ، ملیت چیزی نیست که با چپ و راست بودن به حاشیه برود

به گزارش مجله کوروش بزرگ، امان الله قرایی مقدم، جامعه شناس و استاد دانشگاه می گوید: درمورد گلی که تیم ملی به مراکش زد، و به صورت تصادفی به سر بازکن حریف برخورد کرد، مردم احساس کردند که خودشان آن توپ را زده اند و خود را در گل شریک می دانند. یعنی پای 82 میلیون ایرانی به آن توپ خورد.

پیروزی های تیم ملی در جام جهانی چه تاثیری بر روح و روان و حس امید مردم دارد؟ ، ملیت چیزی نیست که با چپ و راست بودن به حاشیه برود

به گزارش انتخاب، شب گذشته و پس از پیروزی تیم ملی فوتبال کشورمان مقابل مراکش در جام جهانی، مردم در شهرهای مختلف به خیابان ها آمدند و تا پاسی از شب به شادی پرداختند.

قرایی مقدم در گفت و گو با خبرنگار انتخاب، درباره تاثیر پیروزی های ورزشکاران بر افزایش حس امید اجتماعی گفت: وقتی پای ملیت و هویت ایرانی در میان باشد، دیگر، چپ و راست، تندرو و محافظه کار و این دسته بندی ها مطرح نیست.

همه مردم یک روحند در بدنهای ورزشکاران

او ادامه داد: وقتی پای اعتبار و اهمیت کشور و سرزمین در میان است، همه مردم یک روحند در بدنهای ورزشکاران. این موضوع در خون هر ملتی است؛ چه در استرالیا، چه در کانادا، چه ایسلند، چه در ایران و چه در دیگر کشورها.

ملیت چیزی نیست که با چپ و راست بودن به حاشیه برود

این استاد دانشگاه ادامه داد: در چنین شرایطی دیگر مسئله موافق یا مخالف سیاسی مطرح نیست؛ موضوع ملی است؛ در نتیجه کدورت ها، تضادها و مخالفت ها کنار می رود. ملیت چیزی نیست که با چپ و راست بودن به حاشیه برود. ملیت در خون هر ملتی رسوخ نموده و سیمان بسته است. در نتیجه برای او که در زندان است و چه دیگران، برای هر دو مسئله، ملی است. بنابراین همه قلبشن در آنجاست. شما دیدید که در زاهدان، خوزستان، آذربایجان، خراسان و همه جای کشور مردم به شادی پرداختند. چون پای ایران وسط بود.

پای 82 میلیون ایرانی به آن توپی خورد که وارد دروازه مراکش شد

قرایی مقدم با اشاره به بعضی مفاخر و موفقیت ها که وجه محلی آنها در استان ها بیشتر از وجه ملی است، گفت: درمورد گلی که تیم ملی، به مراکش زد، و به صورت تصادفی به سر بازکن حریف برخورد کرد، مردم احساس کردند که خودشان آن توپ را زده اند و خود را در گل شریک می دانند. یعنی پای 82 میلیون ایرانی به آن توپ خورد.

تقویت روح ملی و انسجام ملت و بالا رفتن سرمایه های اجتماعی و فرهنگی

قرایی مقدم اضافه نمود: این موضوع در جامعه شناسی بسیار مهم است. دختر و پسر، محافظه کار و سنتی و رادیکال و سوسویالیست و کاپیتالیست در این مسئله مهم نیست. این موضوع باعث تقویت روح ملی و انسجام ملت می گردد و سرمایه های اجتماعی و فرهنگی را بالا می برد.

او با اشاره به بعد سیاسی و فرهنگی ورزش گفت: پیروزی های اینچنینی به نام ملت ایران ثبت می گردد نه فقط ورزشکارانی که در زمین بودند. در نتیجه مردم از صمیم قلب شادی می نمایند.

او با اشاره به بعضی ناامیدی های اجتماعی در میان مردم گفت: مردم هرگاه فرصت پیدا می نمایند دست به شادی می زنند. آن هم در چنین موضوع که پای غرور ملی و هویت فرهنگی در میان است. در این بین پلیس و غیرپلیس معنا ندارد.

منبع: انتخاب
انتشار: 30 آذر 1398 بروزرسانی: 30 آذر 1398 گردآورنده: bigkurosh.ir شناسه مطلب: 543

به "پیروزی های تیم ملی در جام جهانی چه تاثیری بر روح و روان و حس امید مردم دارد؟ ، ملیت چیزی نیست که با چپ و راست بودن به حاشیه برود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیروزی های تیم ملی در جام جهانی چه تاثیری بر روح و روان و حس امید مردم دارد؟ ، ملیت چیزی نیست که با چپ و راست بودن به حاشیه برود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید